Bakan Selçuk: “Çocuklar iyi yetişsin donanımlı olsun istiyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “İstiyoruz ki çocuklarımız sanat, spor, kültür, bilim anlamında çok daha iyi yetişsinler, daha donanımlı olsunlar” dedi.
Bu haber 2021-06-26 11:04:57 eklenmiş ve 811 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Son dönemde yapımı tamamlanarak eğitim camiasına kazandırılan Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Amasra Çok Programlı Anadolu Lisesi, Ulus Abdipaşa Ortaokulu ve Kurucaşile Anaokulu’nun açılışı için ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip Koronavirüs pandemisinin eğitim-öğretim üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek amacıyla bakanlığı tarafından hazırlanan “Telafide Ben De Varım” programının 5 Temmuz’da başlayacağını anımsattı. Temel gayelerinin öğretmen ve öğrencilerin çok daha mutlu olacağı ortamlar hazırlamak olduğunun altını çizen Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın okula severek gitmesi de arzularımız arasında. Bütün bunları yaparken istiyoruz ki çocuklarımız sanat, spor, kültür, bilim anlamında çok daha iyi yetişsinler, daha donanımlı olsunlar” dedi.

 

 

İlk durak Valilik oldu

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir dizi açılış ve ziyaret için dün Bartın’a geldi. Sabah erken saatlerde ilimize gelen Selçuk’un ilk durağı Bartın Valiliği oldu. Valilik girişinde Vali Sinan Güner, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç ile Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere Bartın protokolünün önde gelen isimleri tarafından karşılanan Bakan Selçuk, Vali Güner ile makamında biraraya geldi. Basına kapalı yapılan görüşmede Vali Güner, Bakan Selçuk’a Bartın temalı tablo ve Bartın’a özgü tel kırma ile yapılmış bir fular hediye etti.

 

 

Sonraki ziyaret Belediye’ye

 

Valiliğin ardından Bartın Belediyesi’ne giden Bakan Selçuk, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, torunu Kemal Asaf ve Şiremirçavuş İlkokulu öğrencisi Zeren Mira Çömlek tarafından çiçekle karşılandı. Bakan Selçuk’a belediye ziyaretinde Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ak Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ercüment Özçelik ve beraberindeki heyet eşlik etti.

 

 

Akın, projeleri anlattı

 

Bakanı makamında misafir eden Başkan Akın, göreve geldiği günden bugüne kadar hayata geçirilen ve devam eden projeler hakkında bilgiler verdi. Bartın Belediyesi’ne gerçekleştirmiş olduğu nazik ziyareti için Bakan Selçuk’a teşekkür eden Başkan Akın, Bartın’da gerçekleştirilen eğitim yatırımlarına verdiği destek için şükranlarını iletti.

 

Eğitim yatırımları değerlendirildi

 

Sohbet havasında geçen ziyarette misafirperverliği için Belediye Başkanı Cemal Akın’a teşekkür eden Bakan Selçuk da, çalışmalarında kolaylık diledi. Bartın’da gerçekleştirilen eğitim yatırımları ve planlanan çalışmaların da değerlendirildiği ziyarette Belediye Başkanı Cemal Akın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Bartın Belediyesi’ni ziyareti anısına hediyeler takdim etti.

 

 

Toplu açılışta ilçelere online bağlantı

 

Bakan Selçuk’un ilimizdeki temasları oldukça yoğun ve hızlı bir program çerçevesinde gerçekleşti. Belediye’nin ardından gidilen Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen tören ile Bartın’da son dönemde eğitim-öğretime kazandırılan okulların toplu açılış töreni, ilçelere yapılan online bağlantı ile gerçekleştirildi.

 

“Temel amacımız mutlu olunacak ortamlar hazırlamak”

 

Törende konuşan Bakan Selçuk, ülkemizdeki eğitim standardının yükseltilmesi için projeler ürettiklerini söyledi. Fuat Sezgin’in bilimsel kimliğinin yanı sıra disipliniyle de öne çıkmış bir üstat olduğunu vurgulayan Selçuk, onun adının verildiği bir okulaçarak çocuklara vizyon, hedef ve rol model gösterilmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Selçuk özetle şunları söyledi:
“Açacağımız okulların elbette çok teknik detayları var. Emin olun ki öğretmenlerimizin, çocuklarımızın daha mutlu olacağı ortamlar hazırlamak temel gayemiz. Çocuklarımızın okula severek gitmesi yine arzularımız arasında. Bütün bunları yaparken istiyoruz ki çocuklarımız sanat, spor, kültür, bilim anlamında çok daha iyi yetişsinler, daha donanımlı olsunlar. Bugün ilkokula başlayan çocuklar 2040'a doğru çalışma hayatına atılacak ve bize bir soru soracaklar, 'Siz bizi neye hazırladınız?' diye. O günün dünyasındaki büyük değişimler, tüm dünyayı sarsacak. Bu sarsıntıya hazır olmak için de görüyorum ki Bartın'ın büyük hazırlıkları var. Okullarımızda ortaya çıkacak başarılar, çocuklarımızın ortaya koyacağı bilimsel projeler, çalışmalar, eğitimsel başarılar, geleceğe yatırım olarak görülecektir.

 

 

“Vazifemiz eksiklikleri tamamlamak”

 

Covid-19 süreci tüm dünyada olduğu gibi ülkede de bazı sorunlara ve eksikliklere yol açtı. Bizim vazifemiz, bu eksikleri tamamlamaktır. Bu vesileyle 'Telafide Ben de Varım' çalışmasını başlatmış bulunuyoruz. İnşallah 5 Temmuz'da da asıl program başlayacak. Bu süreçte telafide Bartın'ın gereken her türlü hazırlığını yaptığını görüyorum. Buraya katkı vermekten ne kadar mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Atölyelerimizin sayısını burada artıracağız ve atölyelerle zenginleşen okullarda daha mutlu çocuklar olacak inşallah. Bütün bu çalışmalar yürütülürken Bartın'ın artık kendi içine kapanan değil, çevre illerle yarışan değil, dünya başkentleriyle yarışan bir şehir hâline gelmesi için de ne gerekirse yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın buralara verdiği önemin farkındayız. Eğitime verdiği önemin farkındayız. Biz de bu yolda arkadaşlarımızla beraber elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz.”

 

 

19 yılda 41 okul

 

AK Parti Milletvekili Tunç da törendeki konuşmasında Bartın’ın eğitim yatırımları açısından şanslı illerden biri olduğunu savunurken açılışı gerçekleştirilen okulların ilimize ve ilçelerimize çok yakıştığını söyledi. Bartın’a AK Parti iktidarında geçen 19 yılda 41 eğitim kurumu kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirten Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunları biz toplu açılış yaparız diye bekletmiştik. Tabi aradan uzun yıllar geçince artık son tamamlanan okulların açılışını gerçekleştiriyoruz. Bizim eğitim gördüğümüz okullara baktığımız zaman bunlar sanki bir üniversite kampüsü gibi.

 

“Bartın, eğitim şehri oluyor”

 

Bartın gerek okul öncesinden başlayarak üniversiteye kadar bir eğitim şehri oluyor. Bartın Üniversitesi de Bakanlığımızın ilişkili bir kuruluşu olarak çok güzel faaliyetlere imza atılıyor. Bartın Üniversitemiz gerek eğitimin kalitesi yükselmesi, üniversite sanayi işbirliği ile Bartın’a hem ekonomik bir değer kazandırdı hem de gerek sosyal anlamda Bartın’a kalkınma anlamında bir lokomotif oldu. Üniversitemizde fakülte inşaatları devam ediyor. Ortaöğretim ve lisede okullaşma ve öğretmen sayısı itibariyle Bartın şanslı. Fiziki imkanları da hemen hemen tamamlanmış durumdayız. Eskiyen okulları hemen yeniliyoruz, onarımlar hızlı bir şekilde devam ediyor. Öğrencilerimizin fizik ortamları çok güzel olsun istiyoruz ve oralarda sizlerin destekleri ile çok güzel faaliyetler oluyor. Bu kalitenin yükselmesinde öğretmenlerimizin çok büyük bir rolü var. Bartın’da öğretmenlerimiz gerçekten üstün bir gayret içerisinde. Özellikle şu salgın döneminde canlı ders bağlantılarıyla büyük güçlükler içerisinde öğrencilerimizi eğitimlerini aksatmadan yürütmek için fedakarca bir çalışma yapıyorlar. Buradan bütün öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.”

 

 

Güner: “Pandeminin neslimize zarar vermesini önlemeye çalıştık”

 

Bartın Valisi Sinan Güner ise zorlu pandemi şartlarında gerekli önlemleri alarak eğitim-öğretimin aksamaması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek başladığı konuşmasında, Eğitim Merkezi Projesi için Bakan Selçuk’tan şu sözlerle destek istedi:

Başta eğitim çağındaki çocuklarımızın ve her yaştaki vatandaşlarımızın nitelikli eğitim hakkını, her şartta, devlet olarak sağlayabilmek için pandemi şartlarında da zat-ı alinizin ortaya koyduğu sinerjiyi hissederek, tedbirle yönetilebilecek her fırsatta eğitime devam etme kararı aldık. Pandemide, marka haline gelen Eba uzaktan eğitim modeli ve her türlü çevrimiçi katılım imkanını kullanarak ve sağlık bakımından bulduğunuz her fırsatta, yüz yüze eğitimi aktif kılarak, bu dönemin neslimize zarar vermesini önlemeye gayret ettik. Bu vesileyle fark ettik ki eğitim; öğretmenin, velinin, öğrencinin hep birlikte yüz yüze aktif emeğiyle daha kıymetli ve kaliteli. Aşının hızla yayılmasıyla inşallah artık yeni dönemde, bütün aktörleriyle ve geçmişi de telafi ederek yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Uzaktan eğitim modelinde elde ettiğimiz tecrübeleri ve geliştirdiğimiz yöntemleri de sistemimizin içinde destek olarak tutmaya devam edeceğiz.

 

“Eğitimi önemsiyoruz”

 

Anayasamızın 42’nci maddesinde ‘Kimse eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılamaz’ derken; eğitim hakkının; sadece vatandaş olanlara ya da sadece okul binalarına gelebilenlere ya da sadece bedensel ve zihinsel olarak eğitime uygun olanlara ya da belli bir yaş ve cinsiyet grubuna ait olmadığı vurgulanmaktadır. O halde devlet, başta eğitim çağında olmak üzere bütün vatandaşlarına ve aslında ülkesindeki her kişiye, her şartta, her uygun yöntemi kullanarak eğitim hizmeti sunmak zorundadır. Bu bilinçle; örgün eğitimi, yaygın eğitimi, özel eğitimi, okul öncesini, mesleki eğitimi aynı değerde önemsiyoruz.

 

 

“Eğitim Vizyonu 2023’ü heyecanla karşıladık”

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle birlikte sayın Cumhurbaşkanımızın çerçevesini çizdiği ve zat-ı alinizin ‘Eğitimde Vizyon 2023’ sloganıyla açıkladığı vizyonu ilimizde heyecanla karşıladık. Bu vizyonu takip edebilmek ve temel stratejilerini ilimizde somut olarak hayata geçirebilmek için her kademede katılımı sağlayarak, bilim sanat eğitiminden, tam öğrenmeye, ölçme ve değerlendirmeden, değerler eğitime, özel eğitime kadar projeler ürettik ve uygulamaya başladık.

 

Eğitimin başarısını neslin sosyalleşmesi

 

Böylece aslında, bir yandan yeni yetişen neslimizin sınav başarılarını, üst eğitime geçişlerini ve buna bağlı olarak farklı alanlarda meslekler edinmelerini amaçlarken; aynı anda, çocuklarımızın ve gençlerimizin içine doğdukları aileleri başta olmak üzere, milletine, devletine, ülkesine ve toplumun değerlerine bağlı, bunları seven ve geliştirmeyi amaçlayan bilinçli ve iyi bir vatandaş ve iyi bir insan olmalarını da önemsedik. ‘Çok para kazansın, iyi ve itibarlı meslek ve görevlere ulaşsın yeterlidir; ailesini, milletini, çevresini, devletini, büyüğünü, küçüğünü, hatta dünyada olup bitenleri tanıması, anlaması gerekmez’ demedik. Eğitimin başarısını; sınavlardaki başarı kadar neslin sosyalleşmesindeki başarı olarak da gördük.

 

Yatırımlar için teşekkür etti

 

Yine, eğitim sürecinin, öğrenci, öğretmen, idareci ve ailelerin birlikte katılımı ve desteği olmadan olmayacağı da aşikardır. Pandemide, her yerin gerektiğinde bir okul olabileceğini görmüş olsak da bugün açılışlarını yapacağımız okul binaları, eğitimin bütün unsurlarını bir çatı altında toplayan, mekânsal bütünlüğü sağlayan, eğitim araç ve yöntemlerini belirli bir düzen ve sistemde sunabilen özellikleri nedeniyle eğitimin gelişmesi ve yaygınlaşmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bugün açılışını yapacağımız bir birinden kıymetli okullarımız aynı zamanda Devletimizin ve onun yönetimini üstlenen siyasi ve idari kadroların eğitime verdiği önem ve desteğin simgesi de olmuştur.

 

Projeleri sıralayıp destek istedi

 

İlimizdeki bu eşsiz yatırımlardan ötürü şükranlarımı arz ediyor; ilimizdeki projelerin hayata geçirilebilmesi konusundaki süregelen kıymetli desteklerinizi bilerek şükranla ifade ediyor; ilimizde, desteklerinizle hızla bitirmeye gayret ettiğimiz bölgenin en kapsamlı Bilim Sanat Merkezi’ni ve eğitim çağındaki nüfus içinde Türkiye ortalamasına göre yaklaşık 4 kat fazla yer tutan özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimizin nitelikli eğitimi ve rehabilitasyonu için yapımı devam eden Özel Eğitim Ana Okulumuzu bir an önce eğitime açabilmek; yine aynı gerekçelerle planladığımız özel eğitimi ve rehabilitasyonu birlikte sağlayabilecek kampüs şeklinde bir özel eğitim okulunun yapımına başlayabilmek ve Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin meşhur Çeşme-i Cihan nitelemesine mahzar olan ilimizin eşsiz denizini, tarihini, tabiatını, milli parklarını, Başkentimize olan yakınlığını da gözeterek başta bölgemizin ve ülkemizin bütün öğretmenlerine ve Milli Eğitim camiasına, sonra da bütün kurumlarımızın eğitim, seminer, konferans ve moral ihtiyaçlarına açmak konusundaki Eğitim Merkezi Projemizi hayata geçirebilmek için maddi, manevi desteklerinizi arz ediyor;

İlimize teşriflerinizden ve ilimiz eğitimine desteklerinizden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere zat-ı alinize ve kıymetli Bakanlık çalışanlarınıza; Ak Parti Bartın Millet Vekili ve Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Yılmaz Tunç beyefendiye, İl Milli Eğitim Müdürümüze, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve özel resmî eğitim kurumlarınızın yöneticilerine ve her kademedeki çalışanlarına, öğretmenlerimize, cefakar velilerimize, ailelerimize, kıymetli öğrencilerimize, eğitime her zaman destek olan il özel idaremize, belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, bu binaların yapımında emeği geçen yüklenici ve çalışanlarına, hülasa burada ismini sayamadığım bu büyük deryanın her bir damlasına, eğitime gönül verenlere şükranlarımı sunuyor; eğitim uğrunda sadece gönüllerini değil canlarını da veren Şehit Aybike öğretmeni, Şehit Yalçın öğretmeni ve bütün şehit öğretmenlerimizi; Pandemi sürecinde hayatını kaybeden öğretmenlerimizi de bu vesileyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.”

 

 

Online bağlantı ile açılışlar yapıldı

 

Konuşmaların ardından canlı bağlantı ile Amasra, Ulus ve Kurucaşile’deki okullarımızın açılışını gerçekleştiren Bakan Selçuk, protokol ile Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni de gezdi.

 

 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, İstiklal İlkokulu’nu da ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti, öğrencilerin ders anlatımlarını dinledi.

 

 

AK parti Bartın İl Başkanlığını da ziyaret edip İl Başkanı Turhan Kalaycı’dan bilgiler alan Bakan Selçuk, hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra öğlen yemeği için Amasra’ya geçti.

 

 

Cuma Namazı’nı da Amasra’da eda eden Bakan Selçuk’un ilimizdeki son programı ise Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen “Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları” oldu. 

 

ETİKETLER : Bartın Amasra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›