Bankoğlu, Kurucaşile ve Tekkeönü’nde dert dinledi

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Kurucaşile ve Tekkeönü'nde Cumhuriyet Halk Partililer ile birlikte esnaf ziyaretlerinde bulundu; yurttaşların dertlerini dinledi. Ayrıca, Tekkeönü Limanı'nda yıllardır yaşanan temizlik sorununa değinen Milletvekili Bankoğlu, yıllardır var olan sorunların Koronavirüs pandemisi süreci ile birleşince ekonomik açıdan çok daha olumsuz bir tablo çizdiğini söyledi.
Bu haber 2020-05-15 17:24:51 eklenmiş ve 1633 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Bankoğlu, bir grup partili ile birlikte Kurucaşile ve Tekkeönü'nde sosyal mesafe ile maske tedbirlerine riayet ederek esnaf ziyaretlerinde bulundu.

Bartın genelinde de salgın sürecinin her türlü olumsuz etkilerinin gerek sağlık gerekse de ekonomi alanında derinden hissedildiğini ifade eden Bankoğlu, Kurucaşile ve Tekkeönü'ndeki vatandaşlara, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek noktasında gösterdikleri duyarlılık ve hassasiyet için ayrıca teşekkür ederek alınan tedbirlere uymanın değer ve önemini bir kez daha vurguladı.

Vatandaşların görüş ve önerilerini dinleyen Bankoğlu, Tekkeönü Limanı'nda yıllardır yaşanan ve çözüme kavuşturulmayan temizleme sorununa dikkat çekti.

Bankoğlu, Kurucaşile ve Tekkeönü'ndeki izlenimlerine ilişkin şunları söyledi:

 

 

“Varolan sorunlar salgın ile olumsuz tablo çiziyor”

 

“Şehrimiz genelinde, hemşehrilerimize ulaşarak onların sorunlarını dinlemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda son olarak Kurucaşile ve Tekkeönü'nde işçilerimizle, bakkallarımızla, berber esnafımızla ekonomik durum hakkında konuştuk. Bölgede, Covid-19 salgını öncesinde de ekonomik anlamda zor günler yaşanıyordu. Böyle bir durumun oluşmasında, büyük illere verilen göçün ve iş imkânlarının günden güne azalmasının da şüphesiz büyük payı var. Geçmişten taşınan sorunlar, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın problemiyle birleşince ekonomik yönden olumsuz bir tablo karşımıza çıkıyor.

 

“Ana mesele iş, aş ve geçim”

 

Ekonomideki olumsuz tablo aslında ülke genelinde hâkim bir tablo. Hepimiz biliyoruz ve özellikle bu zor dönemde çok daha iyi anladık ki, ‘her şeyin başı sağlık’. Bununla birlikte yurttaşlarımızın geçim, aş ve iş dertlerini de kesinlikle göz ardı edemeyiz. Ulusal zeminde, AKP tarafından, daha başka önemli konular varmışçasına tartışmalar sürdürülmeye çalışılıyorsa da ana mesele, iş ve aştır, geçim sıkıntısıdır. Bu alandaki sorunları, yalnızca ama yalnızca pandemi sürecine bağlamak da aslında yanlıştır. Zira dediğim gibi ekonomik olarak savrulduğumuz bir süreç devam ederken Covid-19 salgını ülkemize de sıçradı.

 

“Kurucaşile ve Tekkeönü’ne özel iş imkanları yaratılmalı”

 

Tüm ülke genelinde, ayağı yere basan ve tüm ekonomik aktörlere güven aşılayan, sorumlu bir ‘çıkış stratejisi’ takip edilmesi gerekecek. Henüz böyle bütüncül bir stratejinin AKP tarafından ortaya konduğunu, ne yazık ki, göremedik. Bu ciddi eksikliğin yanı sıra Kurucaşile ve Tekkeönü özelinde de yeni iş imkânlarının yaratılması gerektiği açıktır.

 

“Yurttaş değil, devlet fedakârlık yapmalı”

 

Ülke sathındaki ekonomik gidişatın düzelmesi konusunda her ne kadar net adımlar göremesek de bu durum herhangi bir şekilde umutsuzluk vesilesi olmamalı. Bu bağlamda çözüm, yurttaşın değil; tam tersine devletin fedakârlık yapmasından geçmektedir.”

 

“Balıkçıların mağduriyeti giderilmeli”

 

CHP Milletvekili Bankoğlu, değerlendirmesinin son bölümünde Tekkeönü'nde balıkçıları mağdur eden liman konusuna değindi ve şunları söyledi:

“Tekkeönü Limanı, uzun yıllardır fiili olarak kullanılamaz durumda. Bu olumsuz tablonun altında yatan sebep ise limanın yine uzun süredir temizlenmemesi. Yıllar önce gerçekleştirilen bir temizlik çalışması olmuş ve limanın yer aldığı alan, kum ve diğer öğelerden temizlenmiş. Bununla birlikte son dönemde, herhangi bir temizlik çalışması çeşitli nedenlerle yapılmadığından Tekkeönü'nde yaşayan balıkçılarımız, mağdur durumda. Bu sorunun, bölgede yaşayanlardan herhangi bir bedel alınmaksızın çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bahsettiğim sorun, hem balıkçılarımızı, hem dışarıdan tekneler de gelip yanaşamadığından bölge esnafını da etkiliyor. Konunun takipçisi olduğumuzun ve bu problem çözülene dek gerekli girişimlerde bulunacağımızın hemşehrilerim tarafından bilinmesini özellikle isterim.”

 

 

ETİKETLER : Bartın Kurucaşile Tekkeönü CHP Aysu Bankoğlu Koronavirüs Tekkeönü limanı geçim sıkıntısı AKP
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›