Bartın dahil 15 şehrin yüzde 62’si maden için ruhsatlandırılmış!

TEMA Vakfı’nın 2 yıllık bir çalışma neticesinde ortaya koyduğu ülkemizdeki maden alanları ile ilgili rapor, arasında Bartın’ın da bulunduğu 15 kentin yüzde 62’sinin maden için ruhsatlandırılmış olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Rapora göre Bartın’daki milli parkların yüzde 89’u işletme ruhsatına sahip.
Bu haber 2021-08-27 09:14:03 eklenmiş ve 886 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Madenlerin önemi hepimizin malumu... Ancak bunların belli bir plan ve program çerçevesinde kontrollü bir şekilde, doğaya, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde çıkartılarak ülke ekonomisine kazandırılması gerekiyor. Peki, böyle oluyor mu? Kimi zaman evet, kimi zaman hayır… 

Bilindiği üzere ilimiz Bartın kömürün yanı sıra çok sayıda taş ocağına da ev sahipliği yapıyor. Zaman zaman sözkonusu madencilik şirketlerinin kapasite artırımından kaynaklı şikayetler de başta Gürgenpınarı mevkiindeki vatandaşların şikayetlerine sebep oluyor. Yarattıkları çevre kirliliği ve gürültü kirliliğinin yanı sıra İnkumu gibi turistik bir beldenin yanı sıra son Belediye Meclisi’nde alınan karar çerçevesinde Bartın’ın 19. mahallesi olan Gürgenpınarı’nda yarattığı sorunlarla gündemden düşmeyen ilimizdeki madencilik faaliyetleri son olarak TEMA Vakfı tarafından hazırlanan bir raporda da gündeme geldi.

Gazete Oksijen’in haberine göre; TEMA Vakfı, yaptığı maden alanları araştırmasında 15 kenti odağına aldığı iki yıllık çalışmayla, madencilik faaliyetleri için ayrılan alanları tespit etti. Araştırma sonuçları, 15 kentin yüzde 62’sinin, maden için ruhsatlandırılmış durumda olduğunu ortaya koydu.

 

Kaz Dağları ilk sırada

 

Ruhsatların en yoğun olduğu bölgelerin başında yüzde 79 ile Kaz Dağları geliyor. Çanakkale ve Balıkesir’in sınırları içinde yer alan bölgede toplam bin 634 maden ruhsatı düzenlendiği görülüyor.

 

 

Bartın’da ruhsatlılık oranı yüzde 70’in üstünde

 

Habere göre; Artvin, Eskişehir, Zonguldak-Bartın ve Ordu ruhsatlılık oranının yüzde 70’in üstünde olduğu kentler olarak dikkat çekiyor. Ruhsat türlerinden işletme ve arama safhasındaki ruhsatların en yoğun olduğu kentler ise Zonguldak-Bartın, Çanakkale ve Balıkesir olarak öne çıkıyor.

 

En çok ormanlık alanlar ruhsatlandırıldı

 

Ormanların ortalama yüzde 58’i, tarım alanlarının yüzde 60’ı madenlere ruhsatlanmış durumda. Orman ruhsatlılığının en yoğun olduğu alan yüzde 80 ile Kaz Dağları bölgesi; onu yüzde 68 ile Tekirdağ ve Kırklareli izliyor.

Tarım alanlarında da yüzde 78 ile Kaz Dağları ilk sırada geliyor. Onu yüzde 66 ile Eskişehir takip ediyor. Korunan alanların ortalama yüzde 59’u, önemli doğa alanlarının yüzde 64’ü için yine maden ruhsatı verilmiş durumda.

Doğal nitelikleri ve nadir canlı türleri ile milli park ilan edilen alanların da yüzde 51’i maden sahası olarak işlenmiş durumda.

 

Bartın’da milli parkların yüzde 89’u işletme ruhsatlı

 

İl bazında ise Zonguldak ve Tekirdağ-Kırklareli’ndeki milli parkların yüzde 97’si, Muğla’dakilerin yüzde 85’i, Artvin’dekilerin de yüzde 84’ü madenlere ruhsatlı. Ayrıca Zonguldak-Bartın’da milli parkların yüzde 89’u arama ve işletme, Artvin’dekilerin yüzde 30’u arama, Afyon’dakilerin yüzde 10’u da işletme ruhsatına sahip.

 

Taç: “Madencilik yapılan alan kurtarılmaz”

 

TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç da çevreye, doğaya, hatta geleceğimize zarar vermeden madencilik yapılabileceğini belirterek, “Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan ‘Sürdürülebilir Kalkınma için Maden Yönetimi Raporu’nda “madencilik yapılan alan bir daha geri getirilemez” deniyor. Yani karar vermeden önce madencilik yapılan alanın hiçbir restorasyon projesi ile geri dönmeyeceğini, verilen tahribatın giderilemeyeceğini baştan kabul etmek gerekiyor” dedi.

ETİKETLER : Bartın TEMA Vakfı Oksijen Gazetesi Kaz Dağları maden ocakları
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›