Mavi Bayraklı ilk plajımız İnkumu oldu

Bartın Belediyesi’nin, İnkumu plajına Mavi Bayrak almak için yürüttüğü çalışmalar meyvesini verdi. Belediye’nin yaptığı başvuruyu inceleyen Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, istenen tüm kriterleri yerine getirdiğine kanaat getirdiği İnkumu Plajı’nın üç ayrı noktasından aldığı numuneler ile yapılan analizlerin de istenildiği gibi çıkması üzerine İnkumu’nu Mavi Bayrak ile onurlandırdı.
Bu haber 2021-05-22 10:37:55 eklenmiş ve 606 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2021 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve 10 turizm teknesinde Mavi Bayrak dalgalanacak. İnsan ve çevre sağlığı açısından her türlü sağlık ve temizlik kriterlerinin yerine getirildiği plajlara verilen Mavi Bayrak, bundan böyle ilimizin gözde tatil beldesi İnkumu Plajı’nda da dalgalanacak.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

 

Türkiye, plaj sayısında dünya 3.’sü

 

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2021 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirirken ödüle hak kazanan plaj ve marina sayılarını 25 Mayıs’ta açıklayacağını bildirdi. Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile yine dünya 3.’sü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer alıyor.

 

 

33 önemli kritere sahip

 

Mavi Bayraklı plajlar 33 önemli kritere sahiptir. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazılarıdır.

 

3 noktada analiz yapıldı

 

Mavi bayraklı plajlar içerisine bu yıl Bartın Belediyesi'nin başvurusu üzerine İnkum Plajında üç farklı noktada denizde ve plajda yapılan analizler sonucu İnkum Plajı üç adet Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

ETİKETLER : Bartın İnkumu Mavi Bayrak Uluslararası Çevre Eğitim vakfı (FEE) Bartın Belediyesi Mavi Bayrak Programı
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›