Parlatır, yeni Adli yıl açılışında sorunlara dikkat çekti

“Yargıçların yürütmenin kontrolüne tabi olmalarını önleyen kişisel güvencelere sahip olmaları ve görevlerini yerine getirirken kanundan, vicdanından ve aklından başka bir şeyle bağımlı olmamaları gerekmektedir” diyen Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının değişmesi gerektiğini savundu. Parlatır, ülkemizdeki hukuk fakültelerinde verilen eğitimin yeterliliğinin de sorgulanması gerektiğine dikkat çekti.
Bu haber 2020-09-02 09:14:22 eklenmiş ve 379 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Yeni Adli Yıl, yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da törenle başladı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu da cübbesiyle katıldı. Törende Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Ağır Ceza Mahkemesi ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Harun Ceylan, Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır ve çok sayıda avukat hazır bulundu.

 

 

Atatürk Anıtı’na çelenk sunan Başkan Parlatır, sonrasında yaptığı açıklamaya, geçtiğimiz Cuma günü kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle bir kez daha Cumhuriyeti kuran ve bizlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi şükran ve minnet duygularıyla anarak başladı.

 

“Yatırımcının önceliği hukuk güvenliği”

 

“Bir ülke asla ama asla adaletsiz yönetilemez. Toplumun huzur ve mutluluğu yalnız ve ancak hukukun üstünlüğü-egemenliğiyle mümkündür” diyen Parlatır, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizin de en güncel sorununun yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi ve onun yarattığı ekonomik kriz olduğuna dikkat çekti. Parlatır sözlerini şöyle sürdürdü:
“Salgın hastalıktan tedbirlere eksiksiz uymakla korunulabilirken; ekonomik krizden yatırımla aşılabileceği aşikârdır. Yatırımcının önceliği hukuk güvenliğidir. Eğer hukuk güvenliğiniz yoksa veya zayıf ise hangi ekonomik programı uygularsanız uygulayın başarılı olmak mümkün değildir. Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ancak kuvvetler ayrılığı ilkesinin eksiksiz uygulandığı ülkelerde hayata geçebilir. Yargıçların yürütmenin kontrolüne tabi olmalarını önleyen kişisel güvencelere sahip olmaları ve görevlerini yerine getirirken kanundan, vicdanından ve aklından başka bir şeyle bağımlı olmamaları gerekmektedir.

 

 

“Türkiye’de yargı yürütmenin etkisinde”

 

Ülkemizde HSK Başkanı’nın Adalet Bakanı, Bakan Yardımcısı’nın HSK’nın tabi üyesi olması ülkemizde yargının yürütmenin etkisine açık olduğunun göstergesidir. Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısının kuvvetler ayrılığını tam olarak sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesi öncelik olması gerekirken çoklu baro düzenlemesinin hayata geçirilmesi ne yargı bağımsızlığına ne avukatlara katkı sağlamayacaktır. HSK'nın yapısının değişmediği sürece, yargı reformu adı atında düzenleme sadece bir kanun değişikliğinden ibaret kalır.

 

“Hukuk fakültelerde eğitim yetersiz”

 

FETÖ/PDY Terör Örgütü; 15 Temmuz gerçeği, yargının ve yüksek mahkemelerin,  yapılandırılmasının ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir. Kamu görevlerine girişte ve kamu hizmetlerinden faydalanmada liyakat ve eşitlik esas alınmalıdır. Hukuk fakültelerinin sayısı, öğrenci kontenjanları ülkemizin gerçekleri ve ihtiyaçları ile hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Birçok hukuk fakültelerinde eğitim, bırakın uluslararası alanda ulusal alanda hukukçu yetiştirmekten çok uzaktır. Hukuk Fakültesinden mezun olana yeterlilik sınavı değil hukuk fakültelerinin yeterlilikleri sorgulanmalıdır.

 

Atatürk’ün sözüyle vurgu yaptı

 

‘Adalet gücü bağımsız olmayan bir ulusun devlet biçiminde varlığı kabul edilmez’ sözleri ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve özlemle anarak, yeni adli yılın tüm yargı mensuplarına, çalışanlarına ve adalet bekleyen tüm yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

 

“Adalet tesis edilmeden refah ve kalkınma sağlanamaz”

 

Kendisi de avukat olan CHP bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da, sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla tüm meslektaşlarına güzel bir adli yıl diledi. Bankoğlu, “Yeni Adli Yıl’ın tüm avukat meslektaşlarım için adil bir yıl olmasını temenni ediyor; adliyelerde görev yapan tüm yargı mensuplarına kolaylıklar ve özellikle sağlık diliyorum. Hep söylediğimiz gibi, bir ülkede adalet tesis edilmeden gerçek refah ve kalkınma sağlanamaz.

ETİKETLER : Bartın Yeni Adli Yıl CHP Aysu Bankoğlu Bartın Barosu Ferhat Parlatır Faruk Kaynak Harun Ceylan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›