Karakaş’tan Kalaycı’ya: “Biz dallandırmadık, gündeme Belediye getirdi”

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı'nın, “CHP’li Belediye Meclis üyelerinin dallandırmasıyla AVM hikayesi bu hale geldi” şeklindeki sözlerine yanıt verirken, Kalaycı’nın konuya hakim olmadığını, olayın AVM yapılsın mı, yapılmasın mı meselesi olmadığını söyledi. AVM için yapıldığı kaydedilen imar değişikliğinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bartın Belediyesi’ne gönderdiği uyarı yazısı ile tekrar Meclis gündemine geldiğini belirten Karakaş, söz konusu yazının “bu plan yanlış dolayısıyla bu planın bu şekilde onaylanması yarın size başka sorumluluklar yükler” manasında olduğunu ve Belediye Başkanlığı tarafından Meclis gündemine sokulduğunu anımsattı. Karakaş, bunun üzerine söz konusu imar değişikliğinin bütünüyle komisyona geri çekilme oylamasında da hem AK parti hem de MHP’li Belediye Meclisi üyelerinin kabul oyu verdiğini hatırlattı.
Bu haber 2020-01-27 09:24:17 eklenmiş ve 1643 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP İl Başkanı Karakaş, parti binasında basın mensupları ile sohbet ederken,AK Parti İl Başkanı Kalaycı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile ilgili görüşlerini paylaştı. Kalaycı’nın Bartın’da yapılması planlanan AVM projesi ile ilgili olarak CHP’li Belediye Meclis üyelerine yönelik ithamını gündeme getiren Karakaş, “Zannedersem, ‘Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis üyelerinin dallandırmasıyla bu AVM hikayesi bu hale geldi’ dedi. Maalesef kendisi de konuya hakim değil, iş sadece ‘AVM olsun mu, olmasın mı’ tartışması değil” dedi. Karakaş, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

“Gündeme belediye getirdi”


“Orada şöyle bir sorun var: Bu plan değişikliği ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yazmış olduğu plan yapım kurallarına uymayan çeşitli hususlar var. Bakanlık da ‘Bu hususların düzeltilmesi gerekiyor’ diye Bartın Belediyesi’ne yaklaşık üç sayfa yazı gönderdi. Bu yazı üzerine yeniden Meclis gündemine geldi. CHP Meclis üyelerinin dallandırmasıyla budaklandırmasıyla gelmedi yani. Meclis gündemine gelişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bartın Belediyesi’ne yazdığı uyarı yazısı… Yani bu plan yanlış dolayısıyla bu planın bu şekilde onaylanması yarın size başka sorumluluklar yükler manasında bir yazı bu. Bunun üstüne bu yazı Meclis’e sokuldu, Belediye Başkanlığı tarafından Bu yazı üzerine başlayan bir tartışmadır bu. Bu tartışma da şuraya vardı: O toplantıda Meclis’ten geçen bir plan değişikliğinin aslında Belediye yönetimi tarafından olumsuzlukların giderilmesi için Meclis’e sunduğu bir taleptir bu, bu da AKP ve MHP üyelerinin çoğunlukta olduğu İmar Komisyonu’ndan geçmiş olmasına rağmen, bizim Meclis üyelerimizin yapmış oldukları ‘bu sorumluluğun Meclis üyelerine kadar uzanacağını belirten yazı’ sonrasında bizimkilerin yanı sıra AKP ve MHP’li Belediye Meclis üyelerinin de oylarıyla tümüyle komisyona geri iade edildi. Yani, AKP İl Başkanı’nın dediği gibi bir şey olsaydı bu, tereddüt yaşamasaydı Meclis üyeleri, yine ellerini kaldırıp onaylayıp geçirebilirlerdi. Bizim neticede sadece 6 tane oyumuz var. Engellemeye yetmez yani.

 

“Zaten hep CHP’yi suçluyorlar”

 

Dolayısıyla bu iş o kadar basite indirgenecek ve CHP’li üyelerin dallandırması falan denecek bir konu değil. Zaten bütün yaptıkları konuşmalar bu şekilde. CHP’yi suçlayan, ‘CHP kalkınmanın yanında değildir’, ‘demir yolunu onlar mı yaptı?’ Uçak ‘fabrikasını biz mi kapattık?’ gibi abuk sabuk söylemler üzerinden, bir şekilde dini de siyasallaştırarak yarattıkları bir ortamdır bu. İşin doğrusu bu değil. Evet biz her kesimi düşüneceğiz. Ama yapılan hareketin doğru olmadığı konusunda da gerek Belediye Meclisi’nde Meclis üyelerini gerekse de buradan doğru Bartın halkını bilgilendireceğiz.

 

“Hepimizin sorumluluğunda”

 

Bu iş yanlışsa mahkemeden dönmeden önce bizden dönsün. Çünkü mahkemeden dönene kadar geçen süre içinde oluşacak olan olumsuz işlerden oradaki Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkanı, İmar Komisyonu Üyeleri hepsi birden aynı sorumluluğu taşıyacaklar. Ve bunun maddi zararının da sorumluluğu başta Bartın Belediyesi olmak üzere katkısı oranında bütün insanlara yansıyacaktır. Bundan dolayıdır ki AKP’nin hukukçu olan Belediye Meclis Grubu Sözcüsü kendisi orada söz alarak konuşmuş ve bunun ertelenmesini talep etmiştir.” 

ETİKETLER : Bartın CHP AK Parti Bartın Belediyesi Belediye Meclisi Selim Karakaş Turhan Kalaycı avm
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›