“Hükümet engelli vatandaşlarımızı görmüyor, duymuyor”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Hükümet, engelli yurttaşlarımızı görmüyor; duymuyor” dedi.
Bu haber 2020-05-10 14:43:59 eklenmiş ve 1779 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Bankoğlu, 10–16 Mayıs tarihleri arasında Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerde kutlanan “Engelliler Haftası” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sadece engelli vatandaşlarımızın değil onların aileleri, çevreleri ve ilişki içinde olduğu herkesin en büyük engelinin aslında AK Parti hükümeti olduğunu savunan CHP Milletvekili Bankoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşbaşına geldiği 2002 yılından bu yana geçen 18 yılda, AKP hükümeti, engelli yurttaşlarımızın uzun vadeli geleceğine yönelik ne yapmıştır? Eğitimdeki eşitsizlik, en çok da engelli yurttaşlarımızın eğitimi konusunda karşımıza çıkmaktadır. Betona yatırımı, insana ve özellikle çağdaş eğitime yatırım yapmayı öncelik kabul etmeyen bir anlayışla ancak bunlar oluyor.

 

“Hükümetin politikaları sözde kalıyor”

 

Engelli yurttaşlarımızın yaşam kalitesi konusunda, gelişmiş ülke standartlarını yakalamakta çok geri kalındı. Bu konudaki hükümet politikalarının çoğunlukla ‘sözde’ kaldığını üzülerek görüyoruz. Nüfusumuzun yüzde 7’si gibi önemli bir bölümünü oluşturan engelli yurttaşlarımızın öncelikli politikalar içinde yer alması, sadece aileleri için değil toplumumuz için de çok önemlidir. Engelli yurttaşlarımıza az rastlama nedenimiz, sokağa çıkamamaları ve sosyal hayata karışamamalarıdır.

 

“AB’nin gerisindeyiz”

 

AB ülkelerinde, engelli bireylerin ilkokul sonrası eğitimi bırakma oranı yüzde 25 iken bu oran Türkiye’de yüzde 60 civarında. En başta bu oran bile engelli bireylerimizin sosyal ve ekonomik anlamda, topluma katılma ‘engelini’ ortaya koyuyor. Çünkü yine AB ülkelerinde engelli bireylerin yoksulluk riski yüzde 30 olarak belirtilirken Türkiye için ise bu oran yüzde 77’ye kadar çıkmakta.

 

“Hükümet, inşaat ihalelerine bonkör ama…”

 

Engelli yurttaşlara ayrılan pay, Avrupa ülkelerinde yüzde 4 ila 5’ler seviyesindeyken Türkiye’de, ne yazık ki, yüzde 0,1’ler düzeyinde. Yani, AKP hükümetinin inşaat ihalelerindeki bonkörlüğü, kaynakların yurttaşlar için kullanımı konusuna gelince, son derece cimri olduğu bir başlığa dönüşüyor.

 

“Şehirler engelliye geçit vermiyor”

 

Kaldırım yükseklikleri, üst ve alt geçitler, ulaşım araçları, kamu kuruluşlarına erişimde kentlerdeki fiziki yapılar sağlıklı bireylere dahi güçlük yaşatıyor. Engelli yurttaşlarımız hareket hakkı kısıtlanıyor. İstisnasız olarak her kent ile ilçede buna göre düzenlemeler yapması artık şart. Çağdaşlıkları lafta olanlara bakmayın. Tüm ulaşım araçları, okullar, hastaneler, parklar, AVM’ler, kültür ve spor merkezlerinin istisnasız olarak engellilerin kullanımına uygun düzenlenmesi şart olmalı ve daha da önemlisi, bu şartın uygulanıp uygulanmadığı sıkı biçimde takip edilmelidir. Sonu duvara, ağaca çıkan görme engelli yollar yapıp hava atmakla olmuyor. Engelli bir yurttaş evinden çıkıp elli metre öteye gidemiyor. Asıl ev hapsinde olanlar, engelli bireyler ve elbette bütün güçleriyle bu zorluklarla boğuşan yakınlarıdır.

 

“Engelliler istihdam edilmeli”

 

İşsizlikte Cumhuriyet tarihinin rekorları kırıldı. Çok iyi eğitimliden vasıfsıza kadar iş bulmak neredeyse imkânsız. Engelli yurttaşlarımızın istihdamı da çok önemli bir konudur. Beceri kursları ve özel atölyeler kurularak bu kişilere, değer yaratmaları ve kazanç elde etmeleri için olanak sağlanmalıdır. Bireysel mutluluğun sağlanamadığı bir ülkede, toplumsal mutluluk beklemenin hayal olduğunu unutmayalım.”

ETİKETLER : Bartın Engelliler Haftası CHP Aysu Bankoğlu AKP
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›