Karaismailoğlu: “Türkiye’de ulaşımın çehresi değişti”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti’nin 19 yıllık iktidarında gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde Türkiye’nin ulaşımda çehresinin değiştiğini söyledi.
Bu haber 2021-05-01 13:33:40 eklenmiş ve 517 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bakan Karaismailoğlu, Bartın-Amasra-Kurucaşile yol projesini de yerinde ziyaret ederek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 2003 yılından bu yana deniz, kara, hava, demiryollarımızda ve haberleşmede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, 1 trilyon 86 milyar liralık bir yatırım gerçekleştirdiklerini, “Yol medeniyettir” diyerek, çok iddialı ulaştırma projelerini tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını anımsatan Karaismailoğlu, yapılan işlerin ülkemizin ekonomik potansiyelini hayata geçirmesi yönünden önemli katma değer sağladığını ve sanayiden tarım ve turizme kadar büyük canlılık yaşanmasına katkı sağlıdığını savundu. “Özellikle ağırlık verdiğimiz karayollarımız illerimizi birbiriyle konforlu, emniyetli ve tasarruflu bir şekilde bağlamış, Türkiye’de ulaşımın çehresini değiştirmiştir” diyen Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Son 19 yılda bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 101 kilometreden 28 bin 204 kilometreye çıkardık. Otoyol ağımızı, 3 bin 523 kilometreye ulaştırdık. 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu 602 kilometreye yükselttik. 2003 yılından bu yana 3 bin 492 adet köprü ve viyadük yaptık. Köprü ve viyadüklerimizin uzunluğunu ise 703 kilometreye çıkardık.

 

“Bartın da büyük projelerden hak ettiği payı alıyor”

 

Ülke genelindeki bu büyük projelerden Bartın ilimiz de kuşkusuz hak ettiği payı almaktadır. 2003’e kadar Bartın’da sadece 7 kilometrelik bölünmüş yol varken, biz 75 kilometre daha yol yaparak bölünmüş yol uzunluğumuzu 82 kilometreye çıkardık. Bartın’daki karayolu yatırımlarına 1993-2002 yılları arasında sadece 115 milyon lira harcama yapılmışken, 2003-2020 yılları arasında bu miktarı 35 kattan fazla artırarak 4 milyar 84 milyon liraya yükselttik. 2003-2020 yılları arasında, Bartın’da 57 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesiyle birlikte, 3 adet tek tüp ve 3 adet de çift tüp tünel olmak üzere toplamda 11 bin 787 metre uzunluğunda 6 adet tünel yaptık.

 

 

“Güvenli, hızlı ve ekonomik ulaşım hedefliyoruz”

 

Ziyaret ettiğimiz şantiyemizin yer aldığı Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide yolunun tamamının uzunluğu 147,5 kilometredir. Bu yolun 77,5 kilometresi, Bartın ili sınırları içinde yer almaktadır. Projede, 7 adet tek köprü, 10 adet çift köprü, 2 adet köprülü kavşak, 1 adet tek tüp tünel ve 7 adet çift tüp tünel bulunmaktadır. Projede şimdiye kadar 56,2 kilometrelik bölünmüş yol, 5 adet tek köprü, 8 adet çift köprü, 1 adet köprülü kavşak ile birlikte Cumayanı viyadüğü, 1 adet tek tüp Amasra ve 3 adet çift tüp tünel tamamlandı. Çalışmalarına yoğun bir şeklide devam ettiğimiz ve 2023 yılında tamamlanması öngörülen projemizin bedeli 4 milyar 603 milyon 621 bin liradır.

Batı Karadeniz Bölgemizde İstanbul’dan Cide’ye kadar, zorlu coğrafi şartlara sahip bölgede Doğu-Batı yönünde ulaşımın güvenli, hızlı ve ekonomik olarak gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. Batı Karadeniz yeşiliyle mavisiyle bir yeryüzü cennetidir. Aynı zamanda endüstriyelleşme ve doğal kaynaklar bakımından da son derece üretken bir bölgemizdir. İnanıyoruz ki, çalışkan ve aydınlık insanlar yetiştiren bu bölgede yapılan her bir yatırım yakın gelecekte kat be kat geri dönecektir.”

 

 

Amasra limanında inceleme

 

Bakan Karaismailoğlu ve beraberindeki heyetinin sonraki uğrak noktası ise Amasra oldu. Amasra Liman İnşaatı ve Yolcu Limanın’da incelemelerde bulunan Bakan Adil Karaismailoğlu ve beraberindekileri Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol ve Belediye Başkanı Recai Çakır karşıladı. Amasra Belediye Başkanı Çakır, Bakan Karaismailoğlu’na Amasra ve Fatih Sultan Mehmet içerikli tablo hediye etti. Amasra Belediyesi Yolcu Limanı’na yürüyerek giren Karaismailoğlu ve Çakır, limanın sonuna kadar yürüyerek sohbet ettiler.

 

 

Bakan Karaismailoğlu, Amasra Limanı’nda ana dalgakıranın tahkimat çalışmalarının tamamlanmasıyla, ilçenin adeta cennetten bir köşe olacağını, özellikle deniz turizm faaliyetlerinin daha yoğun yapıldığı bir merkez haline gelirken kruvaziyer ve yat turizminin de canlanacağını söyledi.

 

 

Son durak Kozcağız’dı…

 

Programının son bölümünde Bakan Sayın Karaismailoğlu, Kozcağız Beldesine geçerek Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret ettikten sonra ilimizden ayrıldı.

 

ETİKETLER : Bartın Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Kurucaşile Amasra Kozağız AK Parti Yılmaz Tunç Turhan Kalaycı Recai Çakır
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›