Irmak ve çevresi artık “Nitelikli Doğal Koruma Alanı”

Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, Bartın Irmağı’nın turizme kazandırılabilmesi ve rehabilitasyonunun önündeki en büyük engel olan “Kesin Korunacak Hassas Alan” kapsamını, “Nitelikli Doğal Koruma Alanı”na indirgeyerek, koruma amaçlı imar planları ile iskele, balıkçı barınağı, bekçi kulübesi, günübirlik alanlar, park ve rekreatif alanlar ile kamping ve bungalov gibi tesislerin yapılabilmesinin önünü açtı.
Bu haber 2020-04-01 00:30:27 eklenmiş ve 2134 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Tam da hepimiz, Koronavirüs (Covid-19) salgını haberleri ile sıkılmış ve bir o kadar da üzülmüşken, Bartın Irmağı ve dolayısıyla da ilimiz için güzel bir haber geldi. Bartın Valiliği’nden konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, ilimizin turizm vizyonunun önünü açacak gelişme, “Bu zor günler inşallah geçince Bartın Irmağı Bartın’la buluşacak” sözleriyle duyuruldu.

Bartın’ın uzun yıllardın gündeminde olan Bartın Irmağı’nın turizme kazandırılması ve Bartın’ın günlük hayatının içinde olması vizyonunun önündeki en büyük hukuki engelin aşıldığının müjdelendiği açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 


“Bartın Irmağı ve kıyısı ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ kapsamında olduğundan, peyzaj yapıları dahil her vasıftaki yapının yapılması yasaktı.

Bu durum ilimizin ekonomik ve sosyal hayatını olumsuz etkileyeceğinden bahisle yetkili makamlar nezdinde ırmağın önemi anlatılmış olup bir alt kategori olan ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ kapsamında devam etmesi gerektiği ısrarla vurgulanmıştır. Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun özenli ve yoğun çalışmaları ve İlimizde yaptığı toplantılar ve diğer çalışmalar sonucunda; Komisyon, taleplerimize paralel olarak ırmağı ve çevresini ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak yeniden belirlemiştir. Irmağın bu yeni koruma statüsünde; koruma amaçlı imar planları ile iskele, balıkçı barınağı, bekçi kulübesi, günübirlik alanlar, park ve rekreatif alanlar, kamping alanı, bungalovlar gibi tesisler yapılabilecektir.

 

 

İlimiz Bartın Çayı Doğal Sit Alanı ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak yeni sınırları ve koruma statüsü belirlenerek Bakanlık Makamı’nın 23.03.2020 tarih ve 74327 sayılı ‘olur’u ile tescil edilmiş ve 29.03.2020 tarihli 31083 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

 

Emeği geçenlere teşekkür

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum ve değerli bürokratlarına, Karabük Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu Başkanı Merkez Valisi Kemal Önal ve değerli üyelere, sekreterya hizmetini yürüten ve teknik destek veren görevlilere, İl Özel İdaresi, DSİ Şube Müdürlüğü, Bartın Belediyesi ve Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile emeğe geçen bütün çalışanlara teşekkür ederiz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Irmağı Bartın Valiliği
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›