Erdoğan: “Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaratacağı istihdam ve ekonomik hareketlilik ile Zonguldak’ın yanı sıra Bartın ve Karabük başta olmak üzere ülkemiz ekonomisinin gelişmesine sağlayacağı katkılar saymakla bitmeyen Filyos Limanı’nın açılışı için Zonguldak’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğal Gaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni’ni de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemisi’nin Sakarya Gaz Sahasındaki Amasra-1 Kuyusu’nda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi yaptığını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece, Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni arama ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor” dedi.
Bu haber 2021-06-07 09:26:35 eklenmiş ve 350 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Uzun Mehmet Camii’ni açtı

 

Başta Bartın Valisi Sinan Güner ve AK Parti Bartın milletvekili, TBMM Adalet komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç olmak üzere Bartın protokolünden de bazı isimlerin ilimizi temsilen gittiği Zonguldak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk programı Cuma namazını kıldığı Uzun Mehmet Camii’nin açılışı oldu.

 

 

Cami’nin Zonguldak, ülke ve İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, camiyi inşa eden ve banisi olan Hasan Gürsoy’a da teşekkür etti ve inşasında emeği geçen mimarından işçisine kadar herkese şükranlarını sunduğunu belirtti. Uzun Mehmet Camii'nin Zonguldak'a çok yakıştığını, 12 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen, aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği, mimarisi, konumu ve müştemilatıyla göz dolduran bu eserin hayırlı olmasını diledi.

 

 

“TSK başarıdan başarıya koşuyor”

 

Daha sonra, Denizkurdu 2021 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci gününe canlı bağlantıyla katılarak tatbikatta görev alan birliklere hitap eden Erdoğan, tatbikatın başarılı geçmesini ve kahraman Türk donanması için hayırlara vesile olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, 2 bin 200 yılı aşan teşkilatlanma yapısı, kurumsal kültürü ve sayısız zaferleriyle milletimizin iftihar kaynağıdır. Kahraman ordumuz vatan topraklarının, mavi vatanının, semalarımızın ve 84 milyonun güvenliğini temin için yüksek görev bilinciyle dün olduğu gibi bugün de her türlü fedakârlığı gösteriyor. Ölürsem şehit, kalırsam gazi şuuruyla hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri, içindeki hainlerden temizlendikçe sorumluluk üstlendiği her yerde başarıdan başarıya koşuyor. Güçlü ordu, güçlü Türkiye… Bu inançla son 19 yıldır olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetlerini desteklemeye, gücüne güç katmaya devam edeceğiz.”

 

 

150 yıllık hayal gerçek oldu

 

Daha sonra; MFA Kocayusuf Maske Fabrikası’nın açılış törenine katılan ve burada ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son programı ise Filyos Limanı Açılışı ve Doğal Gaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni oldu. Erdoğan, Limanı ve gaz işleme tesislerinin inşa edileceği alanı gezip bilgiler aldıktan sonra açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı. Tarihe tanıklık etmek için Filyos’a geldiklerini belirten Erdoğan, “Heyecanlıyım, zira bu eser 10 yıllık değil, 20 yıllık değil, bu eserin mazisi 150 yıl, Sultan Abdülhamid’e dayanıyor ama o günden bugüne ihmallerle geldi, dayandı” dedi. Erdoğan, büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı’nın nihayet hayata geçtiğini vurguladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Mendireği ile limanıyla ve burası aynı anda 13 gemiyi, tanker hariç, alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda. Bu liman aynı zamanda 2023 hedeflerimiz arasında yer alan ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına çıkarma projemizin de önemli altyapılarından biridir. Ülkemizin en büyük üç limanından biri olan Filyos, yılda 25 milyon tonluk kapasitesiyle ihracatımıza çok önemli katkı sağlayacaktır. Dört diyorum ya yatırım, istihdam, üretim, ihracat. İşte şimdi bütün bunların hepsinin temerküz edeceği yer burası. İşte önce ilk çeyrek büyüme rakamlarımız, ardından Mayıs ihracat rakamlarımız yine yeni rekorlarla açıklandı. Yine ilk çeyreğindeki yüzde 7’lik büyümenin devam edeceğinin ispatı Mayıs ayında 16,5 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracattır. Böylece yılın ilk 5 ayındaki ihracat rakamımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artışla 85 milyar doların üzerine çıkmıştır. İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 80’ler düzeyinde gerçekleşmesi yakaladığımız ivmenin sağlıklı ve kalıcı olduğunu gösteriyor. İnşallah yılsonunda, 200 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmanın ışığını görmeye başladık. Enflasyondaki düşüşün sürmesi de başka bir sevindirici haberdir. Ülkemizin artan ihracatı bakımından kritik öneme sahip şu Filyos Limanı, Türkiye yanında tüm Doğu Avrupa’nın konteyner, dökme yük ve kuru yük ticaretini yürütebilecek potansiyele sahiptir, hamdolsun Allah’a bunu da yakaladık.

 

“Karadeniz’in çıkış kapısı olacak”

 

Filyos Limanı’nın altyapı inşaatı kamu kaynaklarıyla tamamlanırken üstyapı, ekipman ve işletme süreçleri yap-işlet-devret modeliyle hayata geçecek. Bugün limanın inşası tamamlanan mendirek, geri saha ve rıhtım bölümlerini hizmete açıyoruz. Karadeniz’in çıkış kapısı olacak Filyos Limanı hem Marmara limanlarının ve boğazların yükünü hafifletecek hem de Orta Asya ve Karadeniz kaynaklı dış ticaretin demir yolu ağımız üzerinden güneye ve Orta Doğu’ya ulaşmasını sağlayacaktır.

 

 

“Üretim üssü olarak çalışacak”

 

Filyos Limanı aslında Filyos Vadisi Projesi’nin bir parçası. Endüstri bölgesi, limanı, demir yolu ve diğer ulaşım imkanlarıyla Filyos Vadisi, ulusal ve uluslararası yatırımcılara entegre sanayi konsepti sunuyor. Bu vadide yatırımcılarımıza birçok imkân vadediyoruz. Millî Teknoloji Hamlesi vizyonu ışığında yüksek katma değerli üretimin artırılması ve verimliliğin yükseltilmesi için sanayi ve teknoloji yatırımlarına devam ediyoruz. Filyos Vadisi’nin göbeğinde yer alan yaklaşık 600 hektarlık alana sahip Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olan Filyos Endüstri Bölgesi’ni işte bu vizyonla ilan ettik. Bölge, 350 kilometre çapındaki bir alanda 30 milyon nüfus ve 80 milyar dolarlık ekonomiye erişim imkânı sağlıyor. Ayrıca havalimanı, demir yolu ve kara yolu bağlantılarına sahip stratejik konumu ile muazzam bir lojistik fırsatı içerisinde barındırıyor. Filyos Endüstri Bölgesi, büyük yatırımcıları bölgeye çekerek iç piyasa talebinin karşılanması ve dış ticaret açığının azaltılması noktasında üretim üssü olarak çalışacak. Filyos Vadisi, entegre yapısıyla önümüzdeki dönemde bölgenin ve Türkiye’nin üretimine, ihracatına ve istihdamına çok önemli bir katkı sunacak.

 

“Karar bizim”

 

Bu bölgenin stratejik özelliğini artıran bir diğer husus da Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda tespit edilen doğal gazın kara bağlantı ve işleme tesisine ev sahipliği yapıyor olması. Karadeniz’de çalışmalara başlayan Fatih sondaj gemimiz, geçtiğimiz yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfetti. Bu sonuç dünyada 2020 yılında denizlerde yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Biz, yıllar yılı kiralama usulü bu işleri yapıyorduk ama şimdi artık kiralama usulü geride kaldı. Şimdi kendi gemilerimizle hem sismik araştırmaları hem de sondaj araştırma çalışmalarımızı yapıyoruz ve artık bütün bunları yaparken ‘Acaba kim ne der?’ yok, ‘Biz ne deriz?’ var. Karar bizim.

 

135 milyar metreküplük yeni rezerv!

 

Ülkemizin hidrokarbon kaynakları konusundaki uzun arayışlarının nihayet yüz güldüren bir neticeye ulaşması olarak gördüğümüz bu keşfi, yeni müjdelerin öncüsü olması dileğini her fırsatta ifade ediyoruz. İşte şimdi milletimizle yeni bir müjdeyi paylaşıyoruz. Heyecanlıyım. Fatih sondaj gemimiz, Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz, 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni aranma ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor. Durmak yok yola devam, inşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberler bekliyoruz.

 

“Gece gündüz çalışıyoruz”

 

Millete söz verdiğimiz gibi Karadeniz gazını 2023’te kullanıma sunmak için gece gündüz çalışıyoruz. Filyos’taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız.

 

Hedef enerji ithalatından kurtulmak

 

Türkiye’yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtararak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir. Denizdeki doğal gazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz. Birinci aşama, deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleridir. İkinci aşama, karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır. Doğal gaz, kullanıma hazır hâle geldiğinde zaten ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. Bu aşamaya kadar karada ve denizde yapılan her işlem, yatırım, çalışma millî ekonomimize ilave katkı sağlayacak imkânlar ortaya çıkartacaktır. İlk etapta 10 kuyunun sondajını ve tamamlama işlemini bitirecek, ardından yeni sahalara açılacağız.

 

“Türkiye’yi 2023 hedeflerinin eşiğine getirdik”

 

Türkiye’nin denizdeki ve karadaki doğal gaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı ve azimli çalışmaların ürünü. Nice sıkıntılara, tuzaklara, sabotajlara ve ihanetlere göğüs gererek, baş koyduğumuz bu yolda adım adım ilerliyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in aşılmaz denilen surlarla çevrili İstanbul’u gemileri karada yürüterek fethettiği gibi biz de maruz kaldığımız gizli ve açık nice ambargoyu, siyasi baskıyı, ekonomik engeli, sinsi ayak oyunlarını aşarak Türkiye’yi 2023 hedeflerinin eşiğine getirdik.

 

“Yıllık petrol üretimimiz 54 milyon varil”

 

Enerjide elde edilen başarılar, Karadeniz’deki doğal gaz keşfiyle sınırlı olmadığını değil. Diyarbakır ve Kırklareli’ndeki 3 kuyudan günlük 6 bin 800 varillik petrol keşfi yapıldı. Sadece son 3 yılda bu tür gayretlerle günlük petrol üretimimizi yüzde 35 artırarak 61 bin varile çıkardık. Böylece yıllık petrol üretimimiz 54 milyon varil sınırına dayandı.

 

“Yenilenebilir enerji üretimi de artıyor”

 

Güneş ve rüzgâr enerjisi üretimini de her geçen yıl artırıyoruz. Bugün enerjide Türkiye’nin toplam kurulu gücü olan 96 bin megavatın, 61 megavatını yerli enerji kaynaklı olarak hallettik. Bu 61 bin megavatın 50 bin megavatı da yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmektedir. İthal kaynaklara dayalı kurulu gücümüz ise 35 bin megavat civarındadır. Hali hazırda 1000 megavatlık güneş enerjisi yatırımıyla ilgili süreci tamamladık. Bu yıl 2 bin megavatı güneş ve 2 bin megavatı rüzgâr olmak üzere toplam 4 bin megavatlık yenilenebilir enerji yatırımını harekete geçirmiş olacağız. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü reaktörünün temel atma törenini Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile gerçekleştirdik. İnşallah bu santralin ilk reaktörünü 2023’te hizmete alacağız. Vadeli elektrik piyasasını da devreye alarak elektriğin ileri tarihli alım ve satımına imkân sağlıyoruz.

 

 

“Batı Karadeniz’de yeni bir dönem başlıyor”

 

Her alanda olduğu gibi enerjide de çalışmaya, üretmeye, gelecek nesillere eser bırakmaya devam edeceğiz. Biz, eser ve hizmet siyasetiyle 19 yıldır milletimizin emrinde gece gündüz çalışıyoruz. Yaptığımız işlerin şahidi bizatihi milletimizin ta kendisidir. Demokrasiyi ve özgürlükleri toplumun her kesimine her bireye yayan bir yönetim anlayışının sahipleri olarak kalkınma atılımlarımızı da ülkemizin 81 vilayetini kapsayacak şekilde genişlettik. Batı Karadeniz’in tüm şehirlerini yatırım, üretim, ticaret, ihracat merkezi yapacak Filyos projesi işte bu anlayışın örneklerinden biridir. Filyos’u ülkemizin kara, demir ve hava yollarına bağlayacak ulaştırma altyapıları tüm bölgeye de hizmet verecektir. Artık Batı Karadeniz’de yeni bir dönem başlıyor. Zonguldaklı, Bartınlı, Karabüklü ve bölgedeki diğer şehirlerde yaşayan kardeşlerimizin her geçen yıl bu yatırımların faydasından daha çok istifade edeceklerdir.

 

Türkiye’nin ayak sesleri

 

Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme odaklı kalkınma hamlelerinin somut neticeleri birer birer ortaya çıktıkça 2023 hedeflerinin, 2053 vizyonunun afaki söylemler olmadığı çok daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizi terör örgütleri ve bölgesindeki kriz merkezleri üzerinden köşeye sıkıştırdığını, hedeflerinden uzaklaştırdığını sananlara cevabımız işte bugün burada açılışını yaptığımız, temelini attığımız tesisler, müjdesini paylaştığımız haberlerdir. Büyük ve güçlü Türkiye’nin ayak sesleri giderek daha yakından gelmeye başladıkça birilerinin telaşı da artıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü engelleyemeyecekler.”

Erdoğan konuşmasının ardından ilk olarak Kanuni sondaj gemisine online bağlandı ve yetkililerden yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler aldı. Daha sonra Filyos Doğal Gaz Kara Bağlantısı ve Gaz İşleme Tesisi Temel Atma Töreni’ne online bağlanan Erdoğan düğmeye basarak tesisin ilk harcını döktü.

Temel atma töreninin ardından Filyos Limanı’nın açılışına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeği geçenlere teşekkür etti ve petrol kuyularından bereketli neticeler almayı diledi. Yapılan konuşmalar sonrasında ise Erdoğan ve beraberindeki heyet kurteleyi keserek açılışı gerçekleştirdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurdeleyi keserken “Rabbim, Filyos Limanı’nın açılışını bizlere nasip etti, inşallah tüm buraya gemilerin yanaşmasıyla birlikte elleçleme olsun, buradan ihracatlar olsun, o günleri de görmeyi bizlere nasip etsin” dedi.

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Filyos Limanı Recep Tayyip Erdoğan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›