Amasra Kalesi’nde bakım onarım başladı

Fatih Sultan Mehmet’in “Çeşm-i Cihan” (dünyanın gözü) olarak adlandırdığı ilimizin turizm cenneti ilçesi Amasra’da bulunan kale surlarının bakım ve onarımı için çalışma başlatıldı.
Bu haber 2020-09-02 10:31:52 eklenmiş ve 1158 kez görüntülenmiştir.

 

Hatırlanacağı üzere; Amasra’da yer alan ve UNESCO Dünya Geçici Miras listesinde bulunan Amasra Kalesi’nde, Vali Sinan Güner’in girişimleri ve öncülüğünde gerçekleştirilen incelemeler sırasında bakım ve onarım yapılması ihtiyacına ilişkin tespit yapılmıştı. Bunun üzerine ilgili kurumlara konu bildirilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan değerlendirme ve çalışmalar neticesinde ise iyileştirme çalışmalarının gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

 

 

Bu kapsamda Amasra Kalesi’nin sur duvarlarına zarar verdiği tespit edilen bitkilerin temizlenmesi çalışmaları ile kalenin bir bölümünde güçlendirme ve iyileştirme çalışmalarına başlandı.

 

 

Bartın Valiliği üçüncü ana bölümde Karanlık Kapı, Cenova Şatosu Burcu ve Sur Duvarları’nın tadilatı ile çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

 

 

Tunç: “Ne gerekiyorsa yapıyoruz”

 

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç da, başlatılan bakım ve onarım çalışmasına ilişkin olarak sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla yaptığı paylaşımda, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü'nün sorumluğunda bulunan 2 bin metre uzunluğundaki Amasra Kalesi'nde hasar gören bölümlerde onarım çalışmaları devam ediyor. 3000 yıllık tarihi geçmişi ve doğal güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan Amasra ilçemizin tarihi turistik değerlerinin yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak için ne gerekiyorsa yaptık, yapıyoruz” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği UNESCO Amasra Kalesi Sinan Güner Yılmaz Tunç bakım onarım
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›