Yılların kasabından kalitesiz bıçak uyarısı!:

Damla Kasabı’nın sahibi Ercüment Özkaya, “Kör veya kalitesiz bıçağın hem hayvana eziyet hem de cebimize israf olduğu unutulmamalı. Kendisi kesim yapmayacak olanlar da kurbanını sahte kasaplara değil kasap esnafımıza yani emin ellere teslim etmeli” dedi.
Bu haber 2021-07-09 09:55:04 eklenmiş ve 935 kez görüntülenmiştir.


TOLGA AKINER

Bartın’da yıllardır kasaplık yapan, “Damla” markasıyla ürettiği sucukları sayesinde de başta Bartın olmak üzere bölgemizde aranan ve tercih edilen et ürünlerini satan Damla Kasabı’nın sahibi Ercüment Özkaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kalitesiz bıçak konusunda vatandaşları uyardı. Bıçakların kör veya kalitesiz olmasının kurban deresini ziyan edeceğini anımsatan Özkaya, “Kör veya kalitesiz bıçağın hem hayvana eziyet hem de cebimize israf olduğu unutulmamalı. Kendisi kesim yapmayacak olanlar da kurbanını sahte kasaplara değil kasap esnafımıza yani emin ellere teslim etmeli” dedi.

 

 

Kurbanlık telaşı başladı

 

Kurban bayramına sayılı günler kala, yurdun dört bir yanında olduğu gibi Bartın’da vatandaşlar, kurbanlık telaşına düştü. Dinimizin önemli farzlarından biri olan kurban kesimi için de başta bu işi meslek edinmiş kasaplar olmak üzere pek çok kişi şimdiden hazırlıklarını yapmaya başladı. Ancak hazırlık yapanlar arasında aslında kurban kesiminden anlamayan, asıl mesleği bu olmadığı için kesim sırasında kendisine ve hayvana zarar verenlerin olduğu da herkesin malumu.

İşte tam da bu noktada işin ehli kişilerin uyarıları devreye giriyor.

 

Bıçak seçimi önemli

 

Bunlardan biri de Kanlıırmak Caddesi üzerinde yıllardır baba mesleği olan kasaplığı icra eden Ercüment Özkaya. Damla Kasabı’nın sahibi olan Özkaya, kurbanlığını kendi kesecek olan vatandaşlara öneri ve uyarılarda bulundu. Bu konuda en fazla dikkat edilmesi gereken hususun bıçak seçimi olduğunu vurgulayan Özkaya, özetle şunları söyledi.

 

 

Milyonlarca lira değerinde deri heba oluyor

 

Her yıl Kurban Bayramı’nda binlercesi Bartın’da olmak üzere ülke genelinde 1 milyon civarında büyükbaş, 3 milyon civarında da küçükbaş hayvan kurban olarak kesiliyor. Ancak kimi zaman dikkatsizlik, kimi zaman da kesim konusundaki bilgisizlik ve kalitesiz bıçakla yapılan kesim nedeniyle bu hayvanların milyonlarca lira

değerindeki derileri maalesef heba oluyor.

 

Deri sanayi için çok önemli

 

Aslına bakılırsa heba olan milli servet... Çünkü istatistikler deri sanayimizde kullanılan derilerin yüzde 20’sinin Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların derileri olduğunu ortala koyuyor. Dolayısıyla bunların heba edilmemesi, ekonomiye kazandırılması çok önemli. Aynı zamanda dini açıdan da heba olmaması, israf edilmemesi açısından deri konusu mühim.

 

Çin malları tercih edilmemeli

 

Bu derilerin verimli kullanılmasında en önemli nokta bilen birinin kesmesi ve bıçak seçimi. Ancak maalesef bu konuda ucuz ve kalitesiz Çin malları piyasada oldukça fazla satılıyor. Vatandaşlar internet üzerinden çok uygun fiyatlarla aldıkları bu bıçaklarla kurban kesmeye kalktığında da çoğunluğu kör ve kalitesiz bıçaklar kurbanlığa eziyet etmelerine bunun yanı sıra milli servet olan kurban derilerini de heba etmelerine neden olabiliyor.

 

 

Kesimi işin ehli yapmalı

 

Eğer vatandaşlarımız deneyimli ve kesimi sorunsuz yapabilecek ekipmana sahip ise sorun yok. O vakit kendi kurbanını muntazaman kesip hayvana eziyet etmeyebilir, deriyi ekonomiye kazandıracak şekilde yüzebilir. Ama eğer kesim konusunda fazla bilgi yoksa mutlaka biz kasaplar gibi bu işi bilen ve yıllardır yapan kişilerden destek ya da hizmet alması önemli.” 

ETİKETLER : Bartın Kurban Bayramı kurban kesimi Ercüment Özkaya Damla Kasabı Damla Sucukları
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›