Bu ayın teması, “Şifa Ayı Ramazan”

Diyanet İşler Başkanlığı, Ramazan ayında uyulacak Covid-19 tedbirleri, camilerde yapılacak ibadetler ve din görevlilerinin uyması gereken kurallara ilişkin olarak tüm İl Müftülüklerine talimatname gönderdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, imzalı talimatnameye ilişkin bilgi veren Bartın Müftülüğü, bu yıl Ramazan ayının ana temasının “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlendiğini bildirdi.
Bu haber 2021-04-13 09:59:57 eklenmiş ve 967 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni rekorlar kırarak olumsuz etkisini sürdüren Covid-19 pandemisinin insanların hem beden sağlığını hem de ruh olumsuz yönde etkilediğine değinilen talimatnamede özetle şöyle denildi:

“Böyle bir dönemde ramazan ayı, orucuyla, Kur'an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmaktadır. Bu bağlamda ramazan ayı boyunca bu ayın ruh ve beden sağlımıza olan katkılarına, bireysel ve toplumsal faydalarına dikkat çekilecek, toplumun bütün kesimlerinde bir farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır.

Ramazan ayı münasebetiyle yürütülecek hizmetlerde Din Hizmetleri Uygulama Genelgesi'nin 23. maddesinde belirtilen hususlara riayet edilecek. Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecek.

 

Camilerde akşam namazı kıldırılacak

 

Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak. Camilerde mukabele programları hazırlanacak, tüm cami görevlileri mutlaka mukabele okuyacak ve müftülüklerce icrası takip edilecek.

 

Camiler itikafa girmek isteyenler için hazırlanacak

 

İtikafa girmek isteyenler için müftülüklerce belirlenecek camiler itikaf için hazırlanacak. İtikaf süresince ilgili kişiler Kovid-19 salgın hastalık tedbirleri kapsamında temizlik ve cami adabıyla ilgili gerekli hassasiyetlere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirilecek.”

ETİKETLER : Bartın Diyanet İşleri Başkanlığı Bartın Müftülüğü Ramazan Ayı Şifa Ayı Ramazan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›