102 bine yakın Bartınlı’nın 1. doz aşısı yapıldı

Bartın’da başlatılan “Yerinde Aşı Uygulaması” tüm hızıyla sürüyor. Bartın Devlet Hastanesi ve Aile Hekimliklerinden sonra mobil aşı ekipleri ile vatandaşın ayağına hizmet götüren sağlık ekiplerinin özverili çalışması sayesinde Bartın’da saat 14.00 itibariyle 1. doz aşısını yapılan kişi sayısı 101 bin 806’ya, 2. doz aşısı yapılanların sayısı da 49 bin 517’ye yükseldi.
Bu haber 2021-06-29 16:09:53 eklenmiş ve 824 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yerinde Aşı Uygulaması ile aşı her yerde

 

Ülkemizin ayı tedarikindeki sıkıntıları aşması sonrasında ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da bir an önce kısıtlamasız günlerin gelmesi amacıyla ayılama çalışmalarına hız kazandırıldı. Bu kapsamda Bartın Devlet Hastanesi’nin yanı sıra Aile Hekimliklerinde de aşı yapılmaya başlanmıştı. Sonraki süreçte OSB’deki işletmelerde çalışanlara yönelik mobil ayı uygulaması hayata geçirilmişti. Son olarak “Yerinde Aşı Uygulaması” ile Hükümet Caddesi’nde ve İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde kurulan çadırlarda vatandaşların yaş kriterine bakılmaksızın aşılanmasına başlanmıştı.

 

 

Cumhuriyet Meydanı’na aşı standı kuruldu

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, dün sabah erken saatlerden itibaren de Cumhuriyet Meydanı’nda oluşturulan mobil aşı merkezi Covid-19 aşısı yapmaya başladı. Buraya gelen vatandaşlar öncelikli olarak kendilerine verilen bir onay formunu dolduruyor. Verilerin sisteme girilmesi sonrasında aşısı yapılan vatandaşlar, kısa bir süre, her hangi bir yan etki gösterme ihtimaline karşı istirahat ettirildikten sonra günlük yaşamlarına devam edebiliyorlar. Mobil aşı biriminde her türlü olumsuzluğa anında müdahale için doktor ve tam donanımlı bir ambulans da bulunduruluyor.

 

 

Ülke genelinde 49 milyon doza yakın aşı yapıldı

 

Bu arada Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sayfasından anlık güncellemelerle takip edilebilen Türkiye Aşı Tablosu’na göre; 29 Haziran saat 14.00 itibariyle, ülke genelinde yapılan Covid-19 ayı sayısı 33 milyon 795 bin 208’i 1. doz, 14 milyon 995 bin 939’u da 2. doz olmak üzere 48 milyon 791 bin 147’yi buldu.

 

Bartın’da 151 bin dozu geçti

 

İlimiz Bartın’da da son dönemde hızlanan aşılama, yaş kriterine bakılmaksızın 18 yaş üstü vatandaşların aşılanmaya başlaması ile birlikte 151 bin dozun üzerine çıktı. Dün saat 14.00 itibariyle ilimizde yapılan Covid-19 aşı miktarı 101 bin 806’sı 1. doz, 49 bin 517’si de 2. doz olmak üzere 151 bin 323’ü buldu.

 

Aşı randevusu hatırlatması

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü de sosyal medya aracılığıyla vatandaşlara 2. Doz ayı randevularını hemen alabileceklerini anımsattı. Müdürlükten yapılan paylaşımda, “1. aşınız uygulandıktan 1 saat sonra 2. aşı için randevu almanıza sistem olanak vermektedir. Pandemiyi durdurmak ve yaşamı eskisi gibi sürdürebilmek için sistemin verdiği en erken tarihe randevu almanız önemlidir” denildi.

 

 

Bakan Koca'dan Bartın paylaşımı

 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Bartın'dan bahsetti.

Bakan Koca, "Bartın’daki gezici aşı ekibimiz, 18 yaşındaki Furkan’la yolda karşılaştı. Aşı olmak isteyip istemediğini sordular. Aşısı hemen orada yapıldı. Elinde dondurma olduğu için maskesini indirmişti. Tekrar takmayı unutmuş. Böylesi bir anda bu kadarı olur. (Ekip, aşıya devam!)" dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 aşısı Yerinde Aşı Uygulaması
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›