Yavuzyılmaz, TTK’daki tehlikeye dikkat çekti!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, bir dönem ilimiz de dahil bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi. TTK maden ocaklarında son 3 yılda 361 göçük yaşandığını anımsatan Yavuzyılmaz, TTK madenlerinde kaza riskinin her geçen gün daha da arttığını söyledi. TTK'da güvenli bir üretim yapılabilmesi için olması gereken işçi sayısının 14 bin olduğunu anımsatan Yavuzyılmaz, “2020 yılında ise bu galerilerde çalıştırılan mevcut işçi sayısı sadece 7 bin 947'dir. Eksik işçi sayısı ise 6 bin 53'tür. Bu işçi açığını gerçekçi bir şekilde gidermeyen AK Parti, TTK'nın üretim kolunu ve işçi bacağını keserek iş güvenliğini tehlikeye atmakta ve kurumu yok etmeye çalışmaktadır” dedi.
Bu haber 2020-01-29 09:12:38 eklenmiş ve 1203 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP’li Yavuzyılmaz, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek Bartın’ı da yakından ilgilendiren TTK’nın içinde bulunduğu durumun adeta fotoğrafını çekti. “Uyarıyorum! Türkiye Taşkömürü Kurumu madenlerinde kaza riski büyüyor! Acil olarak TTK'ya işçi alınması gerekiyor!” diyerek durumun vahametini anlatmaya çalışan Yavuzyılmaz’ın açıklamasından öne çıkan satır başları özetle şöyle:


İş güvenliği tehlikede

 

Özellikle son 18 yılda TTK'daki işçi sayısındaki azalmaya bağlı olarak maden ocaklarındaki iş güvenliği tehlikeye girmiş durumdadır! Pano ayak üretim işçi sayısı olması gerekenden yaklaşık yüzde 100 daha düşük. Bu çok hayati ve tehlikeli bir durumdur.

 

Metan gazı tehdidi büyük

 

2018 yılı Sayıştay raporuna göre; Ocakların ayaklarında yeterli sayıda işçi çalışmadığı için açıkta kalan kömür havayla tepkimeye girerek oksidasyona, yangınlara yol açıyor. Karbonmonoksit gazı yükselmeleri ve metan gazı artışı nedeniyle zaman zaman üretim duruyor. Tehlike git gide büyüyor.

 

3 yılda 361 göçük yaşandı

 

Az sayıdaki pano ayak üretim işçisinin önemli sayıdaki bir kısmı da yetersiz sayıdaki barutçu, elektromekanik, nakliyat gibi işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor. Galeriler üretimsiz boş kaldıkça, havayla tepkime verdikçe, kömür içten içe yanma yapıyor, yangınlar, göçükler ve kazalar geliyorum diyor! Son üç yılda TTK maden ocaklarında 361 göçük yaşanmıştır.

 

 

6 binden fazla işçi alımı yapılmalı

 

2014 yılında TTK yönetim kurulunca kabul edilen norm kadro çalışmasına göre TTK'da güvenli bir üretim yapılabilmesi için olması gereken işçi sayısı 14 bindir. 2020 yılında ise bu galerilerde çalıştırılan mevcut işçi sayısı sadece 7 bin 947'dir. Eksik işçi sayısı 6 bin 53'tür.

Bu işçi açığını gerçekçi bir şekilde gidermeyen AK Parti,  TTK'nın üretim kolunu ve işçi bacağını keserek iş güvenliğini tehlikeye atmakta ve kurumu yok etmeye çalışmaktadır.

İşçi sayısı hangi oranda azalırsa, üretim 2 katı oranında azalmaktadır. Ocak ayaklarında yeterli sayıda pano ayak üretim işçisi tertip edilemediği için her iş günü ayak boyunun yüzde 100'ünde üretim yapma imkanı bulunurken yüzde 65'inde üretim yapılamamaktadır. Üretim düştükçe, bunun bir sonucu olarak satışlar da azalmaktadır.

 

Kaç işçi ile çalışabileceği öngörülemiyor!

 

Sayıştay 2018 yılı raporunda, AK Parti'nin devlet kurumlarını nasıl yönetemediğini ispat edercesine tespitte bulunuyor, 'Kurum önümüzdeki 10 yıl içinde kaç işçi ile çalışabileceğini öngörememektedir', diyor.

 

Enerji politikasındaki plansızlık…

 

AK Parti enerji politikalarındaki plansızlık vahim durumdadır. Enerji ve Tabii kaynaklar bakanlığı yetkilileri Türkiye'ye dar, yetersiz ve liyakatsiz gelmektedir. 1980'lerde Türkiye'nin taş kömürü ihtiyacının yüzde 80'ini sağlayan Zonguldak havzası, düşürülen işçi sayısı ve üretim miktarıyla 2020 yılında Türkiye ihtiyacının ancak yüzde 3,18'ini karşılamaktadır. Üretimi yüzde 75 azalmıştır. AK Parti zihniyetindekilerin TTK'yı getirdikleri durum işte budur. Erdemir ve Kardemir demirçelik fabrikaları vazgeçilmez yakıtları olan taşkömürü ihtiyacının yüzde 90'ını ithalatla sağlıyor. Milli bir servetse Zonguldak'ta yerin altında yatıyor!

 

 

“TTK’ya acil işçi alınmalı”

 

Acil olarak TTK'ya işçi alınmazsa, Zonguldak'ta bir maden kazası felaketinin olması kaçınılmazdır!”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak TBMM CHP Türkiye Taşkömürü Kurumu TTK Deniz Yavuzyılmaz
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›