“Avrupa Hareketlilik Haftası” Amasra’da başlıyor

Temiz hareketliliği ve sürdürülebilir kentsel ulaşımı teşvik ederek halk sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmeye çalışan bir organizasyon olan Avrupa Haraketlilik Haftası, 16-22 Eylül 2020 tarihleri arasında ilimizin turizm cenneti ilçesi Amasra’da yapılacak çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Bu haber 2020-09-15 15:57:14 eklenmiş ve 1176 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

İnsanlara kentlerde sokakların rolünü keşfetme ve hava kirliliği gibi kentsel zorlukların üstesinden gelmek için pratik çözümler deneme şansı veren Avrupa Hareketlilik Haftası, ülkemizde Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) koordinasyonunda gerçekleştiriliyor. Bu yıl Avrupa düzeyinde 46 ülkeden 2 bin 415 kent katılırken, 16-22 Eylül tarihleri arasında günlük veya hafta boyu etkinliklerle ülkemizden kayıt olmuş 468 belediye arasında Amasra Belediyesi de bulunuyor.

 

“Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik”

 

Konuya ilişkin olarak Belediye’den yapılan açıklamada, “Amasra Belediyesi olarak 2019 yılında katılım sağladığımız Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerini 2020 yılında da tüm haftaya yaygın farkındalık çalışmaları, söyleşiler ve COVID19 süreci ve önlemlerini de gözeterek kurgulamaya çalıştık” denildi. Haftanın bu yılki temasının “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” olarak belirlendiğinin belirtildiği açıklamada, belediye olarak ‘temiz çevre-sağlıklı yaşam’ şiarından hareketle başta atık miktarını azaltan, otomobile bağlı yaşamdan mümkün olduğunca uzak, yürüyüş ve bisikletli erişimi öncelikleyen bir anlayışla hafta etkinliklerini organize edileceği kaydedildi.

Başta Amasra halkı olmak üzere tüm Bartınlıların davet edildiği hafta boyunca yapılacak etkinlikler 16 Eylül Çarşamba günü Amasra Belediyesi önünde saat 17.30’da yapılacak törenle başlayacak. Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, haftanın açılışı dolayısıyla bir konuşma yapacak.

 

Etkinliklerde pandemi etkisi

 

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de etkisini arttırarak sürdüren yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi dolayısıyla hafta boyunca yapılacak etkinliklerde bulaş riskini sıfıra indirgemek amacıyla söyleşiler internet üzerinden yapılacak. Diğer tüm etkinliklerde de sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına harfiyen uyulacak. Bu kapsamda; 17 Eylül Perşembe günü saat 16.00’da Amasra Belediyesi’nin Instagram hesabı üzerinden Accell Bisiklet A.Ş. halkla İlişkiler Müdürü Muhlis Dilmaç ile online bir sohbet gerçekleştirilecek. 18 Eylül Cuma günü ilçe genelinde gün boyunca “Amasra’da Sıfır Emisyon” konulu bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yapılacak. Cumartesi günü ise 12.00-18.00 saatleri arasında Amasra Müzesi Önü’nde Bisiklet Tamir Atölyesi ile Amasralılara teknik servis hizmeti verilecek.

 

Yelken buluşması Pazar günü

 

20 Eylül Pazar günü 12.00-18.00 saatleri arasında Amasra Yelken Kulübü’nün desteği ile Küçük Liman plajında “Enerjini Doğadan Al” konulu yelken buluşması yapılacak.

Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar’ın 21 Eylül Pazartesi günü saat 16.00’da Amasra Belediyesi’nin Instagram hesabından yapacağı canlı söyleşi ile devam edecek olan Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri 22 Eylül Salı günü “Otomobilsiz İşe Gelme Günü” etkinliği sonrasında Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’ın yapacağı kapanış konuşması ile sonu erecek.

 

ETİKETLER : Bartın Amasra Avrupa Hareketlilik Haftası Accell Bisiklet AŞ Amasra Belediyesi
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›