Bakan Dönmez: “Yeni kuyunun adı Amasra-1 olacak!

Fatih gemisinin Filyos Limanı'nda bir sonraki çalışma için hazırlıklarını yaptığını anımsatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bir sonraki çalışma mevcut sahanın biraz kuzeyinde, 'Kuzey Sakarya Gaz Sahası' olarak adlandırdığımız bir bölgede olacak. Adını da inşallah 'Amasra-1' kuyusu olarak isimlendireceğiz” dedi. AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Yılmaz Tunç da, attığı tweet ile Bakan Dönmez’e teşekkür etti.
Bu haber 2021-03-22 10:15:22 eklenmiş ve 1771 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bakan Dönmez, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında bölgemiz ile ilgili güzel bir haber paylaştı. Karadeniz'deki ilk doğalgaz keşfinin, Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını anımsatan Dönmez, şunları söyledi:

“Milletimizle paylaşmıştık 320 milyar metreküp, yine aynı bölgede diğer alt katmanlara inmek suretiyle ekim ayı ortalarında biliyorsunuz yeni bir keşif daha açıklamıştık ve böylece toplamda 405 milyar metreküplük bir keşfe ulaşmıştık. Sonra 2 tane daha kuyu açtık. Biri Türkali'dir, diğeri de Türkali-2 kuyusu. Bu kuyular da tespit kuyusu olarak adlandırılıyor. Bunlar da aslında bölgenin formasyonunu ve yapısını belirlemeye dönük kuyular. Aynı zamanda aslında buralar üretim kuyusu olarak da ileride kullanacağımız sondajların içerisinde yer alacaklar. Türkali-2 kuyusundaki çalışmalar da bitti. Fatih gemisi Filyos Limanı'nda bir sonraki çalışma için hazırlıklarını yapıyor. Bir sonraki çalışma mevcut sahanın biraz kuzeyinde, 'Kuzey Sakarya Gaz Sahası' olarak adlandırdığımız bir bölgede olacak. Adını da inşallah 'Amasra-1' kuyusu olarak isimlendireceğiz, nisan ayında orada ilk sondajını yapacak, bu da yine keşif amaçlı sondajımız olacak. Keşif arasındaki sondajlarla diğer üretim amaçlı sondajlar arasında şöyle bir fark var. Keşfi yaptıktan sonra o sahada üretim amaçlı, tespit amaçlı kuyularımız var. Şimdi bu bugüne kadar yapılan sismik çalışmalarda ilk defa gireceğimiz bir alan, dolayısıyla orada da tahmin ediyorum 2 veya 3 aylık bir çalışma neticesinde belki yeni bir keşif duyurabiliriz. Tüm beklentimiz, temennimiz o. Sismik çalışlalar bitti, potansiyeli yüksek olan bu bölgede nisan ayında ilk keşif amaçlı sondajımıza başlayacağız.

 

 

Daha sonra da Kanuni gemisi devreye girecek. Bir taraftan Fatih sondaj yapacak, Kanuni de o sondajların tamamlayıcı işlemlerini, bazı test işlemlerini yapacak. Böylece hedefimiz orada önümüzdeki 5 yıl içerisinde 30 ila 40 kuyuya ulaşarak üretimi gerçekleştirmek. İlk hedefimiz 2023 yılında, inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk gazı karaya çıkararak ulusal iletim sistemine basmak.”

 

Tunç, teşekkür tweeti attı

 

AK Parti Bartın Milletvekili Tunç da, Twitter’daki sayfasından Bakan Dönmez’e teşekkür etti. Tunç, “‘Amasra-1 kuyusu’ çok anlamlı. Teşekkürler Sn Bakanım @fatih_donmez@fatih_donmez Amasra’yı fethederek ‘Çeşm-i Cihan’ diyen Fatih Sultan Mehmed Hanın torunları, Fatih Sondaj gemisi ile de Amasra-1 Kuyusunu keşfedecek, ülkemize zenginlik katacaktır” dedi. 

ETİKETLER : Bartın Filyos Amasra-1 Fatih Dönmez doğalgaz
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›