Keşke olsa, ama dalga kıran olmadan zor!

Amasra Kaymakamlığı ile Amasra İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği, “Fatih’in mirası, dünyanın göz bebeği Amasra, Mavi Bayrak’la buluşuyor” sloganıyla başlattığı çalışmalar çerçevesinde yaz aylarında bölgemiz insanının en fazla tercih ettiği plajlardan biri olan Çakrazboz Bozköy Plajı için bir peyzaj çalışması yaptırdı. Plajın modern ve ihtiyaç duyulan her hizmeti veren bir yapıya kavuşması için hazırlanan proje görenlere “Keşke olsa” dedirtip çok beğenilse de, sahilin kışın aldığı hırçın dalgaları bilenler, yapılanların tek bir kışı bile sağlam bir şekilde geçiremeyeceğinden emin.
Bu haber 2020-01-20 16:09:58 eklenmiş ve 4543 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Doğal güzellikleri ile öne çıkan ve her geçen yıl daha fazla yerli ve yabancı turisti çeken Bartın’ın birbirinden güzel plajları peyzaj çalışmaları ile daha cazip hale getiriliyor. Bu çerçevede Bartın İl Özel İdaresi tarafından Mugada, ve Güzelcehisar plajlarında gerçekleştirilen rehabilitasyon çalışmaları geçtiğimiz yıllarda meyvelerini vermeye ve buralar daha fazla turist ağırlamaya başladı.

Amasra Kaymakamlığı da ilçenin doğal plajlarından biri olan ve kumsalının güzelliği ile yaz aylarında başta bölge insanı olmak üzere çok sayıda turistin denize girmek için kullandığı Çakrazboz Bozköy Plajı’nı daha modern ve kaliteli bir görünüme kavuşturabilmek adına kolları sıvadı.

 

Hedef, Mavi Bayrak’la taçlandırmak

 

Amasra İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin de desteğini alan Amasra Kaymakamlığı, Amasra’nın tüm sahillerini denizin ve doğanın temizliğinin en önemli göstergesi olarak nitelendirilen “Mavi Bayrak” kriteri ile taçlandırmak adına Bartın EKO Peyzaj firmasına bir çalışma yaptırdı.

 

Projede yok yok

 

Hazırlanan peyzaj projesinde buraya denize girmek amacıyla gelen vatandaşların tüm ihtiyaçları düşünülmüş. Girişinde bir adet tak ile Güvenlik Kulübesi bulunan sahil projesi, 3 farklı bölüm halinde dizayn edilmiş. İlk bölümde 540 adet şezlongun bulunduğu geniş bir alan bulunuyor. Bu alanın etrafından 130 metre uzunluğunda ahşap yürüyüş platformu, 6 metrekare büyüklüğünde bir adet büfe ve çevresindeki alanda masalar- sandalyeler, üzerlerinde ise asma germe gölgelik bulunuyor. Oturma duvarlarının yanı sıra engelli vatandaşların denize ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla rampanın da düşünüldüğü alanda, duş, WC ve giyinme kabinleri engelli vatandaşları da düşünerek tasarlanmış.

 

Modern kabanalarda güneş keyfi

 

Tasarımın dikkat çeken bir diğer bölümü içinde 2’şer adet şezlongun yer aldığı 10 adet kabananın bulunduğu  alan. Bu alanda her bir kabanadan deniz kadar ahşap yürüme zemini de düşünülmüş. Bu alanda da 6 metrekare büyüklüğünde bir büfe aracılığıyla konaklamaya gelenlerin yiyeyecek içecek ihtiyaçlarının kısmen de olsa karşılanması hedeflenmiş. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı WC ve soyunma kabinlerinin yanı sıra WC, duş ve kabinler de her vatandaşın kullanımına uygun bir şekilde dizayn edilmiş.

 

Otomobil ve bisikletler için ayrı otopark

 

Sahil boyunca 340 metre uzunluğunda ahşap yürüyüş platformu da buraya gelen vatandaşların plajı rahat bir şekilde dolaşmalarına imkân sağlıyor. Bunun yanı sıra 100 araçlık açık otopark sayesinde önemli bir sorunun aşılması da düşünülmüş. Sahildeki Cankurtaran kulübesi yanı sıra 30 adet bisikletin aynı anda park edilebileceği bir de bisiklet parkı olacak.

 

Çadır konseptine de uygun olacak

 

Tasarımın dikkat çeken bir diğer özelliği ise günübirlikçilerin dışında Bozköy’de kendi imkanları ile konaklamak isteyenlerin de düşünülmüş olması. Yani çadır kampı alanı… Çadır kamp alanı etrafında da diğer bölümlerde olduğu gibi WC, duş ve ahşap yürüyüş platformu olacak.

 

Karadeniz izin verecek mi?

 

Proje tasarım aşamasında olmasına karşın görseller Amasra Valiliği’nin sosyal paylaşım platformu Facebook’taki sayfası vatandaşların beğenisine sunuldu. Çok olumlu geri dönüşlerin yanı sıra özellikle bölgeyi ve Karadeniz’in ne denli hırçın bir yapıya sahip olduğunu bilen bölge sakinleri tarafından eleştiriler de alan projeye en mantıklı ve gerçekçi çıkış ise Kış aylarında zaman zaman yola kadar ulaşan dev dalgalar hatırlatılarak yapıldı. “Keşke yapılsa” diyen vatandaşlar, Bozköy plajının açığına her hangi bir dalgakıran yapmadan buraya yapılacak olan her türlü yapının ve yatırımın kışın çıkan fırtınalar ve dalgalara kurban edileceği konusunda hemfikir gibi görünüyor. Dalgakıran da proje maliyetini oldukça yukarı çekeceği için yapılabilir gibi görünmüyor. Bekleyip göreceğiz. Bakalım görselde “Keşke” dedirten projenin ne kadarı hayata geçirilebilecek ve ne kadar kalıcı olabilecek?

 

 

ETİKETLER : Bartın Çakrazboz Bozköy Amasra Amasra Kaymakamlığı Amasra İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›