Fındık dip sürgünü temizliğinde yeni yöntem

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, fındıkta dip sürgü temizliğinde yeni bir yöntemi devreye soktu. Bu kapsamda mekanik mücadelenin yanı sıra artık ilimizde amonyum sülfat gübresi ile hazırlanan solüsyon ile dip sürgüler yıkanıyor. Yeni yöntem, dip sürgü gelişimini yüzde 95 oranında engelliyor.
Bu haber 2021-05-17 10:12:48 eklenmiş ve 512 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından dip sürgünü temizliğinde mekanik mücadele yöntemine alternatif olarak %21 azot içeren amonyum sülfat gübresi yeni bir solüsyon hazırlandı. İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; yüzde 10’luk (10 litre suya 1 kg amonyum sülfat) çözelti ile pülverizatör yardımı ile 1,5 ay ara ile 3 defa dip sürgünlerin yıkanmasının yüzde 95 oranında dip sürgünü gelişimini engelleyen mücadele yöntemi Bartın’ın fındık üretimi yapılan köylerinde devam ediyor.

 

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder de, İl Müdür Yardımcısı Vekili Cevdet Akyüz ile birlikte Hacıosmanoğlu köyündeki çalışmaları yerinde inceledi. Bitkisel Üretim Şube Müdürü İbrahim Yıldırım’ın eşlik ettiği Önder ve Akyüz, teknik personelden çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

 

 

 

ETİKETLER : Bartın Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü fındık dip sürgü temizliği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›