Müjdeyi Özkan verdi: “Bu Ramazan pideyi zamsız yiyeceğiz”

Gramajı 200 gr’dan 230 gr’a yükseltilen ekmeğin fiyatı 1.5 TL’den 2 TL’ye çıktığı Bartın’da vatandaşlar bu yıl Ramazan pidesini zamsız yiyecek. Ramazan ayında sofralarımızın vazgeçilmezi olan pideye bu yıl zam yapılmayacağını müjdeleyen Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, geçen yıl olduğu gibi 300 gr’lık pidenin 3 TL’ye, 500 gr’lık pidenin ise 5 TL’den satılmaya devam edileceğini belirtirken, “İşçilikten, una, susamdan yumurtaya kadar bu denli çok zam yapılan ortamda pide fiyatını yükseltmeyen fırıncı esnafımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
Bu haber 2021-04-08 10:24:26 eklenmiş ve 1656 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

230 gr ekmek 2 TL’den tezgahlarda

 

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi herkesin malumu. Bu olumsuzluğu yaşayanlardan birinin de fırıncı esnafı olduğunu belirten Özkan, pandemi öncesinde un fiyatlarında yaşanan aşırı fiyat artışının ekmek fiyatlarına yansıtılamadığını anımsatırken şunları söyledi:

“Un fiyatlarındaki artış herkesin malumu. Fırıncı esnafımız zam yapmadan bir süre dayanmaya çalıştı. Hatırlanacağı üzere ekmeğin fiyatını Bartın’da sabit tutarken önce 250 gr olan ekmeği 230 gr’a düşürdüler. Ardından da 200 grama… Ancak fiyatı sabit kaldı. Fakat maliyetler sürekli artarken işler de düştü. İşçilik, SGK primleri ve Asgari Ücret’teki artış fırıncı esnafımızı oldukça fazla zorlamaya başladı. Bu süreçte geçen hafta Zonguldak’ta, Düzce’de ve Sakarya’da 230 gr ekmeğin fiyatı 2 TL’ye çıktı. Sayın Valimiz Sinan Güner Bey ile bunları ayrıntılı bir şekilde paylaştık. Kendisine tüm maliyetleri kalem kalem sıraladık. Sağolsunlar onlar da hak verdiler. Aslına bakarsanız ekmeğe zam yapıldı da diyemeyiz. Çünkü önceden 200 gr olan ekmeğimiz artık 230 gr. 1.5 TL olan fiyatı da 2 TL.

 

300 gr pide 3 TL, 500 gr pide 5 TL

 

Buna karşılık, fırıncı esnafımızın büyük özverisi sayesinde Bartınlı hemşehrilerime bu yıl Ramazan ayında pideye zam yapılmayacağını müjdelemek isterim. Biliyorsunuz yumurtadan susama ve una, işçilik maliyetlerinden vergi miktarına kadar hemen her kalemde artış oluyor. Ancak büyük zorluk çeken fırıncı esnafımız Bartınlıların zamsız pide yemesi için ellerini tayın altına soktular. Kendilerine Bartın halkı adına bir kez daha teşekkür ederim. Şahsımı kırmayarak yapmış olduğumuz toplantıda Ramazan pidesine zam yapılmaması kararı alındı. Pidelerimiz sofralarımıza geçen yıl olduğu gibi 300 gr’ı 3 TL’den 500 gr’ı da 5 TL’den gelecek. Şimdiden hayırlı olsun.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Barış Özkan ekmek pide Ramazan ayı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›