TESADÜFÜN BU KADARI…

128 milyar doların akıbetini sorgulayan pankant, 128 sayılı 'yasaklama kararı' ile indirildi. AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, “Aaa Gadunum! Tabelanızın üzerine astığınız bu pankart CHP örgütlerindeki taciz ve tecavüz skandallarını örtmeye yetmez” deyince CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu'nun yanıtı gecikmedi: "Belden aşağı vurma siyasetiyle varılacak yer bellidir. Milletin parasının hesabını soruyoruz diye mi rahatsız oluyorsunuz? O yüzden mi bu telaş, iftira ve hakaretler?"
Bu haber 2021-04-21 19:58:57 eklenmiş ve 983 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP Bartın İl Başkanlığı’nca, üzerinde ‘dolar’, ‘milyar’ ya da Cumhurbaşkanı ve makamını çağrıştıracak hiçbir ibare bulunmayacak şekilde Bartın şivesi kullanılarak hazırlanan, Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doların akıbetinin sorgulandığı ikinci pankart da kısa süre sonra polis tarafından indirildi. Ancak ilginç bir tesadüf dikkatlerden kaçmadı. Üzerinde “AAA GADUNUM 128’İ NEYYAPTIY NEREYE GODUY” yazılı pankart, Bartın Valisi Sinan Güner’in olurunu taşıyan Bartın Emniyet Müdürlüğü’nün 2021/128 sayılı yasaklama kararı çerçevesinde indirildi. Pankartın asılmasının ardından AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, sosyal medya aracılığıyla eylemi eleştirirken tıpkı CHP Bartın il örgütü gibi Bartın Şivesini kullandı. Tunç, “AAA GADUNUM! TABELANIZIN ÜZERİNE ASTIĞINIZ BU PANKART CHP ÖRGÜTLERİNDEKİ TACİZ VE TECAVÜZ SKANDALLARINI ÖRTMEYE YETMEZ” deyin ona cevap CHP’nin Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu’ndan yine sosyal medya aracılığıyla geldi. Milletvekili Bankoğlu, “Belden aşağı vurma siyasetiyle varılacak yer bellidir. Milletin parasının hesabını soruyoruz diye mi rahatsız oluyorsunuz? O yüzden mi bu telaş, iftira ve hakaretler?” dedi.

 

 

Valilik oluru ile indirildi

 

Hatırlanacağı üzere CHP Bartın il örgütünün geçen hafta Amasra’da reklam panolarına ve Bartın İl Başkanlığı binasının camına astığı “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankartlar polis tarafından kaldırtılmıştı. Bunun üzerine CHP kanadından paranın akıbetinin sorgulanmasından vazgeçilmeyeceği yönünde açıklamalar yapılırken CHP Bartın İl Başkanlığı konuyu esprili bir hale getirmiş ve üzerinde Bartın şivesi ile “AAA GADUNUM 128’İ NEYYAPTIY NEREYE GODUY” yazılı ikinci bir pankartı il başkanlığının canıma asmıştı. Tabi bu pankartın akıbeti de diğerlerinden farklı olmadı. Kısa süre sonra Valilik olurunu taşıyan yazı ile CHP İl Başkanlığı’nın kapısını çalan Bartın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri yasaklama kararını tebliğ ederek pankartın indirilmesini sağladılar. Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş’ın uygun görüşü ve Vali Sinan Güner’in oluru ile tebliğ edilen yasaklama kararında şöyle denildi:

“Son zamanlarda Ülke genelinde çeşitli parti, dernek ve gerçek kişilerce reklam panolarına ve çeşitli binalara ‘128 MİLYAR DOLAR NEREDE? CHP’, ‘256/2-?USD NEREDE’, ‘28 MİLYAR ŞEY NEREDE’, ‘128 MİLYAR $ NEREDE?’, Cumhurbaşkanlığı Külliyeti Silueti üzerine ‘128 MİLYAR DOLAR NEREDE?’, ‘128???’, ‘Ramazan Gelmiş Şehrime Bölüşmeli Hep Birlikte Sormaktan hiç yorulmayız. 128 MİLYAR DOLAR NEREDE’ gibi, ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kullanılan ve hakkında çeşitli adli, idari işlemler tesis edilen ‘128 Milyar Dolar Nerede?’ ibareli afiş/pankarta alternatif olarak geliştirilen ve bu ifadeye atıf yapan pankart ve afişlerin asıldığı görülmektedir. Bu kapsamda ilimizde de çeşitli parti, dernek ve özel/tüzel kişilerce söz konusu afiş ve pankartın asılabileceği değerlendirilmektedir. Bahse konu afişlerin halkta kin ve nefret duygusu uyandırabileceği, devletin kurum ve organları zan altında bırakabileceği ve karşıt görüşlü gurupları karşı karşıya getirebileceği değerlendirildiğinden 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11. Maddesinin c bendine göre ‘İl sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin kamu egemenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Valiliğin ödev görevlerindendir.’

 

 

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunun 11'nci maddesinin a bendi uyarınca ‘Vali sınırları içerisinde  bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının Amiridir. Suç işlenmesini önlemek, Kamu güveninin korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla Devletin Genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, Bu Teşkilat Amir ve Memurları Vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür’ denilmekte olup; bu doğrultuda gerekli başvurular yapılmadan ve izin alınmadan İlimiz sınırlan içerisinde asılması muhtemel ‘128 MİLYAR DOLAR NEREDE?’ ve bu ifadeyi çağrıştırabilecek her türlü afiş ve pankartın 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunun 11. Maddesinin A bendi uyarınca Kolluk Marifeti ile kaldırılması ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 42’nci maddesi uyarınca gerekli idari işlemin yapılması hususunu; Tensiplerinize arz ederim.”

 

Karar sayısındaki ilginç tesadüf

 

Ancak Bartın Emniyet Müdürlüğü’nün yasaklama kararında ilginç bir detay vardı. Yasaklama kararının sayısı ne hikmetse CHP tarafından hemen her fırsat ve ortamda sorgulaması yapılan 128 milyar dolar ile aynı rakamları taşıyordu: “2021/128”

 

 

Tunç da Bartın şivesi ile müdahil oldu

 

Tartışma bu ilginç ayrıntı ile farklı bir boyut kazanırken, AK Parti Bartın milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, polemiğe sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklama ile dahil oldu. “AAA GADUNUM! TABELANIZIN ÜZERİNE ASTIĞINIZ BU PANKART CHP ÖRGÜTLERİNDEKİ TACİZ VE TECAVÜZ SKANDALLARINI ÖRTMEYE YETMEZ” diyen Tunç, değerlendirmesindeki şu ifadelerle CHP’yi ve pankartı asanları eleştirdi:

“128 milyar doların cevabı verildi, kendi milletvekiliniz İlhan Kesici dahi verdi. Sen duymadıy mı? Kasası tam takır, emeklisine maaş dahi ödeyemeyen, İMF kapılarında el pençe divan duran, hastanelerinde cenazelerin bile senet imzalatılmadan verilmediği bir ülke devraldık, Sonrasında ne mi yaptık, 18 yılda toplam 2,4 trilyon liralık kamu yatırımını hayata geçirerek ülkemizin her köşesini eserlerle donattık. Hayal dahi edilemeyen icraatlara imza attık.

 

“Eserleri görüsüy de görmezden gelüsüy”

 

Şöööle bi kafay kaldu da şu Bartın'a bi bak, nele nele yapıldı, bunca eserleri görüsüy, görüy de görmezden gelüsüy. Siz ne yaptınız? Bu ülkenin ekonomisine 100 milyarlarca dolar zarar veren Gezi çapulcularına arka çıktınız. Tencere tava çaldınız. Bu ülkenin istikrarını ve güven ortamını bozmak istiyen terör örgütleri ile kolkola girdiniz. Darbecilere sahip çıktınız. Türkiye'ye sınıf atlatan dünya projelerinin tamamına karşı çıktınız. Her fırsatta kendi ülkenizi yalan yanlış ithamlarla yurt dışındaki dostlarınıza şikayet ettiniz.

Millet sizi de bizi de iyi tanıyor. 19 yıldır hakaret, karalama, yalan siyasetiniz sayesinde 15 sandıkta yenildiniz, böyle devam edin, Siz yenilmeye biz ise üretmeye devam edelim.”

 

 

Bankoğlu: “Buhar olmuş 128 milyar doları soruyoruz”

Tunç’un bu paylaşımının üzerinden fazla geçmemişti ki bu kez de CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, tıpkı muhatabı AK Parti Bartın milletvekili Tunç gibi sosyal medya aracılığıyla bir açıklama yaptı ve Tunç’a yanıt verdi. Başta Milletvekili Tunç olmak üzere bu konuda açıklamalarda bulunan AK Partilileri belden aşağı vurma siyaseti yapmakla itham eden Milletvekili Bankoğlu, şunları dile getirdi:

“Belden aşağı vurma siyasetiyle varılacak yer bellidir. 128 milyar dolar için asıl Bakan Elvan ne dedi? ‘Kasım 2020’den bu yana satış yapılmadı.’ Zaten biz de öncesinde buhar olmuş 128 milyar doları soruyoruz.

 

“Ne bu telaş, iftira ve hakaretler?”

 

Milletin parasının hesabını soruyoruz diye mi rahatsız oluyorsunuz? O yüzden mi bu telaş, iftira ve hakaretler? Aslında, çok net sorulara cevap arıyoruz ama İktidar, gerçekleri hâlâ anlatmıyor. Soruları sorduk, cevap yok. Tekrar soruyoruz:

- 128 milyar doları hangi yöntemle sattınız? Hazine ile imzalandığı ifade edilen Protokol, neden 4 yıl sonra ortaya çıktı?

- Bu satışlar tam olarak hangi tarihlerde yapıldı? Yani, 128 milyar dolar hangi tarihlerde, ne kadar satıldı? Daha da önemlisi, hangi kurdan satıldı?

- Bu ticaretin alıcıları kim, kimler aldı bunu?

- Bu satış işlemlerinin altında kimlerin imzası var?

 

“Emanete hıyanet edene ülke teslim edilmez”

 

Bu soruların cevabını verin. Milletin kafasını bulandırmayın. Şunu da unutmayın: Kendi milletini bölenden hayır gelmez. Emanete hıyanet edene ülke teslim edilmez. Yurttaşına değil yandaşına kucak açandan hizmet beklenmez!”

ETİKETLER : Bartın CHP AK Parti Yılmaz Tunç Aysu Bankoğlu Bartın Valiliği Bartın Emniyet Müdürlüğü yasaklama kararı 128 milyar dolar
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›