Duruma el atan Vali Güner, yazıyı geri çekti!

Bartın’daki kamu personellerinden Covid-19’a yakalanan ya da testi pozitif çıkmış biri ile temaslı olanların, amirleri tarafından sorgulanmalarının ve gerekçeleri yeterli görülmeyenler hakkında disiplin işlemi yapılması istenen Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş imzalı yazı, Bartın Valisi Sinan Güner tarafından, “maksadını aşan ifadelere yer verildiği” vurgulanarak geri çekildi.
Bu haber 2021-04-29 12:01:59 eklenmiş ve 563 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hatırlanacağı üzere; Bartın Valiliği İl Salgın Denetim Merkezi, “Filyasyon Çalışmaları” konulu yazı ile ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki vaka ve temaslı sayısındaki artış nedeniyle yeni bir karar almış ve alınan karar İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Bartın Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş imzası ile gereğinin yapılması istemiyle ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlara gönderilmişti. Yazıda şu ifadelere yer verilmişti:

 

Gereğinin yapılması istenmişti

 

“Cumhurbaşkanlığı genelgeleri, İçişleri Bakanlığı genelgeleri ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararları doğrultusunda salgının bulaşmasını önlemek amacıyla çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında, salgının bulaşmasını önlenmesinde yetersiz kalındığı görülmektedir.

Salgının bulaşmasını önlemek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı ya da pozitif olması durumunda ilgi Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma nedenleri Kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır.

Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında Kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır. Yapılan inceleme ve soruşturma sonuçlan mutlaka İl Salgın ve Denetim Merkezine bildirilecektir. Konunun hassasiyetle takibi konusunda gereğini rica ederim.”

 

Tepkiler üzerine Vali el koydu

 

Sözkonusu yazının gazetemizin yanı sıra ulusal basında da haberleştirilmesi ve geniş kitlelerin özellikle sosyal medya aracılıyla dile getirdikleri tepkilere neden olması üzerine Bartın Valisi Sinan Güner bizatihi duruma el koydu.

Dün öğlen saatlerinde de Bartın Valiliği’nin sosyal medya hesapları aracılığıyla kamuoyuna yapılan kısa açıklama ile tepkilere neden olan yazının “maksadını ayan ifadeler” içerdiği belirtilerek bizzat Vali Güner tarafından geri çekildiği kaydedildi. Bartın Valisi Sinan Güner’in imzasını taşıyan açıklamada şöyle denildi:

 

 

“Geri alındı”

 

“Koronavirüsle mücadelede bugüne kadar fedakârca görev alan mesai arkadaşlarımızın arasında son dönemde vaka sayılarında artış olduğu görülmüştür.

İl genelinde olduğu gibi kamu kurumlarında da artış gösteren vaka sayılarının, Koronavirüsle mücadelede etkin görev alan kamu görevlilerini etkilememesi ve kamu kurumlarının bizatihi vaka kaynağı olmaması amacıyla vali yardımcımız imzasıyla gönderilen ve soruşturma açılacağına dair maksadını aşan ifadelere yer verilen yazı tarafımızca geri alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği soruşturma Covid-19 Sinan Güner Abdullah Akdaş
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›