Turizmin fotoğrafını çeken Boran, tedavi şeklini de anlattı

Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, EYBEY Medya ve Yayımcılık Tic. Ltd. Şti. bünyesinde faaliyet gösteren Bartın Dijital TV’de, şirketin sahibi gazeteci Mustafa Ahmet Oktay tarafından hazırlanıp sunulan “Ahmet Oktay’la Enine Boyuna” programına konuk oldu.
Bu haber 2021-02-12 00:28:28 eklenmiş ve 1006 kez görüntülenmiştir.

 

Amasra’nın Karadeniz’in incisi değil belki de elması olduğunu savunan Boran, bunu söylerken, Amasra’nın turizm açısından nasıl bir noktaya getirildiğine hiç bakılmadığından yakındı. Amasra başta olmak üzere ilimizin turizm mekanlarının ve kültürel değerlerinin daha fazla tanıtılarak turistlerin buraya çekilmesi gerektiğini ifade eden Boran, yurt dışında kendilerine en çok yöneltilen sorunun “Havalimanı ve AVM var mı” şeklinde olduğunu söyledi. Boran, Bartın’ın Küre Dağları ve Amasra üzerinden giden tanıtım ve turizm anlayışının terk edilerek turizmi il geneline yayacak proje ve politikalar geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Sözlerine kendini tanıtarak başlayan Boran, daha sonra hem Oktay’ın ve sosyal medya üzerinden vatandaşların yönelttiği sorulara samimi yanıtlar verdi. Boran’a yöneltilen sorular ve verdiği yanıtlar özetle şöyle:

 

Dernek faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlk amacımız Amasra’da ki turizm işletmelerini ve Amasra’nın kültürünü tüm dünyaya tanıtmak. Amasra’ya gelen misafirlere Amasra’yı tanıtmak. Turizm işletmelerimiz ve vatandaşlarımız üye. Türkiye de Turizm Yatırımcıları Derneği var, Turizm İşletmecileri Derneği var biz bu konfederasyonlara üye olmak istiyoruz. Sesimizi her yerde duyurabilmek için istiyoruz.  Turizm parayla alakalıdır, kültür gönülle alakalıdır. Biz ikisini hafif ayırıp yolumuza daha emin adımlarla yürümek istiyoruz. Amasra’da kendi içimizdeki sıkıntıları çözmek istiyoruz. 

 

“Amasra’yı turizmde nereye getirdik düşünmüyoruz”

 

Turizmde ‘inci’ sorununu gündeme getirdiniz. Buradan bir şeyler söylemek ister misiniz?

Türkiye’de her kentin girişinde “Hoş geldiniz” tabelası vardır. Bölgesine göre, Karadeniz’in incisi Samsun’a ’ya veya başka bir ilin adıyla yazar. Bizde turizmde slogan ve amaç sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. Her kentin kendine ait turizm ve kültürü vardır. Bütün belediyeler ve turizmle alakalı bütün işletmeler “İnci” meselesine takılıyor. Biz belki inci değiliz biz belki elmasız. Kentler kendi açısında inci olduklarını kabul edebilirler ama biz Amasra için Karadeniz’in Bodrum’u diyoruz. Bunu diyoruz ama biz turizmde Amasra’yı nereye getirdik bunu düşünmüyoruz. Bizim rakiplerimiz var onların neler yaptığına bakmadan ‘nasıl olsa buraya geliyorlar’ diye tek düze şekilde gidiyor.

 

“Konaklama mekanlarında sıkıntı var”

 

Amasra için planlar projeler konuşuluyor siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Amasra, ilimizin en önemli destinasyonu ve gelenler özellikle Amasra için geliyor. Biz Amasra’nın turizmini geliştiremediğimiz için sadece Amasra’yı görüyor ve gidiyor. Amasra’dan biz insanları Güzelcehisar’a, İnkumu’na gönderebiliyoruz ama daha önemli değerlerimiz de var. Kurucaşile de ahşap tekne yapımcılığımız var. Kozcağız’da tarım var orada eko tarım yapılabilir. Ulus’un doğa güzelliği var. Küre Dağları dünya çapında bir öneme sahip, Küre Dağlarını da Amasra üzerinden tanıtabiliyoruz. Tüm ile turizmi yaymamız gerektiğini düşünüyoruz. Bizim Amasra’ya gelenlerden yana sıkıntımız yok. Sıkıntımız geceleme konaklama da... Misafirimizi bir gün daha fazla nasıl misafir edebiliriz onu düşünüyoruz.

 

 

“Tanıtım faaliyetleri arttırılmalı”

 

Tanıtım anlamında fuarlar çok önemli biz Amasra Kültür ve Turizm Derneği olarak Valiliğin ve Kaymakamlığın desteği ile Türkiye’de yapılan tüm uluslararası fuarlara katılıyoruz. Geçen sene EMITT Fuarı’na Bartın Valiliği organizasyonunda çok güzel bir şekilde katıldık. Bartın’ın bütün turizm değerleri tanıtıldı. Bunun sürekli olması gerekiyor. Bartın üzerinden tur programı yapmalıyız. Amasra’nın uğrayıp gidilen bir yer olmaması gerekiyor.

 

“‘Havalimanı ve AVM var mı?’ diye soruyorlar”

 

2016-2017 yıllarında Dubai’de yapılan Arabian Travel Market Fuarına gittik. Kültür ve turizm standının içinde bize de yer verilmişti. Amasra’yı tanıtmak için gittik. Orada tur şirketleriyle görüştüğümüzde bize ilk sordukları şey havalimanı ve alışveriş merkezi oldu. Biz her ne kadar denizimiz ar doğamız var desek de Arap turist ilk önce konforuna bakıyor. Uçaklarıyla gelecek klimalı araçlarla alınacak doğayı gezecekler onlar böyle. Ulus ve küre Dağları onlar için bulunmaz nimet. Bizim havalimanımızın pistinin uzatılması Arap turizmcilerin dikkatini çekecektir.

 

“Turizm anlayışımız değişmeli”

 

Hep yaz turizminden bahsediyoruz bunu 12 aya nasıl yayabiliriz?

Biz; kum, deniz ve güneş turizmine bağlı bir iliz. Bu değişmediği sürece turizmi 12 aya yayamayız. Şubat ayında Amasra’ya geldiler onlara ne vereceğiz. Şunları vereceğiz; Trekking Parkurları, Küre Dağları gezisi, Ulukaya da kamp, karavan turizmi gibi turizmleri geliştirmemiz lazım Av turizmini de ekleyebiliriz. Bizim için 12 ay turizm maddi olarak çok büyük destek bu ilimize de yansır.

 

“Kale restorasyonu değer kattı”

 

Amasra’nın UNESCO süreci vardı. Ne durumdayız?

2013 yılında biz Ceneviz ticaret yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e kadar kale ve sulu yerleşimler adı altında UNESCO’nun dünya miras geçici listesine dâhil olduk. Çok uzun bir süreç… Amasra’da çalıştay da yapıldı bu konu hakkında. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Bartın Valiliği’nin destekleriyle her kuruluşun katıldığı bir çalıştaydı ama sonra bu konu rafa kalktı gibi bir şey oldu. Bu sene kültür ve turizm müdürlüğünce bakanlık bazında bu konu ile ilgili tekrar girişimler başladı ve bu süreç çok uzun. Kalenin bir bölümü Cenova Şatosunun oldu yer aslında geçici listeye dâhil olan ama bu kalenin tamamını ilgilendiren bir şey. Kale için Roma/Bizans diyoruz ama Cenevizlerin hüküm sürdüğü bir yer. Kalede tahribatlar oluştu doğal sebeplerden ötürü Bartın Valimiz Sinan Güner de bakanlıkla temasa geçerek Vekilimiz Yılmaz Tunç’un da destekleriyle kalelerimiz onarılmaya başlandı. Amasra’nın turizm yapısına çok büyük bir değer kattı.

 

 

“Kent Konseyi’nin bir katkısını görmedim”

 

Derneğiniz Kent Konseyi’nde yer alıyor mu? Kent Konseyi’nden beklentiniz nedir?

Kent Konseyi, kentin sivil ve kamu tüm bileşenlerinin birleşesi diyebiliriz. Şahsım olarak söylüyorum ki, bugüne kadar Amasra da kent meclisinin bir katkısını daha görmedim.  Biz dernek olarak içerisinde yer almıyoruz ama destekliyoruz. Yapacağı herhangi bir faaliyete desteğimiz var.

 

Geçen yıl TÜYAP’ta biz serzenişin oldu Amasra Belediyesi’nin sizi yalnız bıraktığına dair. Yanılmıyorsam bir ara görevi dahi bırakmayı düşünmüştün. Bununla alakalı ne söylemek istersin?

Bartın valiliğimizin destekleriyle TÜYAP’a katıldık. Amasra salatasını temsil ettik. Bütün belediye başkanlarımız var. Amasra Belediye Başkanını orada görmek istedik. Babası rahatsızmış ve bana mesaj atmıştı. Aramadı mesaj çekti diye serzenişte bulundum. Döndüğümüzde bunu hallettik. Maddi manevi yıpranıyorsunuz. Fuarlara hazırlanmak aylarımızı alıyor bu da maddi manevi bizi zorluyor. Bu yoğunlukta sinir sistemimiz bozuluyor bazen, orta yolu buluyoruz bir şekilde.

 

Amasra’da yatak kapasitesi 5 bin 563

 

Amasra’nın kapasite sayısı nedir?

Bartın için konuşalım ilk Bartın da 13 tane turizm işletme belgeli otelimiz var. Belediye belgeli otel ve pansiyon 235 adet. Belediye belgeli kamping misafirhane 16 adet toplamda 264 tesis 2 bin 558 oda 6 bin 107 yatağımız var. Amasra geneli için ise Amasra da toplam 330 tesis var. 36 otel, 285 tane ev pansiyonu ve pansiyon, 9 kamu misafirhanesi 2 tane kamp alanı var. 5 bin 563 yatak kapasitemiz var. Bartın’ın yüzde 90’ına sahibiz. Bartın’ı tamamen bir turizm kenti yapmak için Amasra işletmecileri olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Hasankadı’da bir av turizmi yapılacaksa bu bizim için de çok önemli gelecek bizim otelimizde konaklayacak bizim restoranımızda yemek yiyecek. Bartın ve Amasra’yı ayırmıyoruz.

 

 

Deniz kenarında balık yemenin maliyeti

 

Sektörde çalışan sayısı?

Binin üzerinde çalışan personel var.  Pandemi sürecinde zora giren arkadaşlarımız var. Amasra’da personel sıkıntısı var. Sezon 6 ay ama restoran 12 ay açık sezonda 30 personel lazım kışında 5 personel lazım. Kışın 25 kişiyi de çıkartamıyorsunuz 30 personelle devam ediyorsunuz. Amasra’nın sezonda pahalı olmasının nedeni işte bu işletmeler. Bu yüzden sezonda 12 ayı çıkarmak zorundalar. Ben fiyatların çok pahalı olduğuna inanmıyorum. Her şeyin bir değeri vardır. Denizin kenarında balığı yiyorsanız bir bedeli elbet vardır.

 

İşgalci turist sıkıntısı

 

Fiyatı pahalı bulan tüpüyle gelip fasulye yapan, yanında karpuzunu getiren A101, ŞOK, BİM’den alışverişini yapan evden damacana ile suyunu getiren kısma biz zaten turist demiyoruz. Bunlara işgalci diyoruz. Bizim Amasra, İnkumu, Güzelcehisar gibi yerler sıkıntımız bu. Bunlar geldiği zaman bize para kazandıracak nitelikli turistler gidiyor. Amasra’da toplam geceleme sayısı 250 bin günübirlikçi ise 1 milyon olduğunu düşünüyoruz. Amasra Müzesi ise Türkiye’nin en değerli 3. küçük müzesi. Geçen sene ziyaret sayısı 10 binin üzerinde bu sene pandemi nedeni ile kısmi olarak açıldı. Amasra Müzesi çok değerlidir. Zamanında çoğu eser İstanbul Arkeoloji müzesine Amasra’dan gitmiştir. Amasra Müzesi rastlantı müzesidir. Rastlantı sonucu bulunan eserlerle oluşturulmuştur inşaat kazıları sırasında bulunmuştur.

 

Tarlaağzı ve Bozköy mavi bayrak projesi hangi aşamada?

Karadeniz sahil bandında mavi bayraklı plaj yok. Bartın Belediyesi’nin girişimleri ile İnkumu bizden önce Mavi Bayrağa sahip olacak. Biz bu sene yapımını bitireceğiz. Mavi Bayrak için kriterler var, o kriterleri biz tutturuyoruz ama değerlendirme süreci 1 yıl sonraya gidiyor.

 

“Limanı ve Amasra’yı tanıtmalıyız”

 

Amasra’ya Cruise limanı yapıldı? Bu limanı kim yaptı?

Bu limanı Ulaştırma Ve Denizcilik Bakanlığı yaptı. Amasra’da turizm için bir dönüm noktasıdır. Bugün böyledir 50 yıl sonra da böyle olacak. Gemilerin gelip insanların para harcayacağı bir nokta olacak. Biz Travel Türkiye Fuarı’na gittiğimizde bizden 46 limanın talebi vardı. Orayı devlet yaptı ama işletmecisi Amasra Belediyesi, gemiler burayı güvenli liman olarak görmeliler ki içeri girsinler o kodun alınma süreci de takip ediliyor. Daha fazla geminin gelmesini istiyoruz bunun için de Cruise Fuarları var onlara katılacağız. Limanımızı ve Amasra’yı tanıtmamız lazım.

 

Amasra’ya doğalgaz lazım

 

Amasra’daki termik santralle birlikte hava kirliliği var bu konu hakkında ne yapılıyor?

Tek vücut olarak termik santrale karşıyız.  Amasra’da katı yakıt yakılmasından sebep korkunç bir şekilde zehirli duman var. Doğalgaz çalışması var. Belediye meclisi oy birliği ile ortak karar aldılar. Akmercan firmasına başvuru yaptılar. Biz otellerde restoranlarda katı yakıt yakıyoruz. Doğalgaz bizim için büyük bir nimet.

 

Karavan kamp alanları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pandemi döneminde özellikle tercih edilen bir nokta oldu. Bizim ilçemizde böyle bir yer yok. Talep çok arttı ve Çakraz bölgesinde böyle bir alan olacaktır. Bu yaza yetiştirilecektir.

 

“Amasra’nın kendisi marka”

 

Amasra Salatası dışında marka yapılacak yerel ürün var mı?

Amasra kendi başına bir markadır. Fatih sultan Mehmet Han Amasra da fethetti İstanbul’u ve Çeşm-i Cihan bu mu demiş. Dünyanın gözbebeği dediği yerde biz sadece salatadan bahsetmiyoruz. Amasra’nın markalaşmak için bir şey aramasına gerek yok. Roma’nın yapmış olduğu Kuşkayası yol anıtı var böyle bir şey yok daha dünyada ama ziyaretlere bakıyorum Almanya, Suudi Arabistan, Irak, var ama İtalya yok. 

 

Eskiden diskotekler vardı, şimdi yok. Eğlence yerleri neden açılmıyor?

“Atık yasalar ve kurallar değişti. Eskiden açık hava diskosu vardı. Ses desibeli ve ses izolasyonu yüzünden hemen hepsi kapalı hale geldi. İnsanlar hem eğlenmek istiyor, hem de sakin bir kasaba istiyor. Turizm belgeli işletmelerimiz var. Onlar faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor.

ETİKETLER : Bartın Amasra Hüseyin Boran Bartın Dijital TV Ahmet Oktay ile Enine Boyuna
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›