1 mahalle ve 5 köy muhtarlık için sandığa gitti

Yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 6 Haziran Pazar günü, Bartın’ın Merkez ilçe Kırtepe mahallesinin yanı sıra Çeştepe, Sipahiler, Ellibaş ve Esbey köylerinin ile Ulus’un Şirinler Köyü’nde muhtarlık seçimi vardı. Ölüm ya da farklı nedenlerle muhtarlıkları düşen yerlerde gerçekleştirilen seçim için vatandaşlar sokağı çıkma kısıtlamasından muaf tutularak oy kullandılar. Seçim neticesinde Kırtepe Mahallesi Muhtarlığı’na Zeynep Tozoğlu Aydın, Sipahiler Köyü Muhtarlığı’na Mustafa Altıntokmak, Esbey Köyü Muhtarlığı’na Muhammet Muşuk, Çeştepe Köyü Muhtarlığı’na Ertan Külük, Ellibaş Köyü Muhtarlığı’na Nuri Çiftçi ve Ulus ilçesi Şirinler Köyü Muhtarlığı’na da Arslan Aydın seçildi.
Bu haber 2021-06-07 17:03:50 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Pazar günü Türkiye genelinde, ölüm ya da farklı nedenlerle muhtarlıkları düşen mahalle ve köylerde seçimlerin tekrarlanmasına ve ara seçim yapılmasına karar verilen yerlerde seçmenler sandık başındaydı.

 

Kısıtlamada muafiyet tanındı

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği takvim ve kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen seçimler kapsamında vatandaşlar, Bartın’da da Merkez ilçedeki Kırtepe Mahallesi ile Çeştepe, Ellibaş, Esbey ve Sipahiler köylerinin yanı sıra Ulus ilçemize bağlı Şirinler köyünde vatandaşlar sadece muhtarlarını belirlemek için oy kullandılar. Seçimden günler önce Vali Sinan Güner başkanlığında olağanüstü toplanan Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Covid-19 pandemisi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı Pazar günü yapılacak seçimler için vatandaşların evleri ile oy kullanacakları okulların güzergahı ile sınırlı kalmak kaydıyla kısıtlamadan muaf tutulmaları yönünde bir karar aldı.

 

Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı

 

Oy kullanma işlemi sabah saat 08.00’de başladı ve 17.00’de sona erdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren pandemi kurallarına uygun olarak maskeleri ile kayıtlı oldukları sandıklara giden vatandaşlar oylarını kullandılar. Sandıkların kurulu olduğu okulların çevresinde ve içinde Kırtepe Mahallesi’nde polis, köylerde ise Jandarma tarafından güvenlik önlemleri aldı. Oy kullanma merkezlerine Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki kodları sorgulanarak alınan vatandaşlar, herhangi bir yoğunluğa mahal vermeyecek şekilde oylarını kullandılar. Oy kullanma işlemi sırasında ve sonrasında ilimizdeki hiç bir seçim bölgesinde olumsuz bir olay yaşanmadı.

 

 

Bankoğlu da Kırtepe’de oy kullandı

 

Bartın Merkez ilçedeki Kırtepe Mahallesi’ndeki muhtarlık yarışı ilimizde sonucu en fazla merak edilen seçim oldu. İkameti Kırtepe’de olan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu da seçim için Bartın’a geldi. Oyunu, Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki 1010 nolu sandıkta kullandı. Seçim için okula gelen vatandaşlarla ve sandık görevlileri ile selamlayan Bankoğlu, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bugün Kırtepe mahallesi ile; Çeştepe, Sipahiler, Ellibaş, Esbey, Şirinler köylerinde muhtarlık seçimleri vardı.  Kırtepe mahallesinde oyumu kullandıktan sonra sandıkları ziyaret ettik.  Tüm muhtar adaylarımıza ve seçilen muhtarlarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

 

Tunç yeni muhtarlara başarılar diledi

 

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç da sosyal medya aracılığıyla seçimin ardından yaptığı paylaşımda, seçilen muhtarları tek tek sıraladı ve başarılar diledi.

 

 

En heyecanlı seçim Kırtepe’deydi

 

Saatler 17.00’yi gösterdiğinde oy kullanma işlemi sona erdi ve sandıklardaki oyların sayımına geçildi. Bartın’da sonucu merakla beklenen yer ise kentin en eski ve büyük Mahallelerinden biri olan Kırtepe’de yaşandı. Henüz YSK tarafından onaylanmadığı için kesin olmayan sonuçlara göre Kırtepe Mahallesi’nde muhtarlığı Zeynep Tozoğlu Aydın kazandı. Kırtepe Mahallesi’nde seçime katılım oranı oldukça düşük oldu. 2 bin 885 seçmenden bin 498’inin oy kullandığı seçime katılım oranı yüzde 52’de kaldı. Kullanılan oyların 54’ü geçersiz, bin 444 oy ise geçerli sayıldı. Büyük yarış neticesinde geçerli oyların 604’ünü alan Zeynep Tozoğlu Aydın Kırtepe’nin yeni muhtarı oldu. Aydın’ın en ciddi rakibi eski Kırtepe Mahallesi azalarından Macit Yalçın ise 464 oyda kaldı. Yarışa katılan diğer adaylar Erhan Kırkaç’a 212, Mehmet Maden’e 102 ve İbrahim Çelik’e de 62 oy çıktı.

Hakkın rahmetine kavuşan bundan önceki Kırtepe Mahallesi Muhtarı Münir Fazıl Seyhan’ın da 1. Azası olan Zeynep Tozoğlu Aydın, Ocak ayının ortasından bu yana vekaleten muhtarlık görevini yürütüyordu.

 

 

4. kadın muhtar

 

Aydın’ın seçilmesi ile birlikte Gölbucağı Mahallesi Muhtarı Şermin Duran, Köyortası Mahallesi Muhtarı Şermin Atmaca ve Tuna Mahallesi Muhtarı Nihan Taner’in ardından 19 mahallesi bulunan Bartın Merkez’deki kadın muhtar sayısı

4’e yükselmiş oldu.

 

İşte yeni köy muhtarları

 

Edinilen bilgiye göre; Bartın Merkez’in dışında seçim yapılan köylerdeki kesin olmayan sonuçlarında ortaya çıkan oy dağılımı ise şöyle oldu:
“Çeştepe Köyü’nde seçime giren Ertan Külük 199 oy ile muhtar olurken rakibi Savaş Akkabak 163 oyda kaldı. Sipahiler köyünde 4 aday yarıştı. Mustafa Altıntokmak 139 oyla muhtar seçilirken Suna Seccan 108, Ahmet Yorgun 92, Kenan Döndü ise 13 oy aldı. Esbey Köyü’nde de 4 aday yarışırken, 44 oy alan Muhammet Muşuk, seçilen isim oldu. Burada Necati Güler’e 37, Şener Poyraz’a 17 ve Recep Kaya’ya da 7 oy çıktı. Ellibaş köyünde Nuri Çiftçi 349 oy alarak, 184 oyda kalan rakibi Gülhan Hırçın’a fark attı. Ulus’un Şirinler Köyü’nde muhtar olabilmek için seçime girerken 46 oy alan Arslan Aydın amacına ulaştı. Rakiplerinden Mustafa Doğan 31, Ahmet Aydın 27, Muhterem Demir ise 25 oyda kaldı.

ETİKETLER : Bartın Ulus muhtarlık seçimi Kırtepe Mahallesi Zeynep Tozoğlu Aydın Ertan Külük Mustafa Altıntokmak Muhammet Muşuk Nuri Çiftçi Arslan Aydın
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›