Bankoğlu: “Sorunlar ortak: Hayat pahallılığı, işsizlik ve koronavirüs”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, CHP’li kadın milletvekilleri ile ilimize gerçekleştirdiği ziyareti değerlendirirken, vatandaşların büyük sıkıntı içinde olduklarına dikkat çekti. “Her gecenin bir sabahı var” diyen Bankoğlu, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Bartın’da da ortak sorunların, ‘pahallılık’, ‘işsizlik’ ve ‘Koronavirüs’ olduğunu söyledi. CHP’li milletvekillerine ziyaretlerinde eşlik eden Bartın Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak da, Türkiye’nin bir yandan ekonomik krizle boğuşurken bir yandan da demokrasiden uzaklaştığını savundu. Esnafın zor durumda olduğunu, gençlerin umutsuz olduğunu dile getiren Çomak, iktidara sıkıntıları görmesi için çağrıda bulunurken, “Lebalep şekilde yapılan kongrelerin bedelini ülke olarak çok ağır ödemekteyiz. Başkanlık hükümet sistemi ile de bu sorunların artarak büyüdüğü görülmüştür. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme acil olarak dönülerek ülke rahatlatılmalıdır” dedi.
Bu haber 2021-04-13 09:51:15 eklenmiş ve 1064 kez görüntülenmiştir.

 

CHP’li milletvekilleri, yurt genelinde gerçekleştirdikleri ziyaretler ve vatandaşlarla buluşmalar kapsamında Batı Karadeniz’de de temaslarda bulundular. İlk olarak Karabük ve Safranbolu’ya giden 17 CHP milletvekiline CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel önderlik etti. Karabük ve Safranbolu’daki ziyaretlere katılan CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, temaslara ilişkin olarak özetle şunları kaydetti:

 

“Yurttaşlarımız büyük sıkıntı içinde”

 

“Yurttaşlarımızla bir araya gelerek, sıkıntıları ve taleplerini dinledik. Her kentimizde olduğu gibi başta esnaf olmak üzere tüm yurttaşlarımız büyük sıkıntı içinde. Yıllardır sıkıntı içinde olan ekonomi pandeminin de etkisiyle tıkanmış durumda. Dinlediğimiz dertlerin çaresi, ülkemize hak ettiği itibarı ve değeri kazandırmaktan geçiyor. Bu işten kurtulmanın tek çaresi erken seçim yapıp bir an evvel yurttaşlar için çalışacak bir hükümetin iş başına geçmesidir.”

 

 

“Her gecenin sabahı var”

 

Ertesi gün sabah saatlerinde Amasra’ya gerçekleştirdikleri ziyarette vatandaşların ve esnafın şikâyetlerini dinlediklerini belirten Bankoğlu, “Amasra da pek çok turizm kenti gibi akşamları ıssız. Çekiciler Çarşısı’nın dükkanlar kapalı, esnaflar müşteriye hasret. Salgının 14. Ayında yurttaş destek beklemekten ümidini kesmiş ama ilk seçimde bu umutsuzluk bitecek, güneş doğacak. Unutmayalım her gecenin sabahı vardır. Her şey çok güzel olacak!” dedi.

 

Her yerde aynı dert: pahalılık, işsizlik ve Korona…

 

Amasra’nın ardından rotayı Bartın’a çeviren CHP’li milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu, Suzan Şahin, Müzeyyen Şevkin ve Jale Nur Süllü, Bankoğlu’nun mihmandarlığında gerçekleştirdikleri esnaf ziyaretleriyle vatandaşın nabzını tutmaya çalıştılar. Galla Pazarı’ndaki izlenimlerine ilişkin bilgi veren Bankoğlu, şunları söyledi:
“Dert her yerde aynıydı; hayat pahalılığı, işsizlik ve Korona... Bu Bartın’a mahsus değil, 81 ilimizde tüm yurttaşların derdi aynı. Vekiller ve muhtarlar ‘kadın kadına’ görüştük. İstanbul Sözleşmesi’ni ve Aile Sigorta’sını konuştuk. Yurttaşlar canına ve malına destek istiyor! AKP, Kanal İstanbul rantının peşinde, yurttaşlar ekmek derdinde. Üreticiler kârdan geçmiş hiç değilse maliyetine satabilmek, kredi borcunu ödeyebilmek için çırpınıyor. Kâr etmek tatlı bir hayal bile değil. Hükümet her geçen gün çiftçinin, emekçinin, esnafın, işçinin sırtına biraz daha biniyor. Zamlar, vergi artışları yurttaşların belini kırdı, yurttaş dertli ama belirgin fark yurttaşın çok kızgın olduğu.

 

 

“Vatandaş 128 milyar doları soruyor”

 

Yurttaş Merkez Bankası’na emanet ettiği 128 milyar Amerikan dolarının nerede olduğunu bilmek istiyor. Tek kuruş destek göremeyen yurttaş Kanal İstanbul gibi ‘inadına’ yapılmak istenen bir projenin altında yatan hesabı bilmek istiyor. Yurttaş sözde ‘israfa son’ diyen 19 yıllık bir yönetimin neden her köşebaşından üçer beşer maaş aldığını, Saray’a 30 milyonluk lüks aracın neden alındığını, yazlık kışlık saraylar yapıldığını, beşli çetenin vergi borçları affedilirken esnafın neden misliyle faiz ve vergi ödemeye devam ettiğini soruyorlar. Bakın bu salgın AKP hükümetinin sade yurttaşa karşı olan tavrının en büyük göstergesi olmuştur. Eğitimde eşitsizlik, işçiye, emekliye eşitsizlik, gençlere eşitsizlik ama yandaşın ve sermayenin yanında, güce ve paraya tapan AKP bakışı tasdiklenmiş oldu. Bakın çarşıya pazara çıktığınızda üreticimizin tarımda, hayvancılıkta içine düştüğü çıkmazı görüyorsunuz. Yurttaşın maydanoz alırken bile düşündüğünü görüyorsunuz. Bizim ülkemizde yarım kilo soğan, domates almayı da AKP hükümeti sayesinde görecekmişiz. Böyle bir trajediyi bu cennet ülkeye, bu topraklara yaşatanlar için sadece beceriksiz demek büyük nezaket olur. Seçim kaçınılmazdır.”

 

Kadın muhtarlarla da görüştüler

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin de Bartın Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte ilimizdeki 5 kadın muhtarı ayrı ayrı ziyaret etti. Gölbucağı Mahallesi Muhtarı Şermin Duran, Tuna Mahallesi Muhtarı  Nihan Taner, Çakırkadı Köyü Muhtarı Ulviye Kaya, Kırtepe Mahallesi Muhtarı Zeynep Tozoğlu, Köyortası Mahallesi Muhtarı Şermin Atmaca ile görüşen Milletvekili Şahin “Başta siyaset olmak üzere yaşamın her yerinde kadınların aktif görevler almasını istiyoruz. Ülkemizdeki asıl ilerleme kadınların ve gençlerin sayesinde olacaktır” dedi.

 

 

Çomak: “Çok ciddi sorunlar mevcut”

 

CHP Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak da, CHP’li vekillerin temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Vekillere ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Çomak, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:
“İktidar ne derse desin, ne kadar görkemli tablolar çizilmeye çalışılırsa çalışılsın, başta işsizlik, yoksulluk olmak üzere ülkenin çok ciddi sorunları mevcut. Bir yandan demokrasiden uzaklaşıyoruz, bir yandan da ekonomimiz ciddi biçimde alarm veriyor.

Özellikle pandemi sürecinde deneme yanılma şeklinde alınan kararlar sonrasında vatandaşlarımız, esnaflarımız çok ciddi ekonomik zorluklar yaşamaktadır.

 

“İktidar görmezden gelmemeli”

 

Esnaf dertli, zor durumda... Gün sonunda siftah yapamayanlar var. Ürününü maliyetine satabilmek, kredilerini ödemeye çalışıyor. Gençler geleceklerinden umutsuz. Giderek artan işsizlerin, uzaktan eğitimle eğitim-öğretime devam etmeye çalışan öğrencilerin, her şeye zam gelmişken bir emekli maaşıyla geçinmek zorunda kalan emeklilerin sorunlarını iktidar artık görmezden gelmemelidir. Pandemi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı çok ciddi rakamlara ulaştı. Lebalep şekilde yapılan kongrelerin bedelini ülke olarak çok ağır ödemekteyiz.

 

“Başkanlık sisteminde sorunlar büyüyor”

 

Başkanlık hükümet sistemi ile de bu sorunların artarak büyüdüğü görülmüştür. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme acil olarak dönülerek ülke rahatlatılmalıdır.  Artık, bu gidişata bir dur demenin vakti gelmiştir! Dokuzuncu Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel'in ünlü sözünü hatırlatmak isterim: ‘Tencerenin düşürmeyeceği hükümet yoktur! Kaynamayan tencere her iktidarı götürür!’” 

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Nazif Çomak
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›