Kumluca’yı Abdipaşa’ya bağlayan panel köprü trafiğe açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sel bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere Bartın’a gelirken selden hasar görerek yıkılan Kumluca-2 Köprüsü’nün yerine kurulan panel köprünün trafiğe açılışını gerçekleştirdi.
Bu haber 2021-08-26 09:51:02 eklenmiş ve 1022 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere dün Bartın’a geldi. Helikopter ile Kumluca Stadyumu’na inen Bakan Karaismailoğlu’nu, Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın İl Jandarma Komutanı J. Alb. Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Ulus Kaymakamı Mehmet Sadık Kılıç, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Çetin, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Karayolları Bölge ve Şube yetkilileri karşıladı.

 

 

Kumluca’da bir kahvehanede beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte çay içen Bakan Karaismailoğlu, ardından da Bartın’da selden en çok zarar gören Kumluca-Abdipaşa üzerinde bulunan ve selden hasar görerek yıkılan Kumluca-2 köprüsünün yerine kurulan panel köprünün trafiğe açılışını gerçekleştirdi.

En kısa sürede kalıcı yolların, köprülerin, bina ve sanat yapılarının da yeniden yapılacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, bugüne kadar yapılan çalışmalarla tüm yol kesimlerini bir bir trafiğe açtıklarını söyledi.

 

 

“Vatandaşımızın yanında olmaya da devam ediyoruz”

 

Batı Karadeniz Bölgesinde, selin meydana geldiği 11 Ağustos’tan bugüne kadar, vatandaşın yanında ve yakınında olduklarının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Ülkemizde son yılların en büyük sel felaketini yaşadığımız Batı Karadeniz Bölgemizde, selin meydana geldiği 11 Ağustos’tan bugüne kadar, sergilenen destansı mücadelede, vatandaşımızın yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz. Afetin ardından vatandaşımız, devletini her an yanında bulmuştur. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bakanlarımız, milletvekillerimiz, yerel yönetim unsurlarımızla birlikte, cansiperhane bir çalışma sergiliyoruz. İlk günden itibaren olduğu gibi, devletin eli olarak her şartta ve durumda halkımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Gücümüzü, enerjimizi ve motivasyonumuzu, halkımızın afetin ilk gününden itibaren gösterdikleri sabır, destek ve sevgiden alıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de milletimizle her karanlık gecenin sabahına; el ele, gönül gönüle ulaştık, her zorluğun üstesinden omuz omuza geldik. Yarın da böyle olacaktır. İktidarımız boyunca yaşanan afetlerde dün olduğu gibi bugün de devlet olarak afetzedelerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Afet anında ve sonrasında kurumsal ve profesyonel yaklaşım ve çözümlerle süreçlere müdahale ettik.

 

 

“Çalışmalar devam ediyor”

 

11 Ağustos tarihinde meydana gelen sel felaketinde; Kastamonu, Bartın ve Sinop illerinde bin 228 kilometre uzunluğundaki yol ağımızın 155,5 kilometrelik kesiminde hasarlar meydana gelmiştir. Selin hemen ardından itibaren kapanan yollarımızı açmaya başladık. Bugüne kadar yapılan çalışmalarımızla tüm yol kesimlerimizi bir bir trafiğe açtık. 700 makine, ekipman ve bine yakın personelimizle çalışmalarımız devam etmektedir. Sinop’ta; 564 kilometre yol ağımızdaki 55 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. Bugüne kadarki çalışmalarımızda yollarda bakım onarım işleri tamamladık. İyileştirme çalışmaları devam etmektedir.”

 

 

“Hasarları giderdik”

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, tüm birim ve ekiplerle birlikte milletin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Ayancık Çayı üzerinde kutu menfez kullanılarak; çift yönlü araç trafiğine müsaade eden ve yaya geçidine de imkân veren geçişi, 18 saat gibi kısa bir zamanda hizmete aldıklarını belirterek “Selin ardından Ayancık Çayı üzerindeki tüm köprülerin hasar görmesiyle birlikte adeta bir adaya dönen Ayancık ve Türkeli ilçelerimizdeki ulaşımı ivedilikle hizmete almak üzere çalışmalara başladık. Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve DSİ Genel Müdürlüğümüz marifetiyle dolgu ve tahkimatları hazırlanan bölgede TSK tarafından montajı yapılan çelik köprüyü trafiğe açtık.

Yine Ayancık Çayı üzerinde kutu menfez kullanarak, çift yönlü araç trafiğine müsaade eden ve yaya geçidine de imkan veren geçişi, 18 saat gibi kısa bir hizmete aldık. Türkeli Çatalzeytin arasını da aynı şekilde acilen hizmete aldık. Kastamonu’da; 553 km uzunluğundaki yolun 59,5 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte hasarları giderdik. Çalışmalarımız devam etmektedir. Kastamonu’nun Çatalzeytin İlçesi ile Türkeli’yi birbirine bağlayan köprümüzün yıkılması ile kesilen trafik akışını sağlamak üzere kutu menfezler ile geçici (acil) ulaşım yolumuzu tamamlayarak hizmete açtık” dedi.

 

“6 günde tamamlandı”

 

Selden dolayı, Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa İl yolunun 21’inci kilometresindeki Kumluca-2 Köprüsü'nün yıkıldığını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, yıkılan köprünün yerine yapılan panel köprü ile ilgili de bilgiler vererek “Bartın’da: Sel felaketi sebebiyle 111 kilometre uzunluğundaki 3 adet yolun 41 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. Yaptığımız çalışmalarla, 3 adet yoldaki 41 kilometrelik kesimdeki hasarlar giderilerek 111 kilometrelik yol kesimi trafiğe açtık. Bildiğiniz gibi selden dolayı, Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa İl yolumuzun 21’inci kilometresindeki Kumluca-2 Köprümüz yıkılmıştı. Bugün sizlerle birlikte sel felaketinde yıkılan Kumluca-2 Köprümüzün yerine geçici olarak yapılan panel köprüyü de hizmete alıyoruz.

Panel köprü malzemelerimizi selin ertesi günü olan 12 Ağustos’ta Karayolları 12’nci bölge müdürlüğümüzden tırlarla buraya nakletmeye başladık. Köprümüzün montajına 16 Ağustos’ta başlayıp, 22 Ağustos’ta tamamladık. Köprümüzün genişliği 4,26 metre olup, boyu 40 metredir” ifadelerini kullandı.

 

 

“Devlet her zaman milletinin hizmetindedir”

 

11 Ağustos’tan bu yana askeri, sivili, görevlisi ve gönüllüsü ile ve 7/24 esasına göre mücadele verdiklerine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“11 Ağustos’tan bu yana askeri ile, sivili ile, görevli ve gönüllüsü ile ve 7/24 esasına göre verdiğimiz bu mücadelede bizlerle birlikte tüm çalışmalarımızı yerinde takip eden sizlere teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gün oldu hasar tespitinde bulunduk, gün oldu tahliyelerde yer aldık. Gün oldu selde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazelerine katılarak, yakınlarının acılarını paylaştık. Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Buradan Milletimize sesleniyorum; Devletimiz, hep yanınızdadır olmaya da devam ediyor. Devlet her zaman milletinin hizmetindedir. Sel felaketinin hemen ardından, vatandaşlarımızı mahsur kaldıkları yerlerden alıp güvenli bölgelere naklettik. Sel felaketi sonrasında, Sinop Ayancık ve Türkeli'nde bulunan vatandaşlarımızın araçlarıyla tahliyesi için bölgeye arabalı vapur getirdik. arabalı vapur vatandaşlarımızı araçları ile birlikte Kastamonu'nun İnebolu Limanı'na güvenle ulaştırdık.

Diğer taraftan Türkeli ve Çatalzeytin arasındaki geçişi sağlayana kadar geçen sürede vatandaşlarımızı helikopterlerle sevdiklerinin yanlarına ulaştırdık. Ayrıca, selin denize taşıdığı tomrukları, romörkörlerimizle ilk defa gerçekleştirilen ağ sistemi kullanarak topladık. Bu şekilde deniz araçlarının seyir emniyetini sağlamış olduk.

 

“Yeniden yapacağız”

 

Can kaybı haricindeki tüm gidenleri yerine getirebiliriz. Yaralarımızı da kısa sürede sarıyoruz. Kalıcı yollarımızı, köprülerimizi, bina ve sanat yapılarımızı en kısa sürede yeniden yapacak ve bunların açılışlarını da hep birlikte yapacağız. Tüm bakanlarımız ve bakanlıklarımızda buradaki koordinasyonumuz tek yürek olarak devam edecektir. tüm birim ve ekiplerimizde sizlerin yanında olmaya devam ediyoruz. Tüm bakanlıklarla birlikte, yoğun çalışmalarından dolayı tüm birimlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Köprümüz hayırlı uğurlu olsun.”

 

Zafer Köyü’nde incelemede bulundu

 

Açılışın ardından Bakan Karaismailoğlu, bir süre vatandaşlarla sohbet etti. Bartın programı kapsamında selden en çok etkilenen Zafer Köyü’ne geçen Bakan Karaismailoğlu, burada da selin en çok zarar verdiği kereste fabrikasında incelemede bulundu.

Bölgedeki son durum ve devam eden çalışmalarla ilgili de bilgiler alan Bakan Karaismailoğlu, ardından da Akörensöküler köyünde sel sularına kapılarak hayatını kaybeden Arife Ünal’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Akabinde Yenihan ve Kavlakdibi-Bahçecik Köprülerinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Abdipaşa Stadyumu’ndan Sinop Havaalanı’na doğru yola çıktı.

ETİKETLER : Bartın Kumluca sel Adil Karaismailoğlu Yılmaz Tunç Sinan Güner
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›