ÇAKRAZ-KARAMAN KÖYÜ YOLU TÖRENLE AÇILDI

Erdoğan: “19 yıllık başarı hikayemizde ulaşım yatırımlarının rolü büyük”
Bu haber 2021-07-14 17:36:21 eklenmiş ve 479 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

ERDEM TABAKOĞLU

AK Parti’nin “Türkiye’nin dört bir köşesinde bütünsel kalkınma hedefi” doğrultusunda hayata geçirdiği ulaşım ve iletişim yatırımlarından biri olan Bartın-Amasra Kurucaşile-Cide yolunun Çarkaz-Karaman kesiminin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ise 3 ay içinde ikinci kez ilimize gerçekleştirdiği ziyaret ile Cuma Yanı Tüneli’nin önünde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Tören öncesinde kent sokaklarında gezip vatandaşlar ve esnafla sohbet eden Bakan Karaismailoğlu, açılışı yapılan 11.8 km’lik yolumuzun 5 kilometresinin çift tüp tünel olarak yapıldığını, 267 metre viyadük, 320 metrelik 6 adet çift köprü ve bunlara ek olarak 4 adet de kavşak bulunduğunu söyledi. Karaismailoğlu, “Dağlık ve zor coğrafi şartlardaki yollarımızı, tünel ve viyadüklerle çok daha geniş, rahat ve emniyetli hâle getirdik” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Ülkemizin son 19 yılda yazdığı başarı hikâyesinde ulaşım yatırımlarımızın çok büyük rolü vardır. Aynı şekilde 2023 hedeflerimiz ile 2053 ve 2071 vizyonlarımızda da ulaşıma büyük önem veriyoruz. Ulaşım projelerimizi planlarken ve hayata geçirirken, sadece bugünün problemlerine neşter atmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkemizin geleceğini garanti altına alacak bir bakış açısıyla hareket ediyoruz” diye konuştu.

 

Vali Güner brifing verdi

 

Bakan Karaismailoğlu, sabah saatlerinde özel bir uçakla Zonguldak Çaycuma Havaalanı’na geldi. Burada protokol tarafından karşılanan Bakan, daha sonra vakit kaybetmeden Bartın’a geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu için Bartın Valiliği önünde karşılama töreni düzenlendi. Karşılama töreninin akabinde Bakan Karaismailoğlu, Bartın Valiliği Şeref Defteri’ni imzalayan Karaismailoğlu, Bartın Valisi Sinan Güner’den ilimizle ilgili brifing aldı.

Bakan Karaismailoğlu, Bartın için yapılması gereken projelerin arkasında olduklarını vurgularken, tamamlanan projelerin hayırlı uğurlu olmasını diledi. Makam odasında gerçekleştirilen toplantıda Bartın’da tamamlanan ve planlanan ulaştırma ve altyapı yatırımları başta olmak üzere Bartın’da yürütülen diğer yatırımlar değerlendirildi.

 

Esnaf ziyaretlerinde bulundu

 

Valilik ziyaretinin ardından Bakan Karaismailoğlu şehir merkezinde ziyaretlerde bulundu. Cumhuriyet Caddesi, Şadırvan Caddesi ve Hükümet Caddesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirerek vatandaşlarla sohbet etti. Bu ziyaretler sırasında Belediye Başkanı Cemal Akın, Bakan Karaismailoğlu’na eşlik etti.

 

 

Kent Tarihi Müzesi'ni gezdi

 

Bakan Karaismailoğlu, Hükümet Caddesi’nde gerçekleştirdiği esnaf ziyaretleri sırasında Kent Müzesi'ni de gezdi. Belediye Başkanı Cemal Akın’dan Müze ile ilgili bilgi alan Bakan Karaismailoğlu, gerçekleştirilen çalışmalar için Başkan Akın’a teşekkür etti.  Nazik ziyaretleri için Bakan Karaismailoğlu’na teşekkürlerini ileten Akın, Kent Tarihi Müzesi’nin yanı sıra yapım çalışmaları devam eden Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi, Bartın Türk Bilim Tarih Müzesi ve Bartın Kent Belleği ve Araştırma Kütüphanesi projeleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Akın, şunları söyledi:

“Sayın Bakanım Kent Müzesi’nin yanı sıra çok sayıda çalışma gerçekleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi olan Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi’nde çalışmalarımız devam ediyor. Kırtepe Mahallesi’ne bağlı Turgut Işık Caddesi’nde bulunan Bartın Belediyesi’ne ait 4 katlı binada hayata geçireceğimiz proje ile Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin hatıralarını yaşatacağız.

 

“Bartın’a değer katacak”

 

Yine bir diğer çalışmamız da çok sayıda donatı ile tasarlanan KöyPark ile birlikte yer alacak olan Türk Dünyası Bilim İn­sanları Müzesi ve Kültür Yolu projemizdir. KöyPark pro­jemiz de Bartın’a değer katacak önemli pro­jelerinden biri olacak. Bu projenin içerisinde de böyle bir müze oluşturulmasıyla ilgili çalışma gerçekleştiriyoruz.

 

Kültür ve Sanat Müzesini de anlattı

 

Son olarak da kültür ve sanat şehri olan Bartın’ımıza Bartın Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi kazandırıyoruz. Eski Hava Lokali’nin olduğu 2 bin 70 metrekarelik alanda gerçekleştirilen proje kapsamında çok amaçlı 170 kişilik salon, derslikler, konservatuvar salonu, sergi salonu, oyun dans ve ritim salonu, sanat atölyeleri, açık ve kapalı olmak üzere kafeteryası olacak. Tüm bunların yanı sıra Bartın Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi projesi bünyesinde hayata geçecek olan Bartın Kent Belleği ve Araştırma Kütüphanesi’ne büyük önem veriyoruz. Kentin yerel arşivi ve kültürel mirasını bünyesinde bulunduracak olan kütüphanede yerel kültürel mirası yansıtan her türlü yazılı ve görsel materyallere ulaşım imkanı sağlanacak. Bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapacak, kentlilik bilincine katkı sağlayacak olan bu kütüphane Bartın’ın yerel arşivine sahip olacağı gibi Bartın’a ilişkin tüm tarihi dokümanları da içinde barındıracak. Şehrimizin tarihinin gelecek kuşaklara aktarılması adına büyük önem teşkil eden bu projeyi de en kısa zamanda şehrimize kazandıracağız. Şehrimize gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret için tekrar teşekkür ediyorum. Sizlerin desteğiyle şehrimize kazandırılan ulaşım ve altyapı yatırımlarının da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

 

Şantiye alanında da brife edildi

 

Bartın Merkez’deki temaslarının ardından törenin gerçekleştirileceği Cuma Yanı Tüneli’nin bulunduğu şantiyeye giden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’na, burada şantiye şefi ve diğer yetkili teknik personel tarafından yapılan işle ilgili brifing verildi.

Brifing sonrası Bakan ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı törenin yapılacağı alana geçti. Törene; Bartın Valisi Sinan Güner, Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri  Metin Çelik ve Hakkı Köylü, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, Karayolları Genel Müdürü Abulkadir Uraloğlu, Karayolları Kastamonu Genel Müdürü Yüksel Oğuzhan ve Çelikler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik de katıldı.

 

Zorlu coğrafi şartlar tünel ve viyadüklerle aşıldı

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde konuşan Bakan Karaismailoğlu, insan, yük ve veri ulaştırmada ortaya koydukları vizyon doğrultusunda dev adımlar attıklarını; yaptıkları her işi ülkemizin âli menfaatlerini ve gelecek hedeflerini desteklemek için hayata geçirdiklerini söyledi. Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Batı Karadeniz’in cennet köşelerinden; Zonguldak ve Bartın’ı Amasra’ya Kurucaşile ve Cide’ye bağlayan 90 kilometrelik mevcut yolu, 75 kilometre uzunluğunda yeniden projelendirdik. Söz konusu yolun, Çakraz-Karaman Köyü arasında kalan 11,8 kilometrelik kesimini bölünmüş yol standardında bugün hizmete açıyoruz. Bu şekilde, güzergâhın 37,6 kilometrelik kesimi bölünmüş yol olarak 4,5 kilometrelik Amasra tüneli bağlantısı da tek yol standardında tamamlanmış oldu. 11.8 km’lik yolumuzun 5 kilometresi çift tüp tünel olarak yapılmıştır. Ayrıca, 267 metre viyadük, 320 metrelik 6 adet çift köprü ve bunlara ek olarak 4 adet de kavşak tamamladık. Dağlık ve zor coğrafi şartlardaki yollarımızı, tünel ve viyadüklerle, çok daha geniş, rahat ve emniyetli hâle getirdik.

 

1 milyar 455 milyon TL’ye mal oldu

 

Bu yol projemizle; 14.9 km olan yol güzergâhı 11.8 km’ye düşürerek 3,1 kilometre kısalttık. Seyahat süresini de 15 dakika kısalttık. Bölünmüş yol yapım çalışmalarına devam ettiğimiz Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu’nun tamamının hizmete girmesiyle de yol mesafesi 15 kilometre kısalmış olacak. Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu projemizin sadece açılışını gerçekleştirdiğimiz Çakraz-Karaman Köyü kesiminin bedeli 1 milyar 455 milyon liradır.

 

“Uzakları yakın etmeyi sürdüreceğiz”

 

Türkiye, ulaştırma ve haberleşme alanında yatırımlarına var gücüyle devam edecek. Sanayicimiz, ihracatçımız, çiftçimiz, turizmcimiz için uzakları yakın eden projelerimizi birbiri ardına hayata geçireceğiz.

Sözlerimi bitirirken, huzurlarınızda projemizde emeği geçen tüm mühendis, teknisyen ve işçi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Türkiye’nin dört bir yanında attığımız her adımda liderliğiniz ve desteğinizle her daim yanımızda olduğunuz için şükranlarımı sunuyorum. Zonguldak Bartın Amasra Kurucaşile-Cide yolumuzun, ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

 

Erdoğan, video konferans ile katıldı

 

Video konferans yöntemiyle törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan da törende bulunan heyete selamlarını iletip yolun hayırlı uğurlu olmasını dilerken, AK Parti iktidarlarında gerçekleştirilen hizmetlerin önemine değindi. Bu yolun güzergâhının, Fatih Sultan Mehmet’in Çeşm-i Cihan, yani “dünyanın gözbebeği” olarak tarif ettiği bir coğrafyadan geçtiğini söyleyen Erdoğan, “Amasra’nın merkezinde yer aldığı bu bölge, tarihî dokusu ve tabii güzellikleriyle Batı Karadeniz’in en nadide yerleri arasında bulunuyor” dedi.

 

 

 

10,8 milyon tasarruf sağlanacak

 

Son yıllarda, Türkiye’nin turizm alanında yakaladığı ivmeye bağlı olarak, bölgenin yurt içinden ve yurt dışından ciddi sayıda turist çekmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ancak, bölgenin zorlu coğrafi şartları, turizm ve diğer alanlardaki potansiyelinin tam manasıyla hayata geçmesine engel teşkil ediyordu. Özellikle ulaşım konusunda, hem buralarda yaşayan kardeşlerimiz, hem de bu güzergâhı kullanan yolcularımız sıkıntılarla karşılaşıyordu. Bu sorunu çözmek amacıyla; Doğu-Batı yönünde ulaşımı sağlayan Bartın ile Amasra’yı Kurucaşile ve Cide’ye bağlayan 90 kilometre uzunluğundaki yolu, 75 kilometreye düşürecek şekilde yeniden projelendirdik. Peyderpey hizmete açtığımız bu yolun, Çakraz-Karaman Köyü arasında kalan 11,8 kilometrelik kesimini bugün hizmete sunuyoruz. Hizmete alınan kesimin, zamandan 9,1 milyon lira ve akaryakıttan 1,7 milyon lira olmak üzere toplamda 10,8 milyon lira tasarruf sağlaması bekleniyor.

 

Yol 15 km kısaldı

 

Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu’nun tamamının hizmete girmesiyle de yol mesafesini 15 kilometre kısaltmış olacağız. Böylece turizmden ticarete, yatırımdan tarıma uzanan geniş bir yelpazede Batı Karadeniz bölgemizi çok farklı bir seviyeye taşıyacağız. Toplam yatırım bedeli yaklaşık 1,5 milyar lira olan Çakraz-Karaman Köyü Yolu’nun bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Bu önemli eserin inşasında emeği geçen Ulaştırma Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızı, yüklenici firmalarımızı, işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum. Ülkemizin ve milletimizin hak ettiği yere ulaşması için çaba harcayan, yatırım yapan, emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Daha güçlü, üretken ve müreffeh Türkiye için…

 

Biz, şanlı tarihiyle, medeniyetiyle, değerleriyle büyük bir milletiz. Biz aynı zamanda geleceğe dair büyük hayalleri ve hedefleri olan bir devletiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 senesine her bakımdan daha güçlü, daha üretken, daha müreffeh bir şekilde girmek istiyoruz. Bununla da yetinmiyor, 2023 hedeflerimizin rehberliğinde 2053 ve 2071 vizyonlarımızın altyapısını kuruyoruz. Ülkemizin son 19 yılda yazdığı başarı hikâyesinde ulaşım yatırımlarımızın çok büyük rolü vardır. Aynı şekilde 2023 hedeflerimiz ile 2053 ve 2071 vizyonlarımızda da ulaşıma büyük önem veriyoruz.

 

Büyük ulaşım projelerini bir bir sıraladı

 

Ulaşım projelerini planlarken ve hayata geçirirken, sadece bugünün problemlerine neşter atmakla kalmayıp, aynı zamanda Türkiye’nin geleceğini garanti altına alacak bir bakış açısıyla hareket ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Göreve geldiğimizde patates deposu yapılması tartışılan, tam 10 hükûmet ve 17 bakan eskiten Bolu Tüneli’ni, adeta rekor sürede bu amaçla hizmete açtık. Asrın projesi Marmaray’ı ve Avrasya Tüneli’ni devreye alarak, Asya ve Avrupa’yı denizin altından iki kez buluşturduk. Bu yatırımlara Osman Gazi Köprüsü’nü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Nissibi Köprüsü’nü, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ni, Erkenek, Cankurtaran, Sabuncubeli, Ovit, Tünellerini ve daha pek çok eseri ekledik. Yine İstanbul-Bursa- İzmir Otoyolu’nu, Kuzey Marmara Otoyolu’nu, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu’nu, Ankara-Niğde Otoyolu’nu inşa ederek 84 milyonun istifadesine sunduk. Ankara Lojistik Üssü’nü, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nı, Kars-Tiflis-Bakü İpek Demiryolu Projesi’ni, Ankara-Etimesgut Yüksek Hızlı Tren Garı’nı,  Konya-Selçuklu Yüksek Hızlı Tren Garı’nı hizmete aldık. Havalimanı sayısını da 26’dan 56’ya çıkardık.

 

Muhalefeti eleştirmeyi ihmal etmedi

 

Tüm bunları da muhalefetin engellemelerine rağmen hayata geçirdik. Vatan Caddesi’ne, ‘buraya uçak mı indireceksiniz?’ diye karşı çıkanlar. GAP Projesi’ni ‘milletin hakkını yiyecekler’ diye eleştirenler. Keban Barajı için ‘kurbağalara göl yapıyorsunuz’ diyenler. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü ‘buradan mutlu azınlık geçecek’ diye yaftalayanlar. Rahmetli Özal’ın inşa ettiği ikinci köprüyü engellemek için her yola başvuranlar. Sabiha Gökçen Havalimanı’na ‘uçağın inmediği yere havalimanı mı yapılır?’ diyerek güya dalga geçenler. İşte bu zihniyetin günümüzdeki temsilcileri, geride bıraktığımız 19 yıllık dönemde bizim de karşımızdaydı. Kimi zaman mahkemeler yoluyla, kimi zaman yalan furyasıyla, kimi zaman da sokak olaylarıyla ülkemize çağ atlatacak her projemizi sabote etmeye kalktılar.

 

“Aşkınan çalışan yorulmaz”

 

‘Hayırdan başka laf, kargadan başka kuş bilmeyen’ kifayetsizler bugün de Kanal İstanbul Projesi’ne aynı saiklerle karşı çıkıyorlar. Müjdesini 11 yıl önce milletimizle paylaştığımız, ciddi hazırlık yaptığımız, emek verdiğimiz, bilim insanlarının katkısını alarak tekemmül ettirdiğimiz bu vizyon projesini boğmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama biz bunlara aldırmıyor, çapsızların irademizi kırmasına müsaade etmeden doğru bildiğimiz yolda ilerlemeyi sürdürüyoruz. Çünkü biz dertliyiz, bu ülkeye ve millete sevdalıyız. Biz, her akşam yastığa başımızı koyduğumuzda, ‘bugün halk için ne yaptık, Hak için ne yaptık’ diye kendimizi sorguya çekiyoruz. Biz, merhum Neşet Ertaş’ın o güzel ifadesiyle ‘Aşkınan çalışanın yorulmayacağına’ inanıyoruz. Biz, sebat ettiği zaman Türkiye ve Türk Milleti’nin neleri başarabileceğini gayet iyi biliyoruz. Allah ömür, milletimiz de destek verdikçe ülkemize aşkla, şevkle hizmet etmeye devam edeceğiz.

 

“Ülkemizin dört bir yanına mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz”

 

Tıpkı son 19 yıldır olduğu gibi eserlerimizle; köprüler, hastaneler, yollar, tünellerle ülkemizin dört bir yanına mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Bugün açılışını yaptığımız yolu, hizmet ve eser siyasetimizin en son nişanelerinden biri olarak görüyoruz. Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu ‘Çakraz-Karaman Köyü Kesimi’nin’ bir kez daha şehirlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyor, hepinize sevgilerimi, muhabbetlerimi sunuyorum.”

 

Tekne imalatçılarıyla sohbet etti

 

Bakan’ın ilimizdeki son durağı Tekneönü Limanı oldu. Burada tekne imalatı yapan ustalarla ayaküstü sohbet eden Bakan Karaismailoğlu, Kurucaşile Belediyesi’ni ziyaret edip AK Parti Cide İlçe Başkanlığı’nda partililerle biraraya geldikten sonra Bartın’dan ayrıldı.

 

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›