Sokağa çıkma kısıtlaması için ek muafiyet kararları alındı

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 17 Mayıs’a kadar uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasında mağduriyetlerin yaşanmaması için bir dizi ek muafiyet kararı aldı.
Bu haber 2021-05-03 10:31:19 eklenmiş ve 463 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Sinan Güner başkanlığında gerçekleştirdiği son toplantısında, dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz ve ilimizde de olumsuz etkisini halen sürdüren yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bir dizi yeni karara imza attı. Bartın Valiliği tarafından kamuoyuyla paylaşılan söz konusu kararlarda özetle şöyle denildi:

 

Çalışanlara iller arası seyahatte kolaylık

 

“İlimizde ikamet edip komşu illerde çalışan veya komşu İllerde ikamet edip ilimizde çalışanların taşındığı düzenli işçi servisleri ile yapılan yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin komşu illerin de bu doğrultuda alacağı Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararları doğrultusunda şehirlerarası seyahat iznine tabi olmaksızın yapılabilmesine izin verilecek.

Düzenli işçi servis araçlarıyla çalışanların dışında herhangi bir yolcunun taşınması halinde kendi mevzuatındaki hükümler saklı kalmak kaydı ile 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesine göre idari, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesine göre adli işlemler başlatılacak.

 

Çiçekçilere Anneler Günü muafiyeti

 

İlimiz genelinde çiçek satışı yapan işyerlerinin Anneler Günü nedeniyle 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilmelerine, vatandaşlarımızın ikametlerine en yakın çiçekçiye giderek alışveriş yapabilmelerine, çiçek satışı yapan işyerlerinin aynı tarihlerde 10:00 - 24:00 saatleri arasında evlere servis şeklinde de hizmet verebilmelerine müsaade edilecek.

 

Yargısal görevler için muafiyet

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 27.04.2021 tarih ve 19 sayılı kararının 2.33. maddesi uyarınca yargısal görevlerin icrası ile sınırlı kalmak kaydıyla avukatların ve avukat stajyerlerinin; sokağa çıkma kısıtlaması süresince bulundukları şehir içinde ve zorunlu hallerde bürolarına, vekili bulundukları işyerlerine, adliyelere kolluk birimlerine, resmi kurumlara, noterliklere gitmeleri amacıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmalarına karar verildi.

 

Kreşler ve gündüz bakım açık olacak

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından izin verilen ve denetlenen özel kreş ve gündüz bakım evleri ile özel çocuk kulüplerinin, tam kapanma döneminde sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olan kişilerin çocuklarının bakım ve gözetim ihtiyaçlarının güvenli bir ortamda sağlanabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen ‘Kreşlerde, gündüz bakım evlerinde ve okul öncesi eğitim kurumlarında alınması gereken önlemler’ ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan Covid-19 tedbirlerine uyulması kaydıyla faaliyetlerine devam edebilmelerine karar verildi.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›