Gürcüoluk Mağarası, Tabiat Varlığı ilan edildi

Bartın ili Amasra ilçesine bağlı Makaracı Köyü sınırları içerisinde yer alan Gürcüoluk Mağarası, Tabiat Varlığı olarak tescillendi.
Bu haber 2021-04-12 10:16:17 eklenmiş ve 406 kez görüntülenmiştir.

 

Tescile ilişkin duyuru, AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç tarafından sosyal medya aracılığıyla yapıldı. “Bartın’ın tarihi turistik doğal varlıklarını gün yüzüne çıkarmaya, memleketimizin cazibesini artırmaya devam ediyoruz” diyen Tunç, Bartın, Amasra Makaracı Köyü sınırları içerisinde yer alan Gürcüoluk Mağarası’nın “Tabiat Varlığı – B Grubu Mağara” olduğuna ilişkin Karabük Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nca 3 Mart 2021 tarihinde alınan 140 sayılı kararın, 6 Nisan 2021’de Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un “olur”u ile onaylandığını bildirdi. Tunç, sözkonusu sosyal medya paylaşımında, “10.07.2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 1 No.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 109 uncu maddesi 1 inci fıkrası (b) bendi uyarınca Bakanlık Makam Olur’u ekindeki koordinat listesi ile koruma alanı sınırları belirtilen mağaranın tabiat varlığı olarak tescili ilan edildi. Alana ait koordinat bilgileri, tvksays.csb.gov.tr adresinde yayınlandı. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

 

Nereden gidiliyor?

 

Gürcüoluk mağarası Bartın’a bağlı Amasra’nın yaklaşık 10 km güneydoğusunda, geniş bir karstik platonun üzerinde bulunan Gölleryazı mevkiinde, Makaracı köyünün 2 km doğusundaki iki büyük dolini (Dolin, karstlaşma sonucu lapyaların birleşmesiyle oluşmuş, boyutları bölgenin karstik özelliklerine bağlı olarak değişen, kapalı veya yarı açık çukurluklar. Kalkerli arazilerde erime ve çökme sonucu oluşan tava şeklindeki çukurluklardır.) birbirinden ayıran bir sırtın kenarında yer alıyor. Mağaraya, Amasra-Çakraz (Bartın-Sinop) karayolu üzerinde bulunan İnpiri ve Karakaçak köyü sapaklarından gidilmektedir.

 

 

Mağaranın özellikleri

 

Toplam uzunluğu 169 metre girişe göre en derin noktası -5 metre olan Gürcüoluk mağarası yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağaradır. Mağara tek bir galeriden oluşmuştur ancak damlataş sütunları mağarayı çok sayıda salon ve odacığa ayırmıştır. Genişliği 2-2.5 metre, yüksekliği 1-7 metre arasında değişen mağaranın içi, görünümleri son derece güzel sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile kaplıdır. Ayrıca tabanında, özellikle doğu giriş galerisinde kalın bir erime ve birikim toprağı vardır. Bu topraklar büyük ölçüde fosilleşmiştir. Gelişimini tamamlamış ancak, mağara içi şekillenmesi devam eden Gürcüoluk mağarası gerek görünümleri son derece güzel damlataşları gerekse kolay ulaşım imkanı ve güzel doğal bir çevreye sahip olması nedeniyle cazibesini korumaktadır.

ETİKETLER : Bartın Gürcüoluk Mağarası Amasra Makaracı Köyü
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›