BARTIN’DA VAKA SAYISI PATLADI!

Sağlık Bakanlığı’nın iller bazında her 100 bin kişide görülen vaka sayısına ilişkin olarak 3 Nisan Cumartesi günü güncellenen tabloya göre Bartın’daki haftalık vaka sayısı yaklaşık olarak 470’i buldu.
Bu haber 2021-04-06 09:45:33 eklenmiş ve 1242 kez görüntülenmiştir.

 

Mutant virüs, köyü karantinaya aldırdı

 

TOLGA AKINER

Vaka sayısı her geçen gün artarken, herkesin aklındaki tek soru “Acaba, Ramazan ayı içinde belli bir süre için tam kapanma söz konusu olur mu?” şeklinde iken sözkonusu endişeye bir de mutasyonlu virüs korkusu eklendi. Bartın Valiliği, Merkez’e bağlı Yanaz Köyü’nde Güney Afrika mutant virüsü taşıyan vaka sayısındaki artış nedeniyle köyün İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı doğrultusunda, 5 Nisan Pazartesi günü saat 05.00 itibariyle, ikinci bir emre kadar karantinaya alındığını bildirdi. Köyün giriş ve çıkış noktalarında nöbet tutan Jandarma ekipleri virüsün yayılımını engellemek amacıyla adeta kuş uçurtmuyor. Filyasyon ekipleri de virüs taşıyan kişilerin temaslı olduğu kişileri bulararak tedbir amaçlı karantina uygulamasına tabi tutuyor.

 

Zonguldak ve Karübük’ü solladık

 

İllerimizde 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasını güncel hali durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koydu. Tüm Türkiye’de artış gözlenen vakalar Bartın’da da adeta patlamış durumda. Her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 27 Mart - 2 Nisan tarihleri arasındaki tabloyu gösteren haritada 232,69’a yükseldi. Bartın bu rakam ile haritada her yüz bin kişideki 205,85 vakaya sahip Zonguldak’ı ve 202,78 vakaya sahip Karabük’ü sollarken, her 100 bin kiyide 453 vaka sayısına sahip olan Kastamonu’nun ardandan bölgemizde en fazla vaka ortalamasına sahip ikinci il konumuna yükseldi.

 

Her geçen gün artıyor

 

Söz konusu tablo Bartın’da son bir haftada günlük ortalama yeni vaka sayısının 66’nın üzerine çıktığını gözler önüne sererken, son birkaç günde ilimizdeki günlük vaka sayısının 90 ila 100 civarında seyrettiği ve her geçen gün daha da artış olduğu ifade ediliyor. Bu tablo karşısında kelimeler adeta kifayetsiz kaldı. Artık sadece kurallara uyalım demekle sorunun çözülemeyeceğini ya da hafta sonu kısıtlamaları ile bu işin normale kısa sürede dönmeyeceği herkesin hemfikir olduğu bir konu. Bir çok uzman da dahil büyük çoğunluğun ortak fikri ise vaka sayısını düşüre bilmenin tek yolunun uzun süreli ve katı kurallı bir tam kapama olduğu yönünde. Hükümetin bu yönde bir karar alabilir alamayacağı ise merak konusu bunu hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

 

Güney Afrika mutasyonu çıkan köy karantinaya alındı!

 

Artan vaka sayısı nedeniyle yeni tip koronavirüs pandemisindeki yoksak riskli iller arasında yer alan Bartın’da Merkez’e bağlı Yanaz Köyü’nde Güney Afrika mutant virüsü görüldü. Mutant virüs vakalarında artış gözlemlenince de İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından köy, ikinci bir emre kadar karantinaya alındı. Köye giriş ve çıkışlar, jandarma tarafından ikinci bir emre kadar kapatıldı. Konuya ilişkin olarak Bartın Valiliğinden yapılan açıklamaya göre dün geç saatlerde İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından karantina kararı alındı. Karara ilişkin valilik açıklamasında şöyle denildi:

“İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimiz 04.04.2021 Pazar günü Vali Sinan Güner Başkanlığında, aşağıda imzaları bulunan meclis üyelerinin katılımı ile olağanüstü toplanarak; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) Salgını nedeniyle aşağıdaki kararları almıştır.

 

Köye giriş-çıkışlar kapatıldı

 

İlimiz merkeze bağlı Yanaz Köyü’nde İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ile Mücadele Komisyonu tarafından yapılan tespitler neticesinde Güney Afrika mutant virüsü (501Y.V2) vakalarının artış gösterdiği ve virüsün yayılım hızının kontrol altında tutulabilmesi amacıyla aynı köyde karantina kararının alınması teklifi yapılmış olup İlimiz merkeze bağlı Yanaz Köyü’nün 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’inci ve 72’inci maddeleri gereğince 05/04/2021 günü saat:05.00’dan itibaren ikinci bir karara kadar karantinaya alınmasına, köye giriş ve çıkışların yasaklandı.

 

Online sipariş firmalarına özel düzenleme

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 30.03.2021 tarih ve 14 no’lu kararının 1. maddesinin E bendi ile ‘İlimiz genelindeki yeme içme yerlerinin (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-20:00 saatleri arasında sadece paket servisi şeklinde hizmet verebilmelerine’ karar verilmişti. Bu karara ilave olarak İlimiz genelindeki bu işletmelere yönelik online sipariş firmalarının sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-24:00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilmelerine karar verildi.”

ETİKETLER : Bartın Yanaz Köyü Covid-19 Güney Afrika Mutantı karantina
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›