Bartın da eşsiz direnişin yıldönümünde sokaklardaydı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yandaşlarının birlik ve beraberliğimizin yanı sıra demokrasimize ve özgürlüklerimize yönelik kalkıştığı hain darbe girişimi, üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen aynı nefret ve kararlılıkla, yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da sokakları ve meydanları dolduran binlerce vatandaş ile bir kez daha lanetlendi. Milletimizin devletinin yanında yer alarak şer odaklarına karşı destansı bir mücadele verdiği gün olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde yapılan konuşmaların ana teması da FETÖ ile mücadelenin sona ermediği, aynı kararlılıkla halen sürdüğü oldu. Türkiye’nin millet-devlet birlikteliğiyle üzerinden gelemeyeceği hiçbir sorunun olmayacağına dikkat çekilen konuşmalarda, güçlü Türkiye için birlik ve beraberlikten asla ödün verilmemesi gerektiğinin altı çizildi.
Bu haber 2021-07-17 10:33:42 eklenmiş ve 385 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

ERDEM TABAKOĞLU

Yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de günler öncesinden başlayan “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kutlamaları, 15 Temmuz Perşembe gündüz programlarının ardından akşam da Bartın sokaklarında devam etti.

 

 

Binlerce Bartınlı Cumhuriyet Meydanı’nı doldurdu

 

Yürüyüş programının ardından Cumhuriyet Meydanı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri de yapıldı. Programa; Vali Sinan Güner ve eşi Uzm. Dr. Beyhan Güner, Garnizon Komutan V. Dz.  Alb. Erkan Şahin, Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, Vali Yardımcıları Abdullah Akdaş ve Adem Topaca, Kaymakam Adayı Emre Kazanasmaz, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Fahri Semiz, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı Yb. Safa Söylem, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Çetin, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Siyasi Parti İl Başkanları, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ekrem Altunok, İl Müdürleri, mesleki kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları ile Bartınlılar katıldı.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program mehteran takımının gösterisiyle başladı. Kur’an-ı Kerim Tilavetinin sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde ulusa seslenişinin ardından 15 Temmuz anısına video sunumu gerçekleştirildi. Sonrasında ise konuşmalara geçildi.

 

Güner: “İhanetlerin en kalleşçesiydi”

 

Vali Sinan Güner, törendeki konuşmasına şehitlerimizi rahmetle yad edip, gazilerimize minnet ve şükranlarını sunarak başladı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile milletimiz, 15 Temmuz gecesi sokakları meydanları doldurup, tıpkı Çanakkale Savaşı’nda ve İstiklal Harbi’nde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olduğunu anımsatan Güner, şunları söyledi:

 

 

“Günlerce hiç yılmadan, bıkmadan, uyumadan, kadını, erkeği, genci, yaşlısı meydanlarda devletine, istiklaline ve iradesine sahip çıkmıştır. Milletin gücünün ortaya konduğu 15 Temmuz, aynı zamanda hukuk devletinin, bağımsızlığın, demokrasinin hak ve özgürlüklerin zaferi olup milletimiz bir kez daha, ülkesinin geleceğine ve iradesine sahip çıktığını tüm dünyaya göstermiştir. Milletimiz, kendisini bu topraklardan çıkarmak için bin yıldır yapılan bütün tertiplere rağmen var olma iradesinden asla vazgeçmedi. 15 Temmuz ihaneti bizi bu topraklarda yaşama irademizden vazgeçirmeye yönelik en son tertipti. FETÖ’nün amacı, vatanımızı işgal etmek, milletimizin azmini ortadan kaldırmak, gücünü kırmaktı. Bu ihanet, bu milletin, bu topraklarda bin yıldır karşılaştığı ihanetlerin en kalleşçesiydi. Allah’ın yardımı, milletimizin istiklaline ve istikbaline olan bağlılığı sayesinde başarısızlığa uğrayan darbe girişimi, benzer tüm niyetlerin de tarihin çöplüğüne atılmasına vesile oldu.

 

“FETÖ ile mücadele kararlılıkla sürüyor”

 

Bugün burada, 5 yıl sonra, aslında biz hain darbe girişimini anmıyoruz, Milletin cesareti ile yazdığı büyük destanı anıyoruz. Binlerce yıllık şanlı Türk tarihine, bu günün, bir kahramanlık destanı olarak yazılışını anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti dün olduğu gibi bugün de, ülkemizin geleceğine kasteden FETÖ Terör Örgütü ile mücadelesine yurt içinde ve yurt dışında hız kesmeden aynı kararlılıkla devam etmektedir ve edecektir. Türkiye; darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmadan, hedeflerinden uzaklaşmadan, kendi kararlarını kendi verecek güçte, bağımsız bir ülke olarak yoluna devam etmektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin dahi çöktüğü, insanların evlerinde, hastane koridorlarında yetersiz müdahale sebebiyle hayatlarını kaybettiği Covid-19 mücadelesinde kendi kendine yeterli olmanın ötesinde dostlarına da yardım eli uzatarak gücünü bir kez daha göstermiştir.

 

 

“Artık boyun eğen eski Türkiye yok”

 

Geçen yıl 15 Temmuz’da Ayasofya’nın tekrar Müslümanların ibadete açılmasının coşkusunu yaşamıştık; bu yıl da Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtuluşunu anıyoruz. Karadeniz’de bulunan doğalgaz yataklarını; Afganistan’da görev almayı talep ediyoruz, Mavi Vatanı koruyoruz. Artık boyun eğen eski Türkiye yok masada hakkında karar verilen Türkiye yok bizzat kararları kendisinin verdiği onurlu ve güçlü Türkiye var.

 

“Unutmayacağız”

 

Bugünden sonra bizim için önemli olan unutmamak ve unutturmamaktır. Boğaziçi Köprüsünü unutmayacağız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni unutmayacağız, neredeyse evlerin penceresi hizasında uçan savaş uçaklarını unutmayacağız, Atatürk Havalimanını unutmayacağız, AKOM binasını unutmayacağız, Genelkurmay’ı unutmayacağız, TBMM’yi unutmayacağız, TRT’yi unutmayacağız, Türksat’ı unutmayacağız, Zırhlı Birlikleri unutmayacağız, Akıncılar’ı unutmayacağız, uçakları engellemek için tarlasını yakan Kahramankazanlıları unutmayacağız, Özel Kuvvetleri unutmayacağız, Ankara Emniyet Müdürlüğünü unutmayacağız, Özel Harekat Başkanlığını unutmayacağız, İstanbul Valiliğini unutmayacağız; hiçbir hainliği ve bunları yapan hainleri unutmayacağımız gibi, Halis Demirleri, Bartınlı şehidimiz Mustafa Yaman’ı ve dahi 251 şehidimizi, korkusuzca tanklara, silahlara, hainlere karşı koyan gazilerimizi, yurdun her yerinde, liderin emriyle meydanlara toplanarak hainlere geçit vermeyen halkımızı, kendi içinde kümelenmiş FETÖ’cü hainlerin tuzaklarını boşa çıkaran kahraman polisimizi, kendi içindeki hainlere karşı savaşan devletine bağlı askerlerimizi, jandarmamızı, sahil güvenlik kuvvetlerini, yine Emniyet Teşkilatımızı FETÖ’cü örgütlenmenin en yoğun olduğu yerlerden olmasına rağmen o gece hemen harekete geçerek tutuklama kararları çıkaran yargı mensuplarımızı, TBMM’de bombaların altında genel kurulu kapatmayan milletvekillerimizi, illerde ve ilçelerde hemen devletinin yanına, milletin toplandığı meydanlara koşan siyasi parti yöneticilerini, belediye başkanlarını; ilk andan itibaren komutayı eline alan, kararlı duruşuyla devlet otoritesini pekiştiren, millete ve devlete bağlı güçlere liderlik yapan mülki idare amirlerimizi, o gece hemen hastanelere koşarak gazilerimizi tedavi emek için yarışan doktor ve sağlık personelimizi, belki bir ilde havaalanının ışıklarını söndürerek uçakların kalkmasını engellemiş isimsiz teknisyeni gibi daha nice isimsiz kahramanı unutmayacağımız gibi; o gece hemen bankamatiklere koşanları, halka direnmemesi yolunda çağrı yapanları, tencere tava çalanları, sala okuyan müezzinlere saldıranları, tarafını belli etmeden olup biteni izleyip sonrasında herkesten fazla kahraman kesilenleri de eğer darbe başarıyla sonuçlansaydı milletin azmine tiyatro diyenleri unutmayacağız.

 

 

“Bir, iri, diri olacağız”

 

Özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize unutturmayacağız. Unutursak ve unutturursak bize yazıklar olsun. Unutmak ve unutturmak bu millete yapacağımız en büyük kötülüktür. Bundan sonrada, kim olursa olsun, aklını ve vicdanını satarak bu cennet vatanı bölmeye, insanlarımız arasına nifak tohumları ekmeye çalışanlara müsaade etmeyeceğiz. Millet olarak bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye; üzerindeki bütün baskılara rağmen tam bağımsız, egemen, güçlü ve saygın bir devlet olma yolunda yürümeye devam ediyor. Bu kutlu gün ve bu kutlu olay, milletimizin ayağa kalkmasına, özüne dönmesine, güçlü ve büyük Türkiye’ye vesile oldu, olacak inşallah. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün yıl dönümünde bağımsızlığımız uğruna mücadele veren 15 Temmuz şehitlerimiz ile tarih boyunca aynı ortak mukaddes değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, en derin saygılarımı sunuyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

 

 

Akın: “Milletimiz hainlere cevabı vermiştir”

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise konuşmasında, bundan 5 yıl önce milletimize, meclisimize, demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza, şanlı ordumuza ve Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzeni ve temel hak ve hürriyetlerimizi kaldırmaya yönelik alçak bir saldırı ile karşı karşıya kaldığımızı anımsattı. 251 vatandaşımızın şehit 2 bin 193 vatandaşımızın da gazi olduğu o gece, girişimin püskürtülmesiyle ülkemiz önemli bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Başkan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türk Milleti’nin tarih boyunca kanıyla kazandığı zaferlerine 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’de eklenmiştir. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen hainlere karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da aynı cevabı vermiştir.

 

“Bağımsızlığımızdan taviz vermeyeceğiz”

 

Demokrasinin asıl sahibinin halk olduğu gerçeğini bir kez daha gösteren o şanlı geceyi unutmayacak, birlik, beraberlik ve bağımsızlığımızdan geçmişte olduğu gibi gelecekte de taviz vermeyeceğiz. Şanlı tarihimiz her daim gurur kaynağımız olan zaferlerimizle doludur.  Vatan, millet ve bayrak sevgisini her türlü değerin üzerinde tutan milletimiz, varlığına, bağımsızlığına ve vatanına yönelen tüm tehditlere karşı kahramanca mücadele ederek, bağımsızlık timsali olmuştur.

 

“Kardeşliğimiz, milli ruh ve dayanışmamız daim olsun”

 

Vatan, bayrak ve mukaddesat ortak paydasında Türkiye’nin namus ve haysiyetini cihana karşı savunmak hepimizin milli görevi, ecdada da manevi borcudur. Darbecilere, teröristlere, Türkiye’yi hazmedemeyenlere karşı biriz, beraberiz. Milli iradenin beşinci yıl dönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan müdafaasında şehadet mertebesine ulaşan tüm şehitlerimize, 15 Temmuz kalkışmasında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı dileklerimi yineliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Türk Milleti yenilmeyecek, Türk Devleti yıkılmayacaktır. Kardeşliğimiz, milli ruh ve dayanışmamız daim olsun.”

 

 

Kalaycı: “Eşi benzeri olmayan halk destanı”

 

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı da 15 Temmuz 2016’da yaşananları “Dünyada eşi benzeri olmayan bir ihanet” olarak nitelendirdiği konuşmasında şunları söyledi:
“15 Temmuz aynı zamanda dünyada eşi benzeri olmayan bir halk destanıdır. 40 yıllık sinsice hazırlanan bir tuzağın ters yüz edilmesidir. Bugün de yarın da tuzaklara devam edecekler bizler de millet olarak hazır kıta bekleyeceğiz. 15 Temmuz aziz milletimiziz bizzat yazdığı bir destandır.

 

“Bartın’da da meydanları boş bırakmadık”

 

Bartın’da biz çok fazla bir şey yapamadık, burada bir olay olmadı, hep beraber meydanlarda durduk. Ama tüm kalbimizle hissettik, meydanları boş bırakmadık. Millet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın ardında kenetlendik, ülkemizin istiklal ve istikbali için şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Öncelikle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

 

“Son zamanlarda taklacılar türedi”

 

Son zamanlarda makamlar ve mevkileri için çok taklacılar türedi. Bizimle beraberken doğru dediklerine şimdi bizden ayrılınca yanlış diyorlar. Hırsları ve nefislerinin kurbanı oldular, Rabbim ıslah etsin. Bugün daha fazla kenetlenmemiz gerektiği aşikardır. Her türlü manipülasyon ve algı operasyonları yapıyorlar. Bizler bunlara karşı bir ve beraber olmalıyız. Dün terörist dediklerine bugün yoldaş olabiliyorlar. Aziz milletimizin feraseti dış güçlerin içimizdeki taşeronlarına yetecektir. Adı Ahmet veya Mehmet olabilir ama Johny’e hizmet eden bir ajandır. Tesellimiz odur ki milletimiz her şeyin farkındadır, şükürler olsun.

 

“Yeni ufuklara yelken açacağız”

 

Ben Turhan Kalaycı olarak Türkiye’ye geldim ve 2 sene sonra böyle bir olayla karşılaştım. O kadar millet tanıdım ama aziz milletimiz kadar şanlısını, şereflisini tanımadım. O gece Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısından sonra milletimizin oluk oluk havalimanlarına, meydanlara akın ettiğini bizzat tecrübe ettim. Aynen bu gece gibi… Allah sizlerden razı olsun. Türkiye’mizin önderliğinde yeni ufuklara yelken açacağız. İnşallah Anadolu’nun bereketli toprakları yine ecdadımızda olduğu gibi Selçuklu gibi, Osmanlı gibi tekrar dünyaya hükümdar olacak. Ne 2023’ten ne de gelecekten korkumuz var. Çünkü biz inanıyoruz, inanmak; başarmaktır.”

 

 

Sporculara başarı belgeleri verildi

 

Yapılan konuşmaların ardından etkinlikler kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak “Türkiye Geçilmez” ruhuyla ay yıldızlı sancağı taşımak, 15 Temmuz dahil olmak üzere tüm şehitlerimizin anısını yaşatmak amacıyla yapılan “15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu”na katılan özel sporcu tarafından Vali Güner’e sancak teslimi yapıldı. “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” temalı yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Mehteran Takımı sahne aldı ve herkesin beğenisini kazanan bir performans sergiledi.

 

 

Daha sonra 15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu’na katılan ve dereceye giren sporculara başarı belgeleri ve ödülleri verildi.

 

Sala okundu, demokrasi nöbeti tutuldu

 

15 Temmuz 2016’da hain darbe girişiminde vatandaşları sokağa çağırmak için ülke genelindeki tüm camilerden okunan sala, 5 yıl sonra saat 00.13’de Bartın’daki tüm camilerden tekrarlandı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri salanın ardından sona ererken, ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının yiyecek ve içecek ikramında bulunduğu demokrasi nöbeti sabah namazına kadar devam etti.

ETİKETLER : Bartın 15 Temmuz
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›