FAHİŞ FİYATLARLA HUTBELİ MÜCADELE!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Raflardaki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” sözlerinin ardından Türkiye’nin dört bir yanında ürün bazlı haksız ve aşırı fiyat artışlarına yönelik denetimler başlarken, Diyanet İşleri Başkanlığı da Cuma hutbesinin konusunu “Ticaret Hayatında Helal Haram Bilinci” olarak belirledi.
Bu haber 2021-09-18 14:35:24 eklenmiş ve 553 kez görüntülenmiştir.

 

Cuma hutbesinde “Ticaret hayatında helal haram bilinci” anlatıldı

 

TOLGA AKINER

Bartın dahil olmak üzere ülke genelindeki tüm camilerde dün okunan hutbede, “Mümin, karaborsacılık yapmaz, fırsatçı davranmaz. Fâhiş fiyatlarla insanları mağdur etmez. Alışverişte fiyatları kızıştırmaz, başkasının pazarlığını bozmaz. Hâsılı, dünya hırsına kapılıp da harama bulaşmaz” mesajı verildi.

 

Denetimler sıklaştı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat el attığı ve vatandaşı mağdur ettirmemek adına haksız ve aşırı fiyat artışı yapan firma ve markalara yönelik gerekli yaptırımları devreye sokacaklarını söylemesinin ardından Ticaret Bakanlığı başta gıda olmak üzere neredeyse tüm ürünler ile ilgili denetim mekanizmasını devreye soktu. Ülke çapında başlatılan denetimlerde olması gerekenin üzerindeki tüm fiyat artışları tespit edilerek ilgili firma hakkında cezai işlemlere başlatıldı. Bu sayede ürün bazlı yükselen fiyatları aşağı çekmeyi, yürütülen ekonomi politikaları ile de rekor üstüne rekor kıran enflasyonu baskılamaya çalışan AK Parti hükümetine bir destek de Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi.

 

 

Her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve ülkemizdeki tüm camilerde Cuma günleri okutulan hutbenin bu haftaki konusu herkesi yakından ilgilendiren ve son dönemde şikayetlerin adeta ayyuka çıktığı fahiş fiyat artışları ile ilgili oldu.  Konusu “Ticaret Hayatında Helal Haram Bilinci” olarak belirlenen Cuma hutbesi dün, Bartın da dahil olmak üzere ülkemizin dört bir tarafındaki yaklaşık 89 bin 500 camide eş zamanlı okutuldu. Hutbede şunlara yer verildi:

 

“Bizi aldatan bizden değildir”

 

“Muhterem Müslümanlar! Allah Resûlü (s.a.s)’in âdetiydi; Medine pazarına gider, oradaki insanlarla hasbihal eder ve pazarın durumunu kontrol ederdi. Yine böyle bir gün pazar yerinde dolaşırken bir buğday satıcısına rastladı. Buğday yığınını eliyle yokladı. Üstü kuru olan buğdayın altı ıslaktı. Sebebi sorulduğunda satıcı, buğdayların yağmurdan ıslandığını söyledi. Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) satıcıyı şöyle uyardı: ‘Öyleyse insanların görmeleri için ıslak olan kısmı üste koyman gerekmez miydi? Bizi aldatan, bizden değildir!’ 

 

“Dinimiz helal ve meşru kazancı emreder”

 

Aziz Müminler, yüce dinimiz İslam, helal ve meşru yollarla kazanç temin etmemizi emreder. Allah rızasının, kul hakkının, helal-haram hassasiyetinin gözetilmediği her türlü alışverişi ise yasaklar. Nitekim hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyurmaktadır: ‘Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksız yollarla değil, karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle yiyin, haram ile kendinizi mahvetmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.’

 

“Yalan ve hile ile elde edilen maldan hayır gelmez”

 

Kıymetli Müslümanlar, İslam’a göre ticaret ahlâkının en önemli ilkesi doğruluk ve dürüstlüktür. Mümin, elinden ve dilinden diğer insanların emin olduğu kimsedir. Mümin işinde, gücünde, ticaretinde daima güven verendir. O, alırken de satarken de doğru ve dürüst olduğu ölçüde Allah’ın rızasını kazanacağını bilir. Yalan ve hileye asla tevessül etmez. Zira yalan ve hile ile elde edilen malda hiçbir hayır yoktur. 

Değerli müminler; Allah’a ve ahiret gününe inanan bir mümin, işinde ve ticaretinde harama ve gayr-ı meşru kazanç yollarına başvurmaz. Ölçü ve tartıda adaletsizlik yapmaz. Malını satmak için yemin etmez. Karaborsacılık yapmaz, fırsatçı davranmaz. Fâhiş fiyatlarla insanları mağdur etmez. Alışverişte fiyatları kızıştırmaz, başkasının pazarlığını bozmaz. Hâsılı, dünya hırsına kapılıp da harama bulaşmaz.

 

“Dünyalığımızı kazanırken ahiretimizi unutmayalım”

 

Aziz Müslümanlar! Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: ‘Dürüst ve güvenilir tüccar, peygamberler, sıddîklar ve şehitlerle beraberdir.’ O halde geliniz, fani olan bu âlemde dünyalığımızı kazanırken ahiretimizi unutmayalım. Boğazımızdan bir lokma dahi haram geçirmeyelim. Hanelerimiz ve sofralarımız helalle bereketlensin. Ahlakımız iktisat ve itidal, şükür ve kanaat olsun.

Hutbemi özünü İslam’ın evrensel ilkelerinden alan Ahilik Müessesesi’nin şu öğütleriyle bitiriyorum: ‘Eline, diline, beline sahip ol! Kapını, kalbini, alnını açık tut! Eşine, işine, aşına özen göster. Harama bakma, haram yeme, haram içme! Yanlış ölçme, eksik tartma! Dünya malına tamah etme! Kuvvetli iken affetmesini, hiddetli iken yumuşamasını bil!”

ETİKETLER : Bartın Diyanet İşleri Başkanılğı Cuma hutbesi fahiş fiyat artışları
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›