Esnafın umudu cansuyu

Esnaf ve sanatkârın Koronavirüs (Covid-19) pandemisinde oldukça fazla zarar gördüğünü ve adeta hayatta kalma mücadelesi içine girdiğini savunan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, hükümetin çıkardığı yapılandırma kanunlarına rağmen birikmiş borçların yanı sıra SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemediğini anımsattı. Özkan, esnafın eski günlere dönebilmesi için can suyu kredisinin şart olduğunu dile getirerek, hükümetten bu konuda adım atmasını istedi.
Bu haber 2021-07-27 10:10:03 eklenmiş ve 1309 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Covid-19 pandemisi yeni varyantların etkisiyle yeniden olumsuz etkilerini göstermeye başladı. Türkiye de 4. dalgaya doğru adım adım ilerliyor. Her geçen gün artan vaka sayısı beraberinde “Acaba yeniden kısıtlamalar gelir mi?”, “İşyerimiz kapanır mı?” endişelerini beraberinde getirdi. Yaklaşık olarak 1,5 yıldır büyük ciro kaybı olan, bu sürede borçlarını ve faturalarını ödeyemeyen esnaf ve sanatkârın sıkıntılarını dile getiren Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, 1 Temmuz itibariyle ülke genelinde kısıtlamaların kaldırılması ve yaz tatili sezonun açılmasıyla piyasanın normale dönmesi için esnaf ve sanatkârların yeniden ayağa kaldırılmasının zorunluluk olduğunu söyledi. Özkan, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Pandeminin cefasını en çok çeken kesim olan esnaf ve sanatkârlarımızın biriken borçlarını ödeyebilmesi için yeni normalleşme döneminde sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli.

 

“Esnafın eski günlerine dönebilmesi için cansuyu şart”

 

Bir buçuk yılı aşkın süren pandemide tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkârımız ailesi ve yanında çalışanları ile birlikte ayakta kalma mücadelesi verdi. Kısıtlamalar nedeniyle kahvehane, kıraathane, çay ocağı, kantinci, kırtasiyeci gibi çok sayıda esnafımız büyük sıkıntı yaşadı. Şimdi bu sıkıntılı sektörlerdeki esnafımız yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatıp yeni normalleşme süreciyle birlikte ayağa kalkabilmesi için can suyu kredisi olmazsa olmaz.

 

“Esnaf ve sanatkârın üzerinden pandemi geçti”

 

2008 yılında esnafımıza 3 ay geri ödemesiz can suyu kredi desteği verilmişti. Aradan geçen 13 yılda esnafımız için bir daha can suyu kredisi gündeme gelmedi. Ancak şimdi esnafın üzerinden pandemi geçti. Bu pandeminin yaralarının sarılması, biriken borçların ödenmesi, esnafın yeniden ayağa kalkarak atak yapabilmesi için sıfır faizli, en az 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli kredi imkânı tanınmalı. Özellikle faaliyetleri tamamen durdurulan esnafımızın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Esnafa sağlanan her türlü desteğin ekonominin çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı. Ekonominin barometresi olan esnafımızın yok olması ekonominin de yok olması demektir. Esnaf yok olursa işsizlik tırmanır ve sosyal yapı bozulur. Bu yüzden esnaf ve sanatkârlarımız mutlaka desteklenmeli ve ekonomiye yeniden kazandırılmalı. Esnaf ve sanatkâr can suyu kredileri ile finansal ihtiyaçlarını karşılayıp atak yapacak ve ekonominin canlanmasında etkili rol oynayacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası can suyu kredisi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›