Halk danslarına doyacağız

Bartın Belediyesi’nin artık geleneksel hale getirdiği Halk Dansları Şöleni’nin altıncısı, 28-29 Şubat tarihlerinde, Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bartın Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, 12 grup ve 350 kişiden oluşan dev kadrosuyla, Bartınlılara, Anadolu’nun dört bir yanının folklorik motifleriyle bezenmiş oyunlar aracılığıyla muhteşem bir etkinlik hazırlıyor. Üstelik şölende bu yıl ilk kez sahne alacak olan Belly Dans Grubu da, şovu ile tüm izleyenleri adeta koltuklarına bağlamayı planlıyor.
Bu haber 2020-02-17 10:19:50 eklenmiş ve 7673 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Bartın Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, 28-29 Şubat tarihlerinde 6’ncısı düzenlenecek olan Halk Oyunları Şöleni’ne hazırlanıyor. Yöresel halk danslarını yaşatmak ve bu önemli mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla açılan Bartın Belediyesi tarafından açılan halk oyunları kurslarına katılan hemşerilerimiz bu günlerde hummalı bir çalışma içerisindeler. Geleneksel Halk Dansları Şöleni’ne hazırlanan topluluk, Bartınlılara doyumsuz bir dans gösterisi sunmak için adeta gece gündüz çalışıyor.

Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan şölen ile ilgili olarak bilgiler veren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin tıpkı alt yapı ve üst yapı çalışmaları gibi önemli ihtiyaçlar olduğu bilinciyle hareket ettiklerini ve hizmetlerine buna göre yön verdiklerini söyledi. 6. Halk Dansları Şöleni’ne tüm Bartın halkını davet eden Başkan Akın, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kültür ve sanata destek vermeyi sürdüreceklerini belirtirken şöyle konuştu:

 

Bartın’ın tanıtımına katkı sağlıyor

 

“Göreve geldiğimiz tarihten itibaren gece gündüz yol, su kanalizasyon, çevre düzenleme, güzelleştirme çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımız için hayatı kolaylaştırmak ve daha modern bir Bartın oluşturmak için hayata geçirdiğimiz projelerimiz kadar sosyal, kültürel, sportif, sanatsal, kurs faaliyetleri ve etkinliklerle de halkımıza en güzel şekilde hizmet veriyoruz. Bu kapsamda Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren halk dansları topluluğumuz içerisinde her kesim için de gruplar oluşturduk. Belediyemiz bünyesinde çalışmalarını sürdüren Halk Dansları Topluluğu’muz gerek ilimizde gerekse çevre iller ve yurt dışında yöresel halk danslarımızı sergilemekte ve ilimizin bu anlamda tanıtımına büyük katkıda bulunmaktadır.

 

 

Akın: “Kültür ve sanata desteğimiz sürecek”

 

Belediye olarak değerli halkımıza imkanlarımızın elverdiği ve üzerimize düşen her konuda ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri vermeye devam edeceğiz. Bartın Belediyesi olarak Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği Koroları, Şehir Tiyatrosu, Halk Dansları Topluluğu, Belediye Bandosu ve Mehter Takımı, çocuklara yönelik ritim, müzik, enstrüman ve ebru kursları, genç ve yetişkinlere yönelik Step-Aerobik Kursu, Resim Kursu, İngilizce ve Almanca dilleri eğitim kursları gibi çok sayıda kurs ve bu kurslarla bütünleşen etkinliklerle halkımıza kültürel ve sanatsal anlamda da ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri vermeye çalışıyoruz. Düzenlemiş olduğumuz kurs ve sportif faaliyetlerimizden binlerce vatandaşımız yararlandı. Bu sayıyı daha yukarılara çıkarmak istiyoruz. Kültürel ve sanatsal çalışmalarımızla da halkımızın ihtiyaçlarını karşılamanın mutluluğunu yaşıyor, çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin ve yetişkinlerin ilgi ve ihtiyaç duydukları alanlarda kendilerini geliştirmelerine imkân sağlamak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gereken desteği vermeye devam edeceğiz.”

 

Doğan: “Her geçen yıl daha da büyüyoruz”

 

Bartın Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Antrenörü Orhan Doğan da, 350’nin üzerinde kişinin oluşturduğu Bartın Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun 12 grup halinde sahnede olacağını ve performanslarını sergileyeceklerini söyledi. Doğan, Bartın Belediyesi Halk Dansları Grubu’nun sadece Bartın ve yurt içinde değil yurt dışında da ilimizi ve ülkemizi başarı ile temsil ettiğini anlatırken, “İspanya’da 16 ülke arasından 1’incilik kupası almıştır. Gürcistan’da da yine 12 ülke arasından Roman Grubu, 1’incilik almıştır. Bartın Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’muz her sene biraz daha büyüyor. Her yıl Eylül ayında yeni dönem katılımlarımız oluyor” dedi.

 

Ücretsiz isleyebilirsiniz

 

Bartın Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce bu yıl 6’ncısı düzenlenen Bartın Belediyesi Halk Oyunları Şöleni yine renkli görüntüler oluşturacak. Bu sene ilk defa sahne alacak olan Belly Dans Grubu da katılımcıları büyüleyecek bir gösteri sunacak. Üstelik tüm Bartınlılar etkinliğe hiçbir ücret ödemeden katılıp dans gösterilerini izleyebilecek.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Bartın Belediyesi Halk Dansları Topluluğu
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›