Bankoğlu: "Altyapı yenilenmedikçe sorun çözülemez”

Bartın'daki kar yağışının ardından yine elektrik ve su kesintileri yaşandığına dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Geçen aydan sonra bu ay da benzer elektrik ve su kesintileri devam ediyor. Alt yapı yenilenmedikçe sorun çözülemez; taşıma suyla değirmen dönmez. AKP, önceliklerini iyi belirlemeli” dedi.
Bu haber 2021-02-17 16:47:39 eklenmiş ve 2731 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Bankoğlu, Ocak ayında Bartın ve çevresinde etkili olan kar yağışının ardından bazı yerleşim merkezlerinde 8 günü bulan elektrik ve su kesintileri yaşandığını ve köy yollarının kapalı kaldığını anımsatırken, benzer mağduriyetlerin son 2-3 günde etkili olan karla birlikte yeniden gündeme geldiğini söyledi. Elektrik ve su kesintileri ile yolların kar nedeniyle ulaşıma kapalı kalmasının kabul edilemeyeceğini, bu yüzden de konuyu sürekli olarak gündemde tutmaya gayret ettiğini belirten Milletvekili Bankoğlu, Kurucaşile, Amasra, Ulus, Arıt ve Kumluca’da birkaç gündür etkili olan kar yağışının onlarca köy yolunun kapanmasına yol açtığını kaydetti. İlgili kurumlar tarafından birtakım çalışmalar gerçekleştirilse de elektrik arzındaki sıkıntıların ve buna bağlı bazı yerleşim birimlerinde yaşanan su kesintilerinin önüne geçilemediğine değinen Bankoğlu, özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Yapılması gerekenleri dile getirmiştim”

 

“Hatırlayacağınız üzere, Ocak ayı içerisinde bu can alıcı problem yaşandığında, hem yurttaşlarımızla görüşerek onların yanında olmuş, hem de konuyla alakalı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda bir konuşma gerçekleştirerek yapılan hataları ve yapılması gerekenleri dile getirmiştim. Elektrik dağıtım şirketi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na sorular yöneltmiş olsam da kalıcı ve geleceğe dönük bir ilerleme sağlanamadı. İçinden geçtiğimiz zorlu kış şartlarında, yurttaşlarımızın bu sıkıntıları yaşaması, üstüne üstlük aynı mevsim içerisinde bu durumun bir kez daha tekrarlanması ve birkaç gündür devam ediyor olması, eksiklikleri açıkça göz önüne seriyor.

 

 

“Kapsamlı bir bakım, hatta yenileme yapılmalı”

 

Bu noktada, kendilerine kolaylıklar dilemekte olduğumuz görevli personellerin elinden gelen tüm gayreti gösterdiğinin farkındayız. Dolayısıyla burada yaptığımız eleştiriler, gerekli altyapı ve sistemin oluşturulamamış olmasıyla ilgilidir. Bizim iletmekle mükellef olduğumuz, aslında yurttaşlarımıza ait olan talep, kapsamlı bir bakım ve hatta tümden yenileme çalışması yapılmasıdır.

 

“21. yüzyıl Türkiye’sinde utanç tablosu”

 

Zaruri yatırımlar ile bakım ve onarımlar gerçekleştirmeyince son günlerde yapılan hummalı çalışma, yalnızca günü kurtarmaya yönelik olacak ve elbette yetersiz kalacaktır. Özel şirketin eksiklikleri, son dakikada günü kurtarma çabaları bir yanda; daha üst düzeyde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın gerekli kontrolleri gerçekleştirmemesi bir yanda… Madem özelleştirildi elektrik dağıtım hizmeti, arkasının da takip edilmesi gerek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava tahmin verileri ile gerekli öngörülerin de yapılabildiğini hesaba kattığımızda, 21. yüzyılın Türkiye'sinde, böyle bir durum, utanç tablosudur.

 

“AKP iktidarı önceliklerini iyi belirlemeli”

 

Öte yandan, elektrik faturalarıysa tüm ülke genelinde zamlanmaya devam ediyor. 2021 yılı daha yeni başlamışken bir zam haberi daha aldık. Yani, AKP hükümeti, yurttaşlarımıza diyor ki; ‘faturalar kabarsın ama sorunlar aynen devam etsin.’ AKP iktidarı, önceliklerini iyi belirlemeli. Vatandaşından bu kadar kopuk bir zihniyet olamaz. Ay'a gitmek, bilimsel gelişmeler sağlamak elbette güzel ancak elimizde bakımsızlıktan devrilen elektrik ve telekomünikasyon direkleri var. Öncelikle, bunları çözmek gerek.

 

“Denetimler zamanında yapılmalı”

 

Son olarak ifade etmek isterim ki; denetimler zamanında yapılmalı ki salt biçimde, "kötü hava koşulları" arkasına sığınılabilecek mazeretlerden biri olmasın. Trafolar, enerji nakil ve dağıtım hatları yenilensin; bakım-onarımları acilen gerçekleştirilsin; personel eksiklikleri kalıcı surette çözülsün.

TBMM'deki konuşmamda da ifade ettiğim gibi, sorumlular ve denetimleri yapması gerekenler, ‘işlerini yapsın’. Yurttaşlarımız, kendilerine yaşatılan bu yetersizlikleri, unutmayacak.”

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu elektrik kesintisi su kesintisi AK parti Enerjisa
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›