Güzelcehisar’a BAKKA desteği

İlimiz ve bölgemizdeki birçok önemli projeye maddi destek sağlayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), son olarak 80 milyon yıllık lav sütunlarının bulunduğu ilimizin önemli turizm mekanlarından biri olan Güzelcehisar’ın turizm altyapısının güçlendirilmesi için seferber oldu.
Bu haber 2020-08-29 15:16:40 eklenmiş ve 1151 kez görüntülenmiştir.

 

2020 yılı Bartın ili Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Bartın İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi olduğu “Güzelcehisar Turizm Köyü Altyapısını Güçlendiriyor” adlı proje için Bartın Valisi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Güner ve Bartın İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Metin Çetin arasında destek sözleşmesi imzalandı.

Bartın İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi olduğu proje ile; Batı Karadeniz Bölgesi’nin yöresel, geleneksel ve özgün mimari dokusu göz önünde bulundurularak tarihi, doğal ve kültürel potansiyele sahip Bartın’ın alternatif turizm altyapısının geliştirilmesine katkı sağlanması ve 80 milyon yıl önce oluşmuş lav sütunlarıyla turizm potansiyeli yüksek olan Güzelcehisar köyünün turizm çeşitliliğini ve ağını genişletmek hedeflendi.

 

 

Evler restore edilecek, Gastronomi Merkezi yapılacak

 

Bu hedefler doğrultusunda Güzelcehisar köyünde bulunan 65 adet yapının dış cephe restorasyonu yapılacak. Proje kapsamında eski köy okulu “gastronomi merkezi” olarak kullanılacak. Bu merkezde bölgede yaşayan kadınlara eğitim verilerek istihdam sağlanmasına yönelik faaliyetler yürütülecek.

 

1.9 milyon TL’lik projenin 4’te 3’ü hibe

 

Bartın ilinin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla 1 milyon 909 bin 69,11 TL bütçeli proje için BAKKA, 1 milyon 431 bin 801,83 TL hibe desteği verecek. 

ETİKETLER : Bartın Güzelcehisar BAKKA Bartın İl Özel İdaresiSinan Güner Metin çetin
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›