Kozcağız’da kadın çiftçilerin eğitimi başladı

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kozcağız Belediyesi ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından hazırlanan “Kozcağız Seracılığın Merkezi Oluyor” projesi kapsamında Kozcağızlı 50 kadın çiftçiye, Tarım ve Orman Bartın İl Müdürlüğü tarafından “Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği” konusunda 124 süren bir kursla eğitim verilecek.
Bu haber 2021-04-12 10:23:57 eklenmiş ve 689 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

 

Hatırlanacağı üzere “Kozcağız Seracılığın Merkezi Oluyor Projesi” kapsamında 2 ay kadar önce kozcağız’da bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştı. Toplantıda konuşan Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, amaçlarının seracılık konusunda Bartın’a örnek olmak olduğunu belirtirken, özetle şu bilgileri paylaşmıştı:
“Kozcağız Seracılığın Merkezi Oluyor adıyla bir proje hazırladık ve projemiz kabul edildi. Bizde Belediye olarak projenin yüzde 20’sini karşılayacağız. Kozcağız, Hasankadı ve Kumluca’da kursiyerlerimize eğitim verilecek. İŞKUR olarak da el emeğine karşılık belli bir ücret gönderecek. Halk Eğitim Müdürlüğümüz eğitici olarak destekleyecek. Kozcağız’da bir ilki başlatmış olacağız ve Kozcağız’ın Bartın’a seracılıkta örnek olacağına inanıyorum. Daha modern daha güzel yaptığımız zaman ben bu işin amacına ulaşacağına inanıyorum. Bu, bu işi seven çiftçi kardeşlerimizin başarısı olacak. Çünkü onlar üretecek, onlar başaracak.

 

 

2 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım

 

Halkımızda ‘Bu işle uğraşılmaz, bu işten para kazanılmaz’ şeklinde bir düşünce var ama durum öyle değil. Şimdi köylünün ürettiği her türlü sebzeye ve meyveye ihtiyaç var. Burada yapacağımız bu yatırım en az 2 milyon TL. Bu milletimize hizmet etmek için, milletimizin ufkunu açmak için yapılan bir fedakârlık bu. Bu işe bir kazanç olarak başlanırsa bu proje başarılı olacaktır. İnsanoğlunun başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

 

Bartın’daki ilk kadın kooperatifi olacak

 

Paydaşları ile birlikte söz konusu projeyi çok önemsediklerini ifade eden Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder de bölgemizin tarımsal alanda yoğun bir kadın nüfusuna sahip olduğunu anımsatırken, “Ama kadınlarımız hep bu işin gizli kahramanları olarak kalıyoruz. İlimizde de ilk kadın kooperatifimiz olacak. Bizim avantajımız bu yola kamu kurumlarının ciddi desteğiyle yola çıkılması olacak. Bu ilimiz için çok büyük bir avantaj. Bugün birçok kooperatif bunların yoksunluğunu yaşarken biz alt yapımızı çok iyi hazırlamış bir şekilde yola çıkıyoruz. Sizlerden de bu işe gerçekten dört elle sarılmanız. Bizler bütün kamu kaynaklarıyla birlikte sonuna kadar sizin destekçiniz olmaya devam edeceğiz ve bu yolu beraber yürüyeceğiz.  Ben bu projenin başarılı olacağını düşünüyorum. İnşallah ilerleyen zamanda Türkiye genelinde ses getirebilecek ve bir pazarlama ağına sahip olabileceğini düşünüyorum” demişti.

 

124 saat sürecek eğitimler başladı

 

Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Kursu 25’er kişilik iki grup halinde Kozcağız’da verilmeye başladı. 124 saat sürecek olan eğitime katılan toplam 50 Kozcağızlı kadın çiftçiye örtü altı yetiştiriciliği konusunda alanında uzman kişiler tarafından belgeler aktarılacak.

 

 

4 makine çiftçilerin hizmetinde

 

Bu arada; Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Dane Mısır Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında 2 adet Pnömatik Mibzer ve 2 adet de Sıraya Çapa Makinesi satın alındı. Sözkonusu makinaların Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Dane Mısır Yaygınlaştırma Projesi kapsamında ekim ve bakım çalışmalarında kullanılacağını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder  “İl Müdürlüğü olarak ilimizde bu yıl gerçekleştirdiğimiz projelerden biri de Dane Mısırı Yaygınlaştırma Projesi. Bu proje ile bin 200 dekar alanda mısır ekimi gerçekleştirilecek. Bin 800 ton dane mısır hasat etmeyi hedefliyoruz. Amacımız; ekilmeyen tarla kalmayana dek, bu projelerle çiftçilerimizi buluşturmak” dedi.

 

 

Tasmacı Köyü’nde de örtüaltı eğitimi verildi

 

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün eğitim faaliyetlerinden biri de Tasmacı Köyü muhtarının talebi üzerine gerçekleştirildi. Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından, Teasmacı Köyü’ndeki çiftçilere “örtüaltı iklimlendirme”, “toprak hazırlığı”, “gübreleme”, “fide yetiştiriciliği” ve “örtü altında sebze yetiştiriciliği” hakkında uygulamalı eğitim verildi. Kadın çiftçilere de gıda muhafaza yöntemleri, sağlıklı beslenme, etkili iletişim ve kadına yönelik şiddetle ilgili genel bilgilendirme yapıldı. 

ETİKETLER : Bartın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı SOGEP Kozcağız Belediyesi Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı BAKKA Tarım ve Orman Bartın İl Müdürlüğü Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›