Bartın Kadın Platformu’ndan işbirliği çağrısı!

Bartın Kadın Platformu üyeleri, Bartın belediyesi ve Bartın E>mniyet müdürlüğü’ne tacizcilere karşı işbirliği yapma çağrısında bulundu. Platform adına yapılan açıklamada, ilimiz sınırları içinde kadınların kendilerini tedirgin hissedebilecekleri tüm sokakların, yürüyüş yollarının ve otobüs duraklarının tespit edilerek hem aydınlatılarak hem de güvenlik kameraları yerleştirilerek güvenliğin ön plana çıkarılmasının kadınlara kendilerini daha hissettireceği gibi gerçekleşmesi muhtemel istenmeyen olayların aydınlatılmasında da etkili olabileceğini savundular.
Bu haber 2021-04-21 14:58:09 eklenmiş ve 1516 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Hatırlanacağı üzere geçen Cuma günü Yalı mevkiinde çirkin bir taciz olayı gerçekleşmişti. Irmak kenarında yürüyüş yapan bir kadın öğretmen uğradığı taciz sonrasında zanlının bulunması için şikayette bulunmuş, polisin yaptığı araştırma ve çevredeki güvenlik kameralarının incelenmesi üzerine kimliği tespit edilen M.Ö. yakalanmıştı. Polisteki sorgusunun ardından adli makamlara sevk edilen taciz şüphelisi M.Ö. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bu gelişme üzerine, Bartın Kadın Platformu taciz olayının gerçekleştiği ırmak kenarında bii basın açıklaması yaparak taleplerini dile getirmeyi planladıysa da Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin ilimizdeki Covid-19 vaka sayısındaki artışı göz önünde bulundurarak bulaş riskini en aza indirmek amacıyla aldığı “park/bahçe benzeri mesire alanlarının 17 Mayıs’a kadar kapatılması” yönündeki karar üzerine açıklamanın yapılacağı yer Cumhuriyet Meydanı’na kaydırıldı.

 

 

“Karanlık nokta kalmasın”

 

Cumhuriyet Meydanı’nda pandemi kurallarına uygun olarak maskeli ve aralarında mesafe bırakarak toplanan Bartın Kadın Platformu üyeleri, yaptıkları açıklama ile hem Bartın Belediyesi’ne hem de Bartın Emniyet Müdürlüğü’ne, ilimiz sınırlarında karanlık ve güvenlik kamerası olmayan nokta kalmaması için işbirliği çağırısında bulundular. “Tacize dur de”, “Kadınlar susmayacak”, “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz” ve “Sokaklar bizimdir” yazılı dövizler taşıyan Platform üyeleri, adına açıklamayı Bartın Eğitim-Sen Kadın Komisyonu Üyesi Satı Bağcı, yaptı. Bağcı, şunları söyledi:

 

“Kadınların tedirginlik hissetmediği bir Bartın istiyoruz”

 

“Bartın’da hiçbir kadın yalnız değildir. Erkek şiddeti bitene kadar kadınlar susmayacak. Geçen Cuma -16 Nisan- günü ırmak kenarında yürüyüş yapan öğretmen arkadaşımız bir erkek tarafından tacize uğradı. Tacizin hedefi olan öğretmen arkadaşımız gereken başvuruları yaptı ve saldırgan M.Ö. kimlik tespiti sonrası savcılığa sevk edilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Saldırganı, Bartın Kadın Platformu mecralarında teşhir ettik. Teşhir paylaşımımız ardından Bartın’da yaşayan kadınların, mahallelerde, duraklarda, ırmak kenarı yürüyüş yollarında zaman zaman tedirgin olduğunu, Bartın Üniversitesi’nde okuyan yabancı kadın öğrencilerin de zaman zaman tacizle karşı karşıya kaldığını üzülerek öğrendik.

 

 

Şimdi buradan kadın düşmanı erkeklere söylüyoruz; bilin ki gözümüz üstünüzde, ayağınızı denk alın! Bartın’da hiçbir kadın yalnız değildir. Bartın’da erkek şiddeti bitene kadar biz kadınlar susmayacağız. Kadınların sokaklarında güvenle dolaştığı, günün her saatinde tek başına yürürken tedirgin hissetmediği bir Bartın istiyoruz.

 

“Asla geri durmayacağız”

 

Kadınları taciz etmeyi kendine hak gören eril zihniyete ve erkek şiddetine karşı kadınlar bir arada olacağız, hep birlikte olacağız. Özgürlüklerimize, haklarımıza yaşam alanlarımıza yönelik her türlü saldırıyı teşhir etmekten, adli girişimlerde bulunmaktan ve gereken her türlü önlemi almaktan asla geri durmayacağız. Görülmektedir ki İstanbul Sözleşmesi’nin feshinden sonra taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerinde artışlar görülmüştür. Bu nedenledir ki İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceğiz.

 

 

“Aydınlatma ve güvenlik kamerası istiyoruz”

 

Kadınların tedirgin hissedebileceği sokakların, yürüyüş yollarının, otobüs duraklarının tespit edilerek gereken aydınlatmaların ve güvenlik kameralarının hızla yerleştirilmesini istiyoruz. Kadınlar için güvensiz noktaların tespitinde Bartın Belediyesi ve Bartın Emniyeti ile işbirliğine hazırız. Belediye ve Emniyetin gereken önlemleri derhal hayata geçirmesini bekliyoruz. Yaşam alanlarımızdan, haklarımızdan, özgürlüklerimizden ve İstanbul Sözleşmesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar asla yalnız yürümeyecekler: Mahalleler de, yürüyüş yolları da, sokaklar da, meydanlar da ve en önemlisi İstanbul Sözleşmesi bizim.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Kadın Platformu taciz Bartın Belediyesi Bartın Emniyet Müdürlüğü
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›