Karakaş’tan Hattat ‘a: “Amasra’yı terket, ilçemizi rahat bırak”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, Amasra’da termik santral kurma hayalini hayata geçirebilmek için her türlü yola başvuran Hattat Holding’in Amasra ve Bartın halkı nezdinde itibarının sıfır olduğunu vurgularken, “Kendisine çağrımız, bölgede olmayan itibarını ve şansını zorlamaması, bir daha dönmemek üzere tasını, tarağını toplayıp Amasra'yı terk etmesi, tarihi ve doğası ile dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip ilçemizi rahat bırakmasıdır. Hattat Holding’e ne Amasra Belediyesi’nin, ne Belediye Başkanı Recai Çakır'ın, ne de Amasra ve Bartın halkının verilecek tek kuruşu yoktur” dedi.
Bu haber 2021-05-05 12:19:39 eklenmiş ve 727 kez görüntülenmiştir.

 

Hattat Holding’in Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve Amasra Belediyesi aleyhine açtığı 1 milyon TL’lik tazminat davasının yankıları sürüyor. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan CHP Bartın İl Başkanı Selim karakaş da duruma tepki gösterdi. Amasra ve Bartın halkının termik santrale karşı örgütlü gücü Bartın Platformu’nun öncülüğünde yaklaşık 16 yıldır,  sürdüğüne dikkat çeken Karakaş, “Termik santral projelerine karşı fiili olarak sokaklarda, hukuki olarak da adli makamlarda verilmekte olan bu onurlu mücadelemiz, Bartın ve Amasra sınırlarını aşmış ülke kamuoyunun ilgisini çekmiş ve desteğini almış bir mücadeledir” dedi. Karakaş, bu mücadelenin rekor sayıda verilen itiraz ve yine rekor sayıda mahkemelere yapılan başvuru dilekçeleri ile tarihe not düşülen örnek bir mücadele olduğunu anımsatırken sözlerini şöyle sürdürdü:


“Ya kömür çıkar, ya da ilçeyi terkek”

 

“Bartın ve Amasra halkının haklı mücadelesi hukuki olarak mahkeme kararları ile desteklenmiş, Hattat Holding'e ya kömür çıkar, ya da tasını, tarağını topla bölgeyi terket denmiştir.

Tüm bu yaşanılan süreçler sonrasında Kasım 2020 tarihinde, Amasra Gömü köyünde Hattat Holding’e ait tesislerde iktidar partisi AKP ' yerel yetkililerinin, Holding yöneticileri ve Çinlilerden oluşan heyetle yapmış oldukları toplantının kamuoyuna açıklanmasının ardından, Bartın platformu tarafından açıklama yapılarak, kimsenin kömür çıkarmaya itirazının olmadığı,  kömürün yerli ve milli olarak çıkarılarak sürdürülmesi belirtilmişti. Bu duyarlılığın yerel düzeyde kalmaması için de Bartın Platformu tarafından  alınan karar gereği,  kömür çıkarma işleri ile ilgilenebilecek şirketlere Bartın Platformun eş sözcüsü sıfatı ile Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır tarafından mektup gönderilmişti. Termik santral projesi ile ilgili Hem idari hem de hukuki tam bir açmaza giren Hattat Holding bu mektubu gerekçe göstererek Amasra Belediye Başkanımız Recai Çakır ve Amasra Belediyesi hakkında ‘Ticari itibarının zedelendiği’ iddiası ile 1 milyon TL’lik tazminat davası açmıştır.

 

“Şirketin itibarı sıfır”

 

CHP Bartın İl ve İlçe Örgütleri olarak Hattat Holding’in Ülkemiz içinde ve dışındaki şu anki itibarının seviyesinin nasıl olduğunu bilemeyiz, bildiğimiz ise Amasra ve Bartın halkının gözünde itibarının sıfır olduğudur.

 

“İlçemizi rahat bırak”

 

Kendisine çağrımız, bölgede olmayan itibarını ve şansını zorlamaması, bir daha dönmemek üzere tasını, tarağını toplayıp Amasra'yı terk etmesi, tarihi ve doğası ile dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip ilçemizi rahat bırakmasıdır.

Hattat Holding’e ne Amasra Belediyesi’nin, ne Belediye Başkanı Recai Çakır'ın, ne de Amasra ve Bartın halkının verilecek tek kuruşu yoktur.”

ETİKETLER : Bartın Amasra CHP Recai Çakır Selim Karakaş Hattat Holding termik santral tazminat davası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›