CHP, Mumcu, Okkan ve Cem’i unutmadı

CHP Bartın İl Başkanlığı 24 Ocak 1993’te öldürülen, gazeteci-yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 2001’de katledilen dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 24 Ocak 2008 yılında yakalandığı hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılan eski Dışişleri Bakanlarından İsmail Cem’i unutmadı. CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, düzenlediği basın toplantısı ile sözkonusu 3 ismi saygı ile anarken, AK Parti iktidarlarının Mumcu cinayetinin arkasındaki bağlantıları ve katillerini hiç aramadığını söyledi.
Bu haber 2020-01-24 16:51:47 eklenmiş ve 1148 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP İl Başkanı Karakaş, dün bir basın toplantısı düzenleyerek değişik yıllarda 24 Ocak günü kaybettiğimiz 3 değerli ismi andı. 24 Ocak’ın Türk siyasetinin yakın tarihi açısından önemli kayıpların yaşandığı bir gün olarak literatürdeki yerini aldığını anımsatan Karakaş, “24 Ocak 1993'de araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’yu, 24 Ocak 2001'de Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı, 24 Ocak 2007'de Eski Dışişleri Bakanımız İsmail Cem’i kaybettik” dedi.

 

“AKP katillerini hiç aramadı”

 

Sözlerine Mumcu’nun “Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. Dövüldük, vurulduk, asıldık, Vurulduk ey halkım unutma bizi...” devam eden CHP İl Başkanı, usta gazeteci Uğur Mumcu'yu katledişinin 27'nci yılında saygı ve özlemle andıklarını söyledi. Karakaş şöyle konuştu:

 


“27 yıl önce bugün katledilen Mumcu'nun cinayetinin arkasındaki sır perdesi bir türlü aydınlanmadı. İktidarlar değişti ama failler ortada yok. 18 yıllık AKP İktidarı ise Mumcu cinayeti arkasındaki bağlantıları ve Mumcu'nun katillerini hiç aramadı. Uğur Mumcu, bütün yaşamını Atatürk ilkelerine, toplumun aydınlanmasına, kirli ilişkilerin ve doğruların ortaya çıkmasına adamıştı. Dinin siyasallaştırılmasını ilk kez Uğur Mumcu dile getirdi. Günümüzde yaşadıklarımızı yıllar öncesinden görüp yazdı ve birçok söyleminde de dile getirerek bizleri uyardı. Ölümle tehdit edildi. O Tehditlere ‘Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi’ diyerek yanıt verdi. ‘Yoksulluğun bükemediği bileklerimize çelik kelepçeler takıldı. İşkence hücrelerinde sabahladık kaç kez’ diyerek dünü ve bugünü anlatıyordu Mumcu. Bugün ülkemizde yüzlerce gazeteci o hücrelerde sabahlıyor.

Aradan geçen 27 yıl içerisinde Uğur Mumcu gibi bir gazetecinin daha çıkmaması Türkiye’de basının ne büyük bir kayıp yaşadığının göstergesidir. Aydınlıkların karanlığı, umudun umutsuzluğu yendiği, tüm faili meçhul cinayetlerin aydınlatıldığı, basının gerçekten özgür olduğu bir Türkiye umuduyla, gerçekleri söylemekten hiç vazgeçmeyen, korkmayan usta gazeteci Uğur Mumcu’yu katledilişinin 27. yılında, saygı ve rahmetle anıyoruz. Bir Atatürk devrimcisine yaraşır şekilde yaşayan, tüm benliği ile mücadele eden, örnek aydın ve usta gazeteciliği ile Uğur Mumcu hep yanımızda ve kalbimizde yaşayacak. Onun ışığı dünya döndükçe bizi aydınlatmaya devam edecektir. Unutmayacağız ve unutturmayacağız.

 

 

Cem ve Okkan’ı da andı

 

24 Ocak Türkiye'nin bir dönemine damga vuran önemli siyaset adamı, eski Dışişleri bakanımız İsmail Cem'in de ölüm yıldönümü. İsmail Cem Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin düzeltilmesinin temellerini atan, ülkemizin en fırtınalı günlerinde uzun süre Türkiye'nin dış politikalarını yöneten Dışişleri Bakanımız İsmail Cem'i vefatının 13. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz

Ayrıca yine bir 24 Ocak günü hain bir saldırı ile Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevinde iken katledilen Ali Gaffar Okkan'ı vefatının 19. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle bütün demokrasi şehitlerimizi ve bu ülke için canını veren sivil, asker ve polis tüm şehitlerimizi rahmetle bir kez daha anıyor, gazilerimize de minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

“Seçim takvimini başlatacağız”

 

Karakaş, basın açıklamasının ardından gazetecilerin il kongresi ile ilgili sorusu üzerine Merkez, Amasra, Kurucaşile ve Ulus ilçe kongrelerinin tamamlanması ile İl kongresi sürecinin başlamış olduğunu söyledi. Bu konuda CHP Genel Merkezi ile gerekli yazışmalar yaptıklarını ifade eden Karakaş, Bartın İl Kongre tarihinin 23 Şubat 2020 Pazar günü olarak netleştiğini kaydetti. Karakaş, “Dolayısıyla İl Yönetim Kurulu olarak gerekli kararlarımızı alacağız. Seçilen Üst Kurul delegelerin hazurun cetvellerini Seçim Kurulu’na sunacağız ve seçim takvimini önümüzdeki günlerde başlatacağız” dedi.

ETİKETLER : Bartın CHP Selim Karakaş Uğur Mumcu İsmail Cem Gaffar Okkan
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›