Ramazan ayına genelge ile düzenleme

İçişleri Bakanlığı, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle bulaş riskini en aza indirmek adına Ramazan ayı boyunca uyulması gereken kurallara ilişkin bir genelge hazırladı. Bartın Valiliği de dahil olmak üzere 81 il valiliğine gönderilen genelgede iftar ve sahurlar da dahil olmak üzere hiçbir şekilde toplu etkinliklere izin verilmeyeceği bildirilirken, fırınlarda yoğunluk yaşanmaması için iftardan 1 saat önce üretime ara verilip iftara kadar sadece satış yapılacağı bildirildi. Genelgeye göre; alış veriş mekanları ve mezarlıklarda yoğunluk yaşanmaması için gerekli tedbirler alınırken, mübarek ayı fırsat bilip fiyatları arttıran fırsatçılara asla geçit verilmeyecek.
Bu haber 2021-04-13 10:07:24 eklenmiş ve 850 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

“Ramazan Ayı Tedbirleri” konulu İçişleri Bakanlığı genelgesinde, uyulması zorunlu olan yasak ve düzenlemeler özetle şu şekilde sıralandı:

 

İftar ve sahur dahil toplu etkinlikler yasak

 

“Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecek.

 

Teravih namazları evde kılınacak

 

Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek.

 

 

Fırınlar iftara kadar son 1 saat sadece satış yapacak

 

Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

 

Huzur ve güvenlik için gerekli önlemler alınacak

 

Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli önlemler alınacak. Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

 

İftar öncesi toplu tayıma seferleri arttırılacak

 

İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacak.

 

Mezarlık ziyaretleri kontrollü yapılacak

 

Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

 

Alışveriş mekanlarında yoğunluk yaşanmaması sağlanacak

 

Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacak.

 

 

Ramazan fırsatçılarına geçit yok

 

Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak.

 

İhtiyaç sahiplerine her türlü destek verilecek

 

İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan ayında Vali ve Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanacak. Başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.

 

Sürekli ve kesintisiz denetim

 

Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülecek.”

ETİKETLER : Bartın Diyanet İşleri Başkanlığı İçişleri Bakanlığı Bartın Valiliği Ramazan ayı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›