Kalaycı: “Filyos için ciddi çalışmalar yapmalıyız”

Millet Bahçesi, Bartın Irmağı Islah Projesi ve Kızılay Binası’nın ihalelerinin Temmuz ayında yapılacağını söyleyen AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın’ın Filyos Projesi’nden maksimum faydayı görüp yaratacağı katma değerden istifade edebilmek adına ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapılması gerektiğini belirtti.
Bu haber 2021-06-15 10:36:28 eklenmiş ve 1171 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Kalaycı, “Valilik, Belediye, siyaset, bürokrasi ve halkımızla beraber bu çalışmaları yapmamız lazım” dedi. Bartın 400 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatının tüm hızıyla yapımının sürdüğünü anımsatan Kalaycı, 2 yıl içinde tamamlanacak hastane ile birlikte ilimizin anjiyo kabiliyetine sahip modern bir hastaneye kavuşmuş olacağını dile getirdi. Kalaycı, “Biz Bartın’daki gençlerle Türkiye’nin kaderini, Türkiye’nin gençleriyle dünyanın kaderini değiştirmeye talibiz” sözleriyle de gelecek seçimler için de iddialı olduklarını ifade etti.

Bartın Dijital Tv ve EYBEY Medya’nın sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak gerçekleştirilen “Ahmet Oktay’la Enine Boyuna” programının konuğu AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı oldu. Hem Oktay’ın hem de izleyicilerin sosyal medya üzerinden gönderdikleri soruları yanıtlayan Kalaycı, pek çok konuda açıklamalarda bulunurken muhalefetin yönelttiği eleştirilere de yanıt verdi.

 

“Filyos, Bartın’a katma değer yaratacak”

 

Resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafın gerçekleştirilen Filyos Limanı’ndan en fazla faydalanacak olan iller arasında Bartın’ın da yer alacağını belirten Kalaycı, “150 yıllık rüyalar ve hayaller artık bu ülkede gerçek oluyor. Filyos Projesi, Bartın, Zonguldak ve bölge için çok büyük bir proje. Artık doğalgaz da Filyos’ta depolanıp Filyos’tan dağıtımı olacak. Ayrıca 14 bin ila 20 bin arasında da bir istihdam sağlanacak. Bu nedenle bölgemiz için çok önemli bir proje. Bizim de Bartın olarak bu projeden faydalanmamız lazım için çalışmalar, yatırımlar yapmamız lazım. Valilik, Belediye, siyaset, bürokrasi ve halkımızla beraber bu çalışmaları yapmamız lazım. Filyos Limanı tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde Bartın’a çok büyük bir katma değer sağlayacaktır. Havalimanı da bölgemiz için güzel bir hizmet. Buradaki havayolu şirketleriyle birlikte bölgemiz inşallah daha güzel bir ulaşıma sahip olacak. Filyos’tan en fazla faydalanacak il Bartın, o bölgede çalışan beyaz yakalılar mutlaka Bartın’da ikamet eder” dedi.

 

 

3 proje Temmuz’da ihaleye çıkıyor

 

Bartın’daki tüm projeleri yakından takip ettiklerini ve en hızlı en iyi şekilde hayata geçmesi için ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini belirten Kalaycı, bu projelerden Millet Bahçesi, Bartın Irmağı Islah Projesi ve Kızılay Binası’nın ihalesinin Temmuz ayında yapılacağını söyledi. Kalaycı, Millet Bahçesi projesi kapsamında kente kazandırılacak sosyal donatılardan da bahsederken, yıllardır ilimizde olması istenen bisiklet yollarını da bu sayede kazandırmayı planladıklarını dile getirdi.

Program sırasında Turhan Kalaycı’nın yöneltilen sorular karşısında verdiği yanıtlar ve açıklık getirdiği konulara ilişkin sözleri ise özetle şöyle oldu:

 

400 yataklı hastanenin 2 yılı daha var

 

“Biliyorsunuz 400 yataklı Bartın devlet Hastanesi inşaatımız hala sürüyor. Hastane binamızın zeminle ilgili bir sıkıntısı çıkmıştı. Alt yapı olmadan da üst yapı olmuyor. Zemin iyileştirmesi yapıldı, şuanda kaba inşaatı devam ediyor. İnşaat da hızlı bir şekilde ilerliyor. İnşallah 2 yıl içerisinde inşaatını da bitirerek Bartın’ımızın hizmetine hastanemizi de sunacağız. İnşallah hastanemiz hizmete girdikten sonra Bantın’da anjiyo ihtiyacı duyulan hastalarımızın başka illere gitmesine gerek kalmayacak. Vatandaşlarımız Bartın’da anjiyo olabilecekler.

 

Hayal dahi edilemeyen hizmetler…

 

Eskiden Bartın’ın doğru düzgün yolu yoktu. Buradan Yeniçağ’a varıncaya kadar canımız çıkıyordu. Ama şimdi hayal dahi edilemeyen hizmetler artık gerçeğe dönüşüyor. Kurucaşile’ye kadar çift gidiş-geliş yollar ve o tüneller mükemmel bir şekilde yapılıyor. Tekkeönüne kadar olan kısım bitti. İnşallah Cumhurbaşkanı’mızı açılış için davet ederek Bartın’da toplu açılışlar yapmasını istiyoruz. Bartın’daki yatırımların tümünün açılışını yapmasını istiyoruz. Tekkenönü’den sonra kalan 2 tünelimizi de yaparak, Kurucaşile yolunun süresini de kısaltmış olacağız. Bartın’ımıza kazandırılan tüm yatırımlar için ayrıca AK Parti Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a da teşekkür ediyorum. Bartın’da şuan 7,5 milyarlık yatırım da devam ediyor. İnşallah yatırımlar son hız devam edecek. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

 

3 işletme 6 binden fazla istihdam yaratacak

 

Tüm bunların yanı sıra istihdamı arttırmak adına da çalışmalar yapıyoruz. Yeni kurulacak olan mobilya fabrikası için gerekli prosedürler devam ediyor. Yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlayacak olan bu proje bölgenin en büyük yatırımlarından birisi olacak. Tüm bu yatırımlarla birlikte Bartın’dan büyükşehirlere olan göçün de tersine döneceğine yürekten inanıyorum. Kurulacak olan hayvan çiftliği de yaklaşık 300 kişiye istihdam yaratılacak. Amasra ilçesinde uzun yıllardır yatırım yapan Hattat Holding’e bağlı HEMA da yeraltındaki kömürü çıkaracak. Bu işi gerçekleştirmesi için 2 bin kişilik bir istihdam gerçekleştirmesi bekleniyor. Bahsetmiş olduğum bu üç yatırım Bartın’da toplamda 6 binden fazla istihdam yaratacaktır. Beklentimiz bu yönde.”

 

 

“Türkiye’nin ve dünyanın kaderini değiştireceğiz”

 

Pandemi dolayısıyla ara verilen üye çalışmalarının da Temmuz ayından itibaren yeniden hızla devam edeceğini söyleyen AK Parti Bartın İl Başkanı Kalaycı, erken seçim tartışmaları ve hükümete yöneltilen eleştiriler üzerine de şu ifadeleri kullandı:

“Yenilen pehlivan güreşe doymaz. Siz 100 kez de yenseniz onlar 101’inci kez yine seçimi isteyecektir. Muhalefetin seçim istemesi gayet normal ama yine yenilecekler, sandığın dibinde kalacaklar, oradan çıkamayacaklar. İtiraz edebilirsin, muhalefet olabilirsin ama yatırımlara neden karşısın? Yatırımlar çok önemli ve bu ülkenin geleceğidir. Gençlere bunlar ne vaat ediyorlar? Yani Türkiye’de ne olacak, gençlere ne yapmak istiyorlar? Biz Bartın’daki gençlerle Türkiye’nin kaderini, Türkiye’nin gençleriyle dünyanın kaderini değiştirmeye talibiz. Mazlum ve mağdurların olmadığı bir dünya hedefliyoruz. Biz gençlerimize de güveniyoruz. Gençlerden en fazla oy alan partide AK Parti’nin olduğunu da belirtmek isterim.”

 

“Vali, 2B iddialarını soruşturuyor”

 

İlimizde uzunca bir süredir, bazı kesimlerin 2B arazileri ile birlikte anılmaya başlandığının anımsatılarak, konuya ilişkin görüşleri de sorulan Kalaycı, “Ortada bir iddia var ve bu iddianın araştırılması lazım. Soruşturmayı da Valiliğimiz yapıyor. Sayın Valimiz de konuya hakim ve varsa bir sahtekarlık her şey ortaya çıkar, herkes de cezasını çeker. Neticede bu yargının meselesi, bizim meselemiz değil. Medyacı olarak sizi kastediyorlar, siyasi olarak da ilk başta benim üzerime geldiler ama benim orada zerre bir bağım yok. Ama Kalaycıoğulları’nın oranın bir aşağısında bir inşaat yapması, oradakilerin de Kalaycıoğulları’nın ağızlarına almasından dolayı bir açıklamamız oldu. Dolayısıyla bizim 2B arazileriyle uzaktan yakından alakamız yok ve yetimin hakkını da devletin hakkını da kimseye yedirecek halimiz yok. O yüzden bizi kimse ağzına dolamasın, bizim böyle işlerle işimiz olmaz” diye konuştu.

 

Mustafa Çelik’i kutladı

 

Bir hatırlatma üzerine Memleket Partisi’nin Bartın Kurucu İl Başkanlığı’na getirilen Mustafa Çelik’i tebrik eden Kalaycı, “Bartın’a hizmet etmek isteyen her kardeşimizle birlikte oluruz” dedi.

 

“Mafyayla işbirliği olmaz”

 

Kalaycı, haftalardır ülke gündeminden düşmeyen ve Youtube üzerinden yayınladığı videolar izlenme rekorları suç örgütü lideri Sedat Peker’e ilişkin soruyu yatınlarken ise Kalaycı, “Türkiye’de mafyayı, eşkıyalığı bitiren bir AK Parti var. Sedat Peker’in kimlerin yanında ve nerede olduğunu da biliyoruz. Mafyayı yok eden bir iktidarın mafyayla işbirliği olmaz” demekle yetindi.

 

“Yeni bir Bartın imar etmek lazım”

 

Programın yapımcısı Ahmet Oktay’ın “2 yıl sonraki Bartın’ı nasıl görüyorsunuz” sorusu üzerine ise Kalaycı, hayalindeki Bartın’ı, “Filyos Limanı’ndan da en büyük payı almış bir Bartın’la, Bartın’ın nüfusunun hemen hemen 25-30 bin daha fazla olduğu, yeni bir Bartın imar etmek lazım” sözleriyle özetledi. AK Parti İl Başkanı Kalaycı, yeni bir imarın açılabilmesi için de ilimiz nüfusunun 250 binin üzerine çıkması gerektiğini anımsattı.

ETİKETLER : Bartın AK Parti Turhan Kalaycı EYBEY Medya Bartın Dijital TV Ahmet Oktay'la enine boyuna Filyos
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›