Harita artık 2 doza göre hazırlanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, şimdiye kadar tek doz aşılıların gösterildiği ve Türkiye’nin neredeyse her tarafının mavi ile (yüzde 75 ve üzerinde aşılamaya sahip) gösterildiği haritanın hazırlanmasında değişikliğe gidileceğini ve Pazartesi’den itibaren 2 doz aşılama oranının gösterileceği haritanın paylaşılmaya başlanacağını söyledi.
Bu haber 2021-09-17 10:14:00 eklenmiş ve 777 kez görüntülenmiştir.

 

Koca’nın açıklamalarından öne çıkan hususlar şunlar:

“Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde illerimizin birinci doz aşılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranları ile paylaşmaya başlıyoruz.

 

Kayıpların büyük bölümü aşısız

 

Son günlerde kayıplarımızın sayısının yüksek olmasının aşı etkililiği ile ilişkilendirildiğine şahit oluyoruz. Vaka ve kayıplarımız içindeki aşısız oran çok yüksektir. Bu durum aşılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir. Virisün kişilere ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği kişileri enfekte etmektedir. Topluca bağışıklık kazanmadan bunun önüne geçmek maalesef mümkün değildir.

 

En büyük öncelik okulların açık kalması

 

Aldığımız tedbirler ve hazırlıklarımız, okullarımızdaki uyum haftasını büyük sorunlarla karşılaşmadan yönetmemizde etkili oldu. Okullarımızın yüz yüze eğitime açık kalmasının en büyük önceliğimiz. Bunu temin etmek için planladığımız pilot taramalar ile ilgili somut bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.

Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir.”

 

ETİKETLER : Bartın Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca Covid-19
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›