33 motosiklet trafikten men edildi!

Bartın Emniyet Müdürlüğü, 15-23 Eylül tarihleri arasında, motosiklet kazalarını önlemek amacıyla il genelinde denetim gerçekleştirdi. Toplamda bin 52 motosiklet ve sürücüsünün denetlendiği uygulamada eksikleri bulunan ve ihlalleri tespit edilen sürücü 155 motosiklet ve sürücüsüne 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerine muhalefetten toplamda 132 bin 817 TL idari para cezası uygulanırken 33 araç da trafikten men edildi.
Bu haber 2021-09-28 09:30:52 eklenmiş ve 547 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Konuya ilişkin olarak Bartın Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede,

Bartın’da motosiklet sürücülerinin karışmış olduğu ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarını önlemek amacıyla yapılan trafik kontrollerinde; vatandaşlarımız tarafından motor satış bayilerinden satın alınan motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet türü araçlardan bazılarının satış tarihinden itibaren yasal süre olan 3 ay içerisinde araçlarını tescil ettirmediklerinin, tescilsiz ve plakasız olarak bu tür araçları kullandıklarının tespit edildiği bildirildi.

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerden motor gücü 0,25 kW üzerinde olup yasa gereği tescile tabii olan ve sürücü belgesi sahibi kişiler tarafından kullanımı zorunlu araçların motor şase numaraları, satış tarihi ve satın alınan kişi bilgilerinin Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne her ayın başlangıcından 3. gününe kadar gönderilmesinin zorunluluk olduğunun anımsatıldığı Bartın Emniyet Müdürlüğü açıklamasında şöyle denildi:

 

 

“Ayrıca, Bartın il genelinde motosikletlere yönelik 15 - 23 Eylül 2021 tarihleri arasında denetim yapılmıştır. Denetim sonucunda; bin 52 motosiklet ve sürücü kontrol edilmiş, eksikleri bulunan ve ihlalleri tespit edilen sürücü ve motosikletlere 2918 Sayılı KTK.nun; 36/3-a maddesinden 25 adet (Sürücü belgesiz araç kullanmak), 36/3-b Maddesinden 4 adet (Sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmak), 36/3-c Maddesinden 2 adet (Sürücü belgesi iptal olduğu halde araç kullanmak), 39/2. Maddesinden 14 adet (Yetersiz ehliyet), 48/5 maddesinden 1 adet (Yasal limitin üzerinde alkollü olarak araç kullanmak), 78/1-b Maddesinden 50 adet (Koruma başlıksız motosiklet kullanmak), 23/3-b1 Maddesinden 1 adet (Tescilli araca öngörülen sayıda plaka takmamak), 30/1-b Maddesinden 1 adet (Çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü çıkararak araç kullanmak), 20-1-a1 Maddesinden 2 adet (Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren 1 ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmamak), 21/1 maddesinden 2 adet (Tescil edilen araçları tescil belgesi ve plakası almadan trafikte kullanmak), 34/A Maddesinden 22 adet (Muayenesiz araç kullanmak), 25. Maddesinden 2 adet (Tescili zorunlu ve karayolunda geçici olarak kullanılacak aracı, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almadan trafiğe çıkarmak, bu belge ve plakayı süresi bittiği halde kullanmak), 91. Maddesinden 6 adet (Sigortasız araç kullanmak), 2918 Sayılı KTK.nun ilgili diğer maddelerinden 23 adet olmak üzere; toplam 155 araç ve sürücüsüne 132 bin 817 TL idari para cezası uygulanmış, 33 araç trafikten men edilmiştir.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Emniyet müdürlüğü motosiklet denetim Karayolları Trafik kanunu
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›