Bartın Barosu: “Hattat ve termik santrale karşı Amasra Belediyesi’nin yanındayız”

Hattat Holding’in, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve Amasra Belediyesi aleyhine açtığı 1 milyon TL’lik tazminat davasını mesnetsiz olarak nitelendiren Bartın Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, termik santrale karşı bundan sonra açılması muhtemel davaların önüne geçebilmek için gözdağı vermeyi amaçladığını savundular. Yapılan açıklamada, “Bartın Barosu olarak termik santral sürecine ilişkin hukuki mücadeleye destek vermeye devam edeceğimizi, Bartın Platformu’nun bir parçası olan Amasra Belediyesi’nin yanında olduğumuzu, Anayasal hüküm olan çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin Devletin ve vatandaşların ödevi olduğunu kamuoyuna tekrardan bildiriyoruz” denildi.
Bu haber 2021-05-10 10:27:23 eklenmiş ve 849 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Av. Ferhat Parlatır’ın başkanlığındaki Bartın Barosu, Yönetim Kurulu üyeleri, Ferhat Parlatır, Erdal Erdem, Kübra Alp, Nail Öztürk, Hakan Arslan, Engin Uzun, İbrahim Gören, Ender Karakaş ve Elmire Tukuş üyeleri, bir açıklama yaparak Hattat Holding’in Amasra Belediye Başkanı Çakır ve Belediye aleyhine açtığı tazminat davasını eleştirirken, Belediye’nin yanında termik santralin karşısında durmaya devam edeceklerini belirttiler. Açıklamada şöyle denildi:

“Amasra B Sahasını 2005 yılında rödevans yoluyla kiralayan Hattat Holding ve bağlı şirketleri kömür çıkarmak yerine, 2009 yılından itibaren Bartın ve Amasra yöresine termik santral kurmak için çalışmaktadır.

 

“Halk termik santrali istemiyor”

 

Bartın ve Amasra halkı doğasını, insan sağlığını ve ekonomisini olumsuz etkileyecek termik santrali istememektedir. Termik santral ile mücadele için oluşturulan Bartın Barosunun üyesi olduğu Bartın Platformu çatısı altında uzun yıllardır gereken mücadele verilmektedir. Termik santrale karşı hukuki mücadele 16 yıldır devam etmektedir. 2015 yılından itibaren termik santral için verilen idari kararlara karşı açılan davalarda termik santral ve eki projeleri için yürütülen idari süreçlerin hukuka aykırı olduğu mahkemelerde verilen iptal kararları ile defalarca ortaya çıkmıştır.

 

“Başından beri karşıyız”

 

Bartın Barosu en başından itibaren termik santrale karşıdır, Kömürün çıkarılmasını desteklemektedir. Yerleşik üretim kültürü nedeniyle kömürün halkımızın çalıştırılması ile çıkarılmasını desteklemektedir.

 

 

“Halkın direncini kırmak için ortaklık haberleri yayıyor”

 

Hattat Holding’in termik santral ÇED olumlu kararının iptali ve Çevre Düzeni Planı’ndaki değişikliğin yürütmesinin durdurulmasından sonra kömür çıkarmak için Çinli firmalar ile ortaklık yapacağı ve binlerce kişiyi işe alacağı izlenimi ile kamuoyunda algı çalışması yapmaya çalıştığını gözlemlemekteyiz. Hattat Holding uzun yıllardır değişik firmalar ile ortak olduğu, ortaklık çalışması yaptığı yönünde haberler yaymaktadır. Bu haberlerin yöre halkının termik santrale karşı olan direncini kırmak için yapıldığı bilinmektedir.

 

‘Mesnetsiz’ tazminat davası…

 

Amasra ilçesine termik santral yapmak için geldiğini defalarca açıklayan Hattat Holding ve bir kısım bağlı şirketlerinin ortak adayı olarak tanıtılan Çinli şirketlere, Bartın Amasra halkının termik santrale karşı olduğunu hatırlatan e posta gönderen Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır'a ve Amasra Belediyesine 'ticari itibarlarının zedelendiği' gerekçesiyle 1 milyon TL'lik manevi tazminat davası açtığı kamuoyunun malumudur. Bartın ve Amasra halkının termik santrale karşı devam ettirdiği 15 yıllık mücadelesinin ve bu mücadele kapsamında açılmış olan davaların, dava dilekçesine eklendiği ve mesnetsiz tazminat davasına sebep yapıldığını da görmüş bulunmaktayız. Hatta bunu yaparak, artık kendisine verilecek idari izinlere dava açılmasının önüne geçmek için gözdağı vermek istemektedir.

 

“Amasra Belediyesi’nin yanındayız”

 

Bartın Barosu olarak termik santral sürecine ilişkin hukuki mücadeleye destek vermeye devam edeceğimizi, Bartın Platformu’nun bir parçası olan Amasra Belediyesi’nin yanında olduğumuzu, Anayasal hüküm olan çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin Devletin ve vatandaşların ödevi olduğunu kamuoyuna tekrardan bildiriyoruz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki halkın oyları ile seçilmiş bir belediye başkanına ve kentin yerel idaresine karşı açılmış olan bu davayı şaşkınlıkla karşılamış bulunmaktayız. Türkiye Cumhuriyeti Anayasamızın 36 maddesi, ‘Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir’ demektedir. Termik santrale karşı idari işlemlerin iptali için bugüne kadar kazanılan hukuki zaferlerde olduğu gibi açılan iş bu tazminat davasında da en son kararı Yargının vereceği ve en adil kararı vereceğinden şüphemiz bulunmamaktadır.

Fatih Sultan Mehmet'in ‘Çeşm-i Cihan’ yani ‘Dünyanın Gözü’ olarak betimlediği, Karadeniz Bölgesi’nin ve ülkemizin incisi, doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla herkesi hayran bırakan Amasra İlçesine tüm bu güzellikleri yok edecek olan Termik Santral sürecinin bir daha gündeme gelmemek üzere kapandığı günlere kavuşmak dileğiyle…”

ETİKETLER : Bartın Bartın Barosu Ferhat Parlatır Amasra Hattat Holding termik santral tazminat davası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›