Harita giderek kızarıyor!

13-19 Mart tarihlerine ilişkin illere göre 100 bin kişiye düşen haftalık vaka oranlarını gösteren haritada kırmızı (yüksek riskli) olarak gösterilen illerin sayısındaki artış endişe verici boyuta ulaştı. Uzmanlar pandemide 3. dalganın başladığını dillendirirken, herkesin merak ettiği soru "Artış sürerse tam kapanma söz konusu olur mu?"
Bu haber 2021-03-22 16:14:16 eklenmiş ve 2367 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Türkiye’nin 2 Mart itibariyle geçiş yaptığı “kontrollü normalleşme” sürecinde işler hiç de normal gitmiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya aracılığıyla açıkladığı illere göre 100 bin kişiye düşen haftalık vaka oranlarını gösteren harita durumun giderek kötüleştiğini net bir yekilde ortaya koydu. 13-19 Mart tarihlerine ilişkin haritada mavi (düşük riskli) il sayısı sadece 1 (Şırnak) iken, kırmızı (Yüksek riskli) illerin sayısındaki artış endiye verici boyuta ulaştı. Karadeniz bölgesindeki vaka sayısında artış durdurulamazken geçen haftaki tabloda vaka sayısında gerileme gözlemlenen ilimiz Bartın’da da her 100 bin kişiye düşen vaka sayısı 62,82’den 76,89’a yükseldi. Bu rakam ile Bartın da sarı (Orta riskli) il konumundan turuncu (riskli) iller statüsüne yükseldi.

 

 

Koca: “Bilimin zaferi yakın”

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 13-19 Mart’a ait her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını Twitter üzerinden paylaştı. Bakan Koca, “Virüsü yok sayamayız. Onun normal hayatımızı elimizden almasına da izin vermemeliyiz. Bunu tedbirlere uyarak başarabiliriz” dedi. Sonraki bir twetinde de hafta içi riskin her yerde düşürülmesi çağrısında bulunan Bakan Koca, “Bilimin zaferi yakın olmasına yakın ama bazı kayıplar da zafer çok yakınken verilir, buna fırsat tanımayın” uyarısında bulundu.

 

39 il kızardı

 

Sağlık Bakanlığı’nın yeni haritasında vaka sayısındaki artış risk gruplarını temsil eden renklerle net bir şekilde ortaya kondu. 39 il kırmızıya (yüksek risk) dönerken, haritanın tek mavi yani düşük riskli ili Şırnak oldu. Pandeminin bayından beri önerileri ile toplum sağlığını korumaya yönelik önlemler alınmasına vesile olan Bilim Kurulu üyeleri de mutasyonlu virüsün yayılımının çok hızlı olduğunu anımsatırken, artık salgında 3. Dalganın yaşanmaya başladığını, bu noktadan sonra her ilin kendince kararlar almasının doğru olacağını ifade etmeye başladılar.

 

 

Bartın artık turuncu

 

Hatırlanacağı üzere bir hafta önceki haritada kırmızı (yüksek riskli) il sayısı 25’ti. Yeni harita ile birlikte vaka sayısı İstanbul’da 100 binde 178’den 251’e, Ankara 100 binde 68’den 107’ye, İzmir’de 100 binde 78’den 111’e yükseldi. İlimiz Bartın da da bir önceki hafta gerileme gözlemlenen yeni vaka sayısı 13-19 Mart tablosunda artış gösterdi. 62,82 olan Bartın’da her 100 bin kişide görülen vaka sayısı yeni tabloda 76,89 oldu.

 

Tepede Samsun, dipte Şırnak var

 

Vaka oranında en yüksek il ise 100 binde 509 ile Samsun oldu. Tüm Türkiye’de tek mavi, yani 100 bin kişide vaka sayısı 10’un altında olan tek il, Şırnak olarak kaldı. 26 Şubat’ta ise 14 il maviydi.

ETİKETLER : Bartın Sağlık Bakanlığı Covid-19 Fahrettin Koca vaka sayısı
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›