İşte yeni kurallar!

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararların ardından Vali Sinan Güner başkanlığında olağanüstü toplanan Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, İçişleri Bakanlığı’nın Kademeli Normalleşme sürecinde 1 Haziran itibariyle uygulanacak olan yeni kuralları karara bağladı.
Bu haber 2021-06-02 10:59:21 eklenmiş ve 490 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Vaka sayısındaki azalma ve günlerin uzaması göz önünde bulundurularak sokakta geçirilecek olan kısıtlamasız süre uzatılarak Cumartesi günleri de saat 22.00’ye kadar serbest kılındı. Restoran, lokanta, kafeterya ve pastane gibi yeme-içme yerleri yeniden belirlenen kurallar çerçevesinde masaya müşteri kabul etmeye başlarken, çocuk parkları yeniden açıldı. 14 Nisan’da faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları, lunaparklar ve tematik parklar yeniden açılıyor. Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi yerlerde oyun oynamamak kaydıyla müşteri kabul edilebilecek. Sinema salonları ise yarı kapasite ile hizmet verebilecek. Bartın genelinde nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünlere açık alanlarda gerekli kurallara uymak kaydıyla, yiyecek-içecek ikramı yapılmadan izin verilecek. Söz konusu merasimler kapalı mekanlarda ise ancak yukarıda sayılan kurallara ek olarak kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması, azami 100 davetli ile sınırlandırılması kaydıyla yapılabilecek. Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecek.

Covid-19 salgını nedeniyle hali hazırda uygulanmakta olan kademeli normalleşme süreci ikinci etabında Haziran ayı boyunca uygulanacak yeni kararları maddeler halinde sıralayan İl Genel Meclisi adına Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi:

 

Pazarları yine evdeyiz

 

“İlimiz genelinde Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00-05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’dan başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’da tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

 

Çalışma izin belgesi şart

 

Sokağa çıkma kısıtlamasında muafiyet tanınanların bunu kötüye kullanmaları durumunda idari ve adli adli yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaklar. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişilerin yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi çerçevesinde e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınan ‘çalışma izni görev belgesini’ ibraz edecekler. NACE kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası gibi durumlarda örneği bahse konu genelge ekinde yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan ‘çalışma izni görev belgesi formunu’ da denetimlerde ibraz etmek zorunda olacaklar.

 

Pazar günleri sistem aynı

 

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerin sistem bundan önce olduğu gibi devam edecek. Bakkal, market, manav, kasap, balıkçı, kuruyemişçi ve tatlıcıların 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, balıkçı, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidebilecek.

Kısıtlamalar boyunca ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri sadece ekmek ve unlu mamul satabilecek. Vatandaşlar ekmek ve unlu mamül ihtiyaçlarını kısıtlama süresince en yakın fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerinden tedarik edebilecek. Fırınlar market ve market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek ancak sokak aralarında kesinlikle satış yapamayacak.

 

Sadece turistlere serbest!

 

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet, sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsayacak. İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ve turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancıların sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacak.

 

VEFA destek grupları hizmeti sürdürecek

 

Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşların temel ihtiyaçları, 112, 179 ve 0 378 228 25 25 numaralı telefonlara bildirmeleri durumunda VEFA Sosyal Destek Grupları tarafından karşılanacak.

 

Aşı olmayan 65 yaş üstüne saat sınırlaması sürüyor

 

Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklara, herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. Aşı hakkını kullanmamış olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, pazar günleri dışında her gün sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı genç ve çocuklar şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek.

 

Şehirlerarası seyahat serbestisi kıstasları

 

Şehirlerarası seyahat kısıtlaması sadece sokağa çıkma kısıtlaması olan süre ve günlerde uygulanacak. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı gün ve saatlerde şehirlerarası seyahatlere İçişleri Bakanlığı’nın ilgili genelgesi doğrultusunda belirlenen durumlarda izin verilecek.

 

Yeme-içme yerleri müşteri kabulüne başlıyor

 

Restoran, lokanta, kafeterya ve pastane gibi yeme-içme yerleri; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen tüm kurallara uyulması, masalar arasında her yönden 2 metre, yan yana sandalyeler arasında 60 cm mesafe bırakılması, aynı anda aynı masada açık alanlarında üç, kapalı alanlarında ise ikiden fazla müşteri kabul edilmemesi kaydıyla, Pazar günleri hariç 07.00-21.00 saatleri arasında masada servis, gel-al ve paket servis, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis olarak faaliyet gösterebilecek. Bu işletmeler Pazar günleri ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis hizmeti sunabilecek.

 

Yeniden açılıyorlar!

 

14 Nisan 2021 tarihinden bu yana faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları, lunaparklar ve tematik parklar, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirlenen kurallara eksiksiz uyulması şartıyla açılabilecek. Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi yerlerde oyun oynanmasına izin verilmeyecek. Buralarda aynı anda aynı masada açık alanlarında 3 kapalı alanlarında ise 2’den fazla müşteri kabul edilemeyecek.

 

Sinemalar yarı kapasiteyle açılabilecek

 

Sinema salonları yüzde 50 kapasite sınırına bir koltuk dolu bir koltuk boş sınırına uyulması kaydıyla 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren, Pazar günleri hariç 07.00-21.00 saatleri arasında açık olacak.

 

Yine açılamadılar

 

Bartın genelindeki kapalı yüzme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu/kafeleri ile gazino, taverna, birahane gibi işyerleri, yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar, büro ve ofisler vb. işyerleri, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla, Pazar günleri hariç, 07.00-21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

 

İndirim uygulamaları en az 1 hafta sürecek

 

Yaşanabilecek insan kalabalığının önüne geçmek adına zincir marketler başta olmak üzere çeşitli işyerleri tarafından açılış veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamaları en az bir hafta sürecek.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan Pazar günlerinde; marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

 

Pazaryerleri Pazar hariç açık olabilecek

 

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri, Pazar günleri hariç, 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

 

Online siparişler 07.00-24.00 servis edilebilecek

 

Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabilecek.

 

Kurslar da yüz yüze devam edecek

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 17.05.2021 tarih ve 252110693 sayılı yazıları çerçevesinde hayat boyu öğrenme kurumlarında verilen tüm kursların yüz yüze eğitim şeklinde devam edecek.

 

Kamu esnek çalışmaya devam

Kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü gibi esnek çalışma usulüne Kademeli Normalleşme döneminin ikinci etabında da devam edilecek.

 

15 Haziran’a kadar yapılamayacak!

 

Dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikler, 15 Haziran’a kadar ertelenecek. Dönemsel açıdan yapılması zorunlu olan spor kulüplerinin genel kurullarının fiziki mesafe ile temizlik/maske/mesafe kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 metrekare, kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması kaydıyla yapılabilecek.

 

Nikah tören ve merasimlerinin şartları

 

Bartın genelinde nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünlerin açık alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi, masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, yiyecek-içecek ikramının yapılmaması halinde izin verilecek. Söz konusu merasimler kapalı mekanlarda ise ancak yukarıda sayılan kurallara ek olarak kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması, azami 100 davetli ile sınırlandırılması kaydıyla 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecek. Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecek. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilmesine, kapalı alanlarda kişi başına en az 6 metrekare alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmasına, nişan ve kına gibi etkinliklere ise 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecek.

 

Hafta bir kez ziyaretçi kabul edilecek

 

İlimiz genelinde huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde kalanlara yönelik ziyaretlerin bu yerlerde kalan her kişi için haftada en fazla bir ziyaret olacak şekilde izin verilecek.

 

Şehirlerarası seyahatte toplu taşıma kuralları

 

Uçaklar hariç şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları, ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yarısı kadar yolcu kabul edebilecek. Yıolcular araç içinde birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde oturacak. Aynı adreste ikamet eden eş, anne, baba ve kardeşler toplu taşıma araçlarında yan yana seyahat edebilecek. 2+1 koltuk düzenindeki şehirlerarası toplu taşıma yapan otobüslerde her iki cam kenarındaki koltuklara ortadaki koltuk boş kalmak kaydıyla yolcu kabul edilebilecek.

 

Şehir içi koltuk sayısı kadar yolcu alınabilecek

 

İlimiz genelindeki şehir içi toplu ulaşım araçlarına koltuk kapasitesi kadar, ancak yarısı oturarak yarısı ayakta yolcu alınabilecek. Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri ile konaklama tesislerinin içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak şekilde) aynı anda bir masada açık alanlarda 3, kapalı alanlarında ise 2’den fazla müşteri kabul edemeyecek. Konaklama tesislerinin kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri hizmet vermeyecek. Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence düzenlenemeyecek.

 

Rezervasyon ve ödeme belgesini göstermek yeterli

 

Bartın genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan kişiler bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla, sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf tutulacak. Bu amaçla seyahat edecek vatandaşlarımızın denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacak.

Konaklama tesislerinin denetimler etkin şekilde sürdürülecek. sahte rezervasyon başta olmak üzere her türlü kötüye kullanımın önüne geçilecek.

 

Yoğunlaştırılmış denetimler sürecek

 

Valilik ve Kaymakamlıklarca; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde her bir işkolu/faaliyet alanına ilişkin ayrı ayrı olarak belirlenmiş olan Koronavirüs salgınıyla mücadele amaçlı tedbir, usul ve esasların ilgili işyeri yetkilileri ve çalışanlarına hatırlatılmasına dair bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilecek.

Gerek İçişleri Bakanlığı Genelgeleri gerekse Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen tedbir, usul ve esaslar çerçevesinde, Valilik ve Kaymakamlıklarımızın koordinesinde kolluk kuvvetlerinin azami düzeyde kapasite ile katılım gösterdiği (diğer kurum ve kuruluşların personeli/görevlileri ile takviye edilmiş şekilde) yoğunlaştırılmış denetim faaliyetleri aralıksız sürecek.

Yürütülecek her türlü denetim faaliyetinde işyeri sahipleri/çalışanları ile vatandaşlarımızı kurallara uymaya/sorumlu davranmaya nezaketle davet eden rehberlik edici bir yaklaşım sergilenerek kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde ise gerekli idari/adli işlemlerin tesisine özen gösterilecek.

 

Çocuk parkları ve sahiller özgürleşiyor

 

17 Nisan itibariyle kullanıma kapatılan çocuk oyun parkları (site içerisindekiler dahil)  kullanıma açılacak. Özellikle sahil bantları ile vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı meydan, cadde vb. yerlerdeki bulunan ancak yine 17 Nisan tarihli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı ile kaldırılan oturma bankları yeniden yerlerine yerleştirilerek vatandaşların kullanımına sunulacak.” 

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Hıfzıssıhha Meclisi kademeli normalleşme İçişleri bakanlığı sokağa çıkma kısıtlaması
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›