Bankoğlu: “Emekle ekmeğe dokunan yanar”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu “Emekle ekmeğe dokunan yanar. Tüm emekçilerin insanca yaşama hakkını savunuyoruz” dedi.
Bu haber 2021-05-01 12:02:24 eklenmiş ve 910 kez görüntülenmiştir.

 

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Bankoğlu, bu bayramın dünyayı etkisi altına almış olan pandeminin gölgesinde kalamayacak kadar önemli olduğunu söyledi. Özellikle böyle bir dönemde daha da belirginleşen emek sömürüsünün kabul edilemez olduğunu belirten Bankoğlu, ekonomik buhranın hayatı akıl almaz biçimde zorlaştırdığını dile getirdi. Bankoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’de işçi olmanın bedeli çok ağırdır. Bu korkunç tabloyu hiçbir gelişmiş ülkede görmüyoruz. Asgari ücretin belirlendiği dönemdeki tabloyu unutmak mümkün değil. Belirlenen yeni asgari ücret, 19 yıldır emekçiye karşı vicdanların taş olduğunu bir kez daha ispat etmiştir. Bu ucube başkanlık sisteminde bilgi, tecrübe ve liyakatin de rafa kalktığını, 2 bin 825 TL olarak belirlenen ücretin gerçeklikten uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 736 TL, yoksulluk sınırının 8 bin 912 TL olarak açıklandığı rakamlar var.

 

“Emekçilerin durumu eskisinden daha kötü”

 

Her anlamda rakamları yumuşatmayı alışkanlık haline getirmiş olan hükümetin verileri dahi korkunç. İşsizliğin alıp başını gittiği ülke ortamında, emekçiler durumu eskisinden daha kötüdür. İş ve gelir güvencesi gerilemiş, satın alma güçleri yarı yarıya azalmıştır. Sadece mutfak harcamalarındaki yangın bile başlı başına bir felakettir. Buna eklenen kira, doğalgaz, elektrik, su, telefon gibi temel giderlerin de her şey gibi fahiş zamlandığı bir salgın dönemi yaşanmaktadır. Binlerce iş yerinin kapandığı bu dönemde asgari ücretle ve sigortalı olarak çalışırken işsiz kalanlar günlük 39 TL’ye mahkum edildi.

 

“Patron yaşatma, yandaşı besleme partisi AKP”

 

İşsizlik, salgınla çığırından çıktı. İşsizlik oranlarını düşük gösterebilmek için işten çıkarmalar yasaklandı ve devlet kısa çalışma ödeneği ile yaşananları hafifletmeye çalıştı. Pandeminin en başında önce yolları, havaalanlarını, konut kredilerini ve beşli çeteyi korumaya alan hükümet patronları ücretli izin vermekten de kurtardı. 2020 yılında devletin sermayeye aktardığı para 20 milyarı geçti. AKP bir patron yaşatma, yandaşı besleme partisidir. Daha bir hafta önce kocasının şirketinden bakanı olduğu kuruma misli fiyatına dezenfektan ticareti yapan, teşvik alan kişiye teşekkür methiyeleri düzüldü. Tıpkı buhar olan 128 milyar gibi kokular gelen konulardan bir tanesi. Yurttaşını, toprağını, madenlerini, ormanlarını, kıyılarını geçim kaynağı olarak gören AKP hükümeti ömrünü doldurmuştur. Verdiği büyük hasarın cevabını başta emekçiler olmak üzere tüm işsizler, kadınlar, gençler, emekliler verecektir. Halk ekmek büfelerine engel olmaya çalışan, emekçisine açlık sınırında asgari ücret ödeyen, çiftçiyi batırıp bozulmak üzere olan patatesi üç kuruşa alıp en hep olduğu gibi şov yaparak, göstere göstere dağıtan bu kurumuş vicdanlardır.

 

“Yurttaşına destek olmada sondaki 3 ülkeden biriyiz”

 

‘Tam kapanma’ adı altında yapılan uygulama da aslında tam kapanma değil. Eşitlikten uzak bu uygulamada milyonlarca emekçi işe gitmeye devam ediyor. Bu yanlış uygulamalar ekonomik çöküşü hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacak. Toplumsal hasar da en az ekonomi kadar önemlidir. Zorunlu işler dışında herkesin sağlığını koruma hakkı vardır. Yurttaşına destek olma konusunda dünyada son 3 devlet arasındayız. Bu bile hükümetin ne olduğunu göstermeye yeter de artar bile. Kılıfına uydurmak için Kod 29 ile işten atılan emekçi sayısı görülmemiş biçimde arttı. 17 Mayıs’ta işten çıkarma yasağı kalkınca daha az paraya hem de sigortasız çalışmaya razı insanlar çıkacak. AKP’nin bozuk düzenin sonuçları daha kötü şekilde açığa çıkacak. Ama ekmeğini çalışarak, alın teriyle kazananın umudu bitmez. Partimiz her şeyin çok güzel olması için çalışmaya, emekçinin hakkını aramaya devam edecek. Hep beraber 1 Mayıs’ı kutlanacak bir bayrama dönüştüreceğiz.”

ETİKETLER : Bartın 1 Mayıs İşçi Bayramı CHP Aysu Bankoğlu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›