Erdoğan açıkladı: 18 gün tam kapanıyoruz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine toplantısının ardından Covid-19 pandemisindeki artan vaka sayısını aşağıya çekebilmek için 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’e kadar Bartın dahil tüm ülkede tam kapanmaya gidileceğini açıkladı. Erdoğan, “Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm işyerleri faaliyetlerine ara verecektir” dedi.
Bu haber 2021-04-28 10:05:24 eklenmiş ve 526 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yaklaşık olarak 3 saat süren toplantıda Bartın dahil tüm Türkiye’nin merakla beklediği “tam kapanma olacak mı?” sorusuna yanıt aradı. Öncelikli gündemin Covid-19 pandemisi ile mücadelede alınacak yeni önlemler olan toplantıda alınan kararları Erdoğan düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Covid-19 aşı tedarikinden yerli aşı çalışmaları ve aşı takvimine, TSK tarafından Irak'ın kuzeyine düzenlenen operasyondan 1915 olayları ile ilgili olarak ABD başkanı Joe Biden’ın yapmış olduğu açıklamada kullandığı “soykırım” ifadesine kadar pek çok konunun ele alındığı toplantıda Sağlık bakanı Fahrettin Koca, geridek kalan 2 haftalık kısmi kapanma sürecinde elde edilen sonuçlara ilişkin kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Tüm bu bilgiler ışığında alınan Türkiye için hayati öneme sahip kararlar da Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuna duyuruldu.

 

 

Vaka sayısını düşürebilmek için…

 

Toplantı sonrası Millete Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke olarak vaka sayısını düşürmek için Ramazan Bayramı sonuna kadar tam kapanmaya gidileceğini şu sözlerle açıkladı:

“Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Zaman zaman artan, zaman zaman azalan bir seyir izleyerek süren bu salgın krizini ülkemiz ve milletimiz için en hayırlı şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Sağlık hizmetleri konusunda hamdolsun herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Vatandaşlarımızın aldıkları sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmek için ilave adımlar da atıyoruz. Bu çerçevede sağlık uygulama tebliği listesinde yer alan işlemlerin tamamı için yüzde 10 ile yüzde 20 oranında tıbbi malzeme fiyatlarında ise yüzde 10 oranında artış yaparak sağlık sistemimizi destekledik. Ayrıca toplamda 115 bin vatandaşımızı ilgilendiren diyaliz hizmetlerinin bedelini yüzde 20 artırdık. Yine 34 bin vatandaşımızın faydalandığı Çölyak tedavisinin ödeme tutarında şimdi yüzde 25 ve Ağustos ayından itibaren de ilave yüzde 25 artış yaptık. Sosyal Güvenlik Kurumu bütçemize maliyeti 7 milyar lirayı geçen bu düzenlemelerin milletimize ve sağlık sektörüne hayırlı olmasını diliyorum.

Ayrıca, hem salgın dönemini, hem Ramazan ayını gözeterek ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere başlattığımız patates ve soğan dağıtımlarında 103 bin tonu geride bıraktık.

Diğer yandan, artan vaka ve vefat sayıları bizi Ramazan ayıyla birlikte tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur bırakmıştı, bu tedbirlerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık.

 

“Kısıtlamaların artması kaçınılmaz…”

 

Toplantımızın salgınla ilgili son gelişmeler bölümünde enine boyuna değerlendirmesini yaptık. Amacımız, tedbirlerin temizlik, maske, mesafe kurallarından asla taviz vermeden vatandaşlarımızın hayatlarını en az etkileyecek şekilde uygulanmasını temin etmektir. Vaka ve vefat sayıları yükseldiğinde kısıtlayıcı tedbirlerin arttırılması kaçınılmaz hâle gelmektedir. Ramazan Bayramının ardından hayatımızı kolaylaştıracak adımları atabilmemiz için rakamların bugünün çok daha altına düşmesi şarttır.

 

“Vaka sayısını süratle 5 binin altına indirmeliyiz”

 

Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz, aksi takdirde turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır. Hedeflediğimiz rahatlamayı sağlayabilmek için önümüzdeki günlerde hep birlikte biraz daha fedakârlık yapmamız önem arz ediyor.

 

“Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı parası ödemeyin”

 

Öncelikle şu hususu belirtmek istiyorum: Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiğine dair şikâyetler alıyoruz. Hukuken bu hizmetler için vatandaşlarımızdan hiçbir ücret talep edilemez. Yoğun bakım ve aşı hizmetleri sebebiyle ilave ücret talebiyle karşılaşan vatandaşlarımız bu durumu Sağlık Bakanlığımıza ve Sosyal Güvenlik Kurumumuza bildirirlerse failleri hakkında gereken işlemler derhal yapılacaktır, çünkü bunların yaptırımı vardır.

 

Aşıda sıra muhtarlarda

 

Salgın başladığından beri filyasyon ekipleriyle birlikte yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın aşılarına başlanacağının müjdesini de bu vesileyle vermek istiyorum.

 

18 gün tam kapanıyoruz

 

Bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirlerimiz şu şekilde olacaktır: 29 Nisan 2021, yani Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’a kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz, bu tarihler arsında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

 

Yeme içme sektörü paket servise geçiyor

 

İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

Yeme-içme sektöründe sadece paket servisle hizmet verilebilecek, şartları uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecektir.

 

Zincir marketler Pazar günü kapalı olacak

 

Zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir.

 

Şehirlerarası toplu tayıma yüzde 50 kapasite ile çalıyacak

Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecektir. Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacaktır.

 

Eğitim yüz yüze devam edecek

 

Anaokulu, kreş, 8’inci ve12’nci sınıflar dâhil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

Tarım sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacaktır.

 

İhtiyaçları VEFA ekipleri karşılayacak

 

İhtiyaçların karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kurumlarımız gereken tüm tedbirleri alacaktır, biz de bunların yakın takipçisi olacağız.

 

İstismara göz yumulmayacak

 

Türkiye bakımından çok önemli olan bu sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına kesinlikle izin verilmeyecektir. İnşallah bu fedakârlıklarımızın karşılığını bayram sonrası hep birlikte sağlıklı, huzurlu ve mutlu, müreffeh günlere ulaşarak alacağız.”

ETİKETLER : Bartın Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı Covid-19 tam kapanma
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›