Bu görüntüler Mugada’dan

İlimizin önemli turizm mekânlarından biri olan Mugada sahilinde günübirlikçi olarak nitelendirilen tatilcilerin geride bıraktıkları çirkin görüntü aslında çevreye ne kadar duyarsız bir toplum olduğumuzun net bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.
Bu haber 2020-09-02 16:29:24 eklenmiş ve 1147 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Elbette ki tatil yapmak, denize girmek herkesin hakkı... Ancak bunu yaparken önce doğaya sonrasında da çevremizdeki insanlara ve kendimize saygılı olmamız gerekmez mi? Üstelik bu saygıyı göstermek, kısa süreli zevklerimiz için kullandığımız mekanları sadece temiz tutmakla bile mümkün iken…

Bu görüntüler, kumsalı ve denizi ile ilimizde denize girmek için en fazla tercih edilen Mugada sahili ve çevresinden… Bu tabloyu görünce kendimize “Ne kadar çevreciyiz” sorusunu yöneltmemiz gerekiyor. Üstelik bu görüntüler hafta sonuna yani kalabalığın en yoğun yaşandığı döneme de ait değil. 1 Eylül Salı günü çekildi. Hafta içi olmasına rağmen Mugada sahilinde görünen çöpler görenleri adeta şok etti. Çünkü hafta sonlarında yaşanan yoğunluk sonrasında Özel İdare ekipleri çöpleri düzenli bir şekilde toplayarak sahili temiz ve kullanışlı hale getiriyor ancak sorumsuz ve duyarsız kişiler tarafından bu iğrenç görüntülerin ortaya çıkması bir türlü engellenemiyor.

 

Ne ararsan var

 

1,5 kilometre uzunluğundaki sahilde çocuk bezleri, pet şişe ve diğer plastik atıklar kötü görüntü oluştururken, çöp konteynerlerine atılmayarak etrafa bırakılan çöpler ne kadar yetkililer tarafından toplanıyor olsa da vatandaşların her gün bu duyarsızlıkları devam ediyor ve etrafa çöplerini bırakmaya devam ediyorlar.

Özellikle Mugada sahilde yeni yapılan Karavan Parkı’nın hemen arkasında yer alan ırmağın ve çevresinin pislik dolu görüntüsü oldukça üzücü. Irmağın kenarına biriken çöp birikintileri kötü kokular oluşturmaya başlarken, yetkililer söz konusu duyarsızlığın buraları kullanan insanların ve çevre sakinlerinin sağlığını da tehdit eder boyutta olabileceği uyarısında bulunarak herkesin daha duyarlı olması çağrısını yineliyorlar. Yetkililer, “Burası hepimizin. Nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın. Temiz bir çevre, temiz bir gelecektir” diyerek vatandaşlara yönelik uyarılarını yineliyorlar.

ETİKETLER : Bartın Mugada kirlilik
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›